REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wielka płyta do remontu. Rząd wyda 3,2 mld zł w ciągu 10 lat

2019-09-10 16:58, akt.2019-09-10 19:13
publikacja
2019-09-10 16:58
aktualizacja
2019-09-10 19:13

Na termomodernizację i wzmocnienie "wielkiej płyty" Fundusz Termomodernizacji i Remontów w ciągu 10 lat wyda 3,2 mld zł - zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że od samorządów zarządzającymi budynkami komunalnymi powinno wpłynąć ok. 8 tys. wniosków.

fot. / / Pexels

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada rozszerzenie katalogu beneficjentów, którzy mogą się ubiegać o tzw. premie na termomodernizację o samorządy zarządzające budynkami komunalnymi. Nowe przepisy wprowadzają też dodatkową premię na wzmocnienia ścian w budynkach z wielkiej płyty.

Premia ta byłaby przekazywana wraz z premią termomodernizacyjną po zakończeniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego do banku kredytującego, w którym zarządzający nieruchomością zaciągnął kredyt. Ma ona wynieść do 50 proc. kosztów wykonania dodatkowego połączenia. Na dodatkową premię w wysokości 10 pp. (w sumie 60 proc. poniesionych kosztów) mogłyby liczyć zarządcy i budynków wielorodzinnych objętych ochroną konserwatorską. Wynika to z faktu, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne lub remontowe w takich obiektach wymagają dodatkowych nakładów związanych z zaleceniami konserwatora.

"To oznacza, że np. zarządca bloku wybudowanego w technologii wielkopłytowej może otrzymać dwie premie: pierwszą na zakup tzw. kotew, które wzmocnią konstrukcję ścian i drugą na termomodernizację, czyli na docieplenie, podłączenie do sieci cieplnej oraz zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii" - wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że na zakup i montaż kotew będzie można otrzymać nawet 50 proc. poniesionych kosztów. Z jego szacunków wynika, że od samorządów, które zostaną objęte ustawą, powinno wpłynąć ok. 8 tys. wniosków.

Jak szacuje resort inwestycji i rozwoju w ciągu 10 lat Fundusz Termomodernizacji i Remontów w ciągu 10 lat wyda na docieplenie i remonty budynków 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy, czyli dofinansowania remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty

"Nowe przepisy nie tylko poprawią jakość życia ok. 12 mln Polaków mieszkających w budynkach z wielkiej płyty, ale także w istotny sposób przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego i walki ze smogiem - zaznaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak informuje CIR, dofinansowanie będzie można też otrzymać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii, czyli np. paneli fotowoltaicznych. Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że inwestorzy, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii, mogą otrzymać premię termomodernizacyjną w wysokości 21 proc. wartości przedsięwzięcia (obecnie jest to 16 proc.).

Ustawa - jak zaznaczył Soboń - premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Dodał, że jej celem jest m.in. zwiększenie liczby takich inwestycji.

Z wyliczeń resortu, wynika, że jeżeli koszt termomodernizacji budynku wynosi 330 tys. zł to wartość premii termomodernizacyjnej wyniesie 52 tys. 800 zł. W takim przypadku szacowany koszt dodatkowego wzmocnienia połączeń w płytach powinien zamknąć się w kwocie 165 tys. zł, co oznacza, że wartość premii na ten cel wyniosłaby więc 82 tys. 500 zł.

"Jeżeli ogólny koszt inwestycji wyniósłby 495 tys. zł, a to całkowita wartość wsparcia sięgnęłaby 135 tys. 300 zł - wyliczył Soboń.

Z informacji CIR wynika, że koszty proponowanych rozwiązań w latach 2020-2029 wyniosą ok. 2,2 mld zł, z czego ok. 70 proc. trafi do samorządów gminnych. Po 2021 r. głównym źródłem finansowania będą środki budżetu państwa. Projekt nowelizacji ustawy wiąże się z programem „Czyste powietrze”. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Obecnie do dyspozycji Funduszu Termomodernizacji i Remontów jest ok. 150 mln zł.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pc1974
Walka ze smogiem? To w wielkiej płycie pali się węglem?

Powiązane: Remont i wykończenie mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki