REKLAMA

Właściciele nieruchomości przejętych przez państwo mają prawo do odszkodowań

2011-06-13 20:03
publikacja
2011-06-13 20:03
Wszyscy właściciele nieruchomości, przejętych przez państwo na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku, powinni mieć prawo do odszkodowań. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który uznał przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami za niezgodny z konstytucją.

Trybunał nakazał parlamentarzystom zmianę przepisu. Sędziowie nie określili jednak, w jakim czasie Sejm ma się tym zająć.

Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami nakazuje wypłatę odszkodowania za odebrane gospodarstwo rolne lub dom jednorodzinny z działką. Dwaj spadkobiercy dawnego właściciela kamienicy wielorodzinnej i działki w Warszawie zaskarżyli brak zapisu, mówiącego o nieruchomości wielorodzinnej. Trybunał Konstytucyjny uznał, że doszło do tak zwanego pominięcia ustawodawczego.

Tanie mieszkanie
Jak powiedział po rozprawie dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak, miasto musi się dokładnie orzeczeniu Trybunału przyjrzeć. Dodał, że z jednej strony przepis jest niezgodny z konstytucją, ale dla samych zainteresowanych niewiele z tego wynika, bowiem zmianami przepisu musi się zająć Sejm.

Pełnomocnik strony skarżącej powiedział dziennikarzom, że sprawa była trudna, a on sam jest zadowolony z orzeczenia trybunału. Mecenas Krzysztof Sokołowski powiedział, że samo orzeczenie o niezgodności z konstytucją przepisu, to sukces jego klientów. Pełnomocnik wyraził nadzieję, że posłowie wezmą sobie do serca dzisiejszą decyzję i szybko uregulują przepisy. "Mamy taką sytuację, że ustawodawca opracowuje kolejne projekty, które lądują w koszu, i nie jest w jakikolwiek sposób zobowiązany do tego, by zrealizować swoje plany ustawodawcze" - powiedział Krzysztof Sokołowski.

Dawni właściciele domów jednorodzinnych i gospodarstw rolnych, przejętych przez państwo na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku, dalej będą mogli dochodzić roszczeń odszkodowawczych, mimo że przepis został uznany za niezgodny z konstytucją.Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~endi
Jak się coś ukradnie to trzeba naprawić szkodę , a zła sytuacja Polski podczas wojny wynikała z dużej przewagi naszych wrogów
~je
Dodam-Obama myślsz jednak jak jeden z nas .Szacun.
~je
Słusznie.Trzeba było bronić swego zamiast szukać spokoju nad Synajem lub w USA.Durnie z armii Andersa,Berlinga i Sikorskiego z Maczkiem wywalczyli wolność a teraz te parchy znowu chcą rządzić naszą Rzeczpospolitą ?
~realista
no to pójdziemy z torbami / jak zaczną sie wyłaty odszkodowań/ przez Pana Bieruta, po co upaństwawiali ?
~Nieżyczliwy
Państwo Polskie zafundowało sobie instytucję (TK), na którą trzeba łożyć duże pieniądze, a oni zafundowali Państwu Polskiemu wypłatę roszczeń na kwotę prawdopodbnie 40 mld zł. Piękny biznes. Bierut dobrze zrobił, że burżujom i kamienicznikom zabrał nieruchomości. Tak rządzili Państwem, że była utrata niepodległości,Państwo Polskie zafundowało sobie instytucję (TK), na którą trzeba łożyć duże pieniądze, a oni zafundowali Państwu Polskiemu wypłatę roszczeń na kwotę prawdopodbnie 40 mld zł. Piękny biznes. Bierut dobrze zrobił, że burżujom i kamienicznikom zabrał nieruchomości. Tak rządzili Państwem, że była utrata niepodległości, okupacja, a wreszcie komuna. Start był od zera i tak powinno zostać. Całe majątki z okresu przed zakończeniem wojny powinny być upaństwowione. A posiadacze do roboty do odbudowy kraju!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki