REKLAMA

Włochy: pracownicy, którzy nie chcą się zaszczepić, będą płacić za testy

2021-10-13 06:24
publikacja
2021-10-13 06:24
Włochy: pracownicy, którzy nie chcą się zaszczepić, będą płacić za testy
Włochy: pracownicy, którzy nie chcą się zaszczepić, będą płacić za testy
fot. Helen Sushitskaya / / Shutterstock

Około 500 euro zapłacą do końca roku za testy osoby pracujące we Włoszech, które nie chcą się zaszczepić przeciwko Covid-19 - pisze w środę dziennik "La Repubblica". Koszt ten może wzrosnąć nawet do 6 tys. euro, bo tyle mogą stracić antyszczepionkowcy - pisze.

Od piątku na mocy decyzji rządu Mario Draghiego we wszystkich miejscach pracy w kraju, także w sektorze prywatnym, obowiązywać będzie wymóg posiadania przepustki sanitarnej, wystawianej na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Pracownik, który przybędzie do miejsca pracy bez tzw. Green Pass, podlegać będzie karze od 600 do 1500 euro. Pracodawcy za brak kontroli przepustek grozi kara od 400 do 1000 euro.

Osoby niezaszczepione z własnej woli, a z nie z powodu przeciwskazań medycznych, będą musiały wykonywać testy na obecność koronawirusa nawet trzy razy w tygodniu. Cena testu to 15 euro. Kwotę tę należy pomnożyć przez 11 tygodni, jakie upłyną do końca roku, gdy być może wygaśnie obowiązek posiadania przepustki, jeśli dojdzie do poprawy sytuacji epidemiologicznej.

To zaś oznacza, że wielu pracowników, w zależności od grafiku i zmian, zapłaci za testy około 500 euro - pisze "La Repubblica".

Jeśli przeciwnik szczepień nie podporządkuje się temu nakazowi, narazi się na utratę zarobków za dni nieobecności w pracy, a także trzynastej pensji i różnych dodatków, w tym na przykład bonów stołówkowych. To średnio 6 tys. euro do końca grudnia - podaje "La Repubblica".

Według prasy przepustki Covid-19 nie ma nadal około 3,5 miliona zatrudnionych osób. Mimo apeli niektórych środowisk nie wprowadzono bezpłatnych testów w związku z wejściem w życie obowiązku posiadania takiego dokumentu.

We Włoszech proces szczepienia przeciwko Covid-19 zakończyło ponad 80 proc. ludności.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
natalyn
Płacić za testy, które nie są wiarygodne? KPINA.
zenonn
Takie prawo, stworzone przez marionetki.
Ciemny lud ich wybrał dla dobra grupy trzymającej władzę.
Zdrowie społeczeństw? Kogo to obchodzi.
NWO
"Nie będziesz posiadał niczego i będziesz szczęśliwy"

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki