REKLAMA

Włochy kupią libijski gaz za 8 mld dolarów

2023-01-30 11:12
publikacja
2023-01-30 11:12

Włochy podpisały z Libią kontrakt w sprawie produkcji gazu na sumę 8 miliardów euro. Umowę z libijską państwową firmą Noc zawarł włoski koncern energetyczny Eni podczas wizyty premier Giorgii Meloni w Trypolisie w ostatni weekend. Ekonomiczny dziennik „Il Sole-24 Ore” nazywa porozumienie „historycznym”.

Włochy kupią libijski gaz za 8 mld dolarów
Włochy kupią libijski gaz za 8 mld dolarów
fot. Arnd Wiegmann / / Reuters

Kontrakt umożliwi realizację projektu strategicznego, którego celem jest zwiększenie produkcji gazu, który będzie dostarczany na wewnętrzny rynek libijski, a także eksportowany do Europy - wyjaśniła włoska gazeta.

Gaz ma być wydobywany z dwóch złóż w pobliżu brzegów Libii. Produkcja rozpocznie się w 2026 roku.

Szefowa rządu Włoch złożyła wizytę w Libii wkrótce po swej podróży do Algierii. Celem obu misji było zacieśnienie współpracy z jednymi z głównych dostawców gazu w związku z procesem odchodzenia od importu surowca z Rosji.

W czasie wizyty w Algierii prezes koncernu Eni Claudio Descalzi zapowiedział, że dostawy rosyjskiego gazu do Włoch zostaną wyzerowane zimą na przełomie 2024 i 2025 roku. (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Wyzerują Rosję?
Rząd z panem Salvini?
Jest na liście, razem z le Pen, nie oczyści się ze związków z Putinem.
:)
sterl
Wyzerują UE , a Libia to w ogóle istnieje ? czy to stada terrorystów zbrojone przez handlarzy bronią z USA? nikt nie wie kto tam rządzi ale teraz dobrze doi się ropę za 10 $ a reszta głoduje a mieli 2x wyższe PKB niż Polska

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki