Wideorejestratory nie we wszystkich państwach są legalne

Wideorejestratory cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli samochodów. W razie kolizji mają najczęściej niezbity dowód, potwierdzający faktyczną kolejność wydarzeń. Jednak wybierając się na wakacje, warto wiedzieć, w których krajach nagrywanie swojej jazdy wideorejestratorem jest nielegalne, a gdzie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. 

(fot. stevanovicigor / YAY Foto)

Bośnia i Hercegowina, Dania, Włochy, Malta, Holandia Serbia i Szwecja to jedne z krajów, które w żaden sposób nie ograniczają kierowcom używania kamerki samochodowej. Nie we wszystkich krajach jest to jednak legalne. 

Państwa, w których korzystanie z wideorejestratorów jest całkowicie zakazane: 

  • Luksemburg
  • Austria
  • Szwajcaria
  • Słowacja
  • Norwegia

Jak podaje serwis which.co.uk, korzystanie z wideorejestratorów w Austrii jest zakazane i kierowcom złapanym po raz pierwszy grozi grzywna w wysokości 10 tys. euro. Dla osób, które zostały ponownie przyłapane na rejestrowaniu jazdy, przewidziano karę w wysokości 25 tys. euro. Podobnie w Luksemburgu - co więcej, w obu krajach użycie zapisu z kamery nie może zostać uznane jako dowód w sprawie. Na Słowacji i w Norwegii przepisy zabraniają umieszczania czegokolwiek w polu widzenia kierowcy. 

Państwa, w których korzystanie z wideorejestratorów jest legalne, ale pod pewnymi warunkami: 

  • Belgia
  • Niemcy
  • Portugalia
  • Węgry

W Belgii można korzystać z kamerki samochodowej wyłącznie do celów prywatnych, w przypadku wykorzystania jej jako dowodu w sprawie należy o tym niezwłocznie poinformować uczestników zdarzenia. Podobnie w Niemczech - jednak tutaj należy pamiętać o niepublikowaniu nagrań, ponieważ w przypadku zgłoszenia autor może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 300 tys. euro. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy wideorejestrator nie zasłania pola widzenia kierowcy. Na Węgrzech natomiast nie można przetrzymywać nagrań z kamer, powinno się je usuwać przed upływem 5 dni. 

W Portugalii nagrania z kamer nie mogą być używane jako dowód w sprawie ani upubliczniane, jednak samo korzystanie z nich do celów prywatnych jest legalne.

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 pogo0

Akurat przepis, że NIC nie może zasłaniać pola widzenia kierowcy uważam za bardzo dobry.
Żadnych GPSów klejonych do szyby, czy innych pluszowych kostek na lusterku.
Nie wiem jak można jeździć z czymś takim. Ja montuję navi do kratki wentylacyjnej, ale pewnie i to niedługo zmienię na coś wygodniejszego.... jeszcze nie wiem co...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 cyklonb

Filmiki z takich kamerek - https://www.youtube.com/watch?v=OymKIcuOr7U&t=0
Ale u ruskich to dopiero są wypadki trzeba sobie poszukać w internecie.

! Odpowiedz
2 5 cyklonb

W Rosji jest kilkadziesiąt portali prezentujących wypadki z takich kamerek z milionem wypadków,można zacząć od tego - https://www.youtube.com/watch?v=5zmt3cp28xI

! Odpowiedz
0 20 dziki_losos

Trochę dziwne, że jest nielegalne. Rozumiem, że np. w Austrii chodzi o prywatność, jednak w Polsce ochrona wizerunku jest rozwiązana dość dobrze - utrwalać można, rozpowszechniać bez zgody już nie. Co do wykorzystania w sądzie, nie obowiązuje tutaj doktryna owocu zatrutego drzewa (niepisana, ale czasem stosowana), bo dowód został pozyskany w sposób legalny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 31 karroryfer

Ciekaw jestem co w przypadku samochodów z wbudowanymi fabrycznie takimi kamerkami ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia