Wiceminister infrastruktury: Roszczenia wykonawców wobec GDDKiA to około 10 mld zł

Jednym z zagrożeń dla Programu Budowy Dróg Krajowych są roszczenia wykonawców, których jest obecnie około 5 tys. na łączną kwotę około 10 mld zł - poinformował na konferencji Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. W jego ocenie GDDKiA część z tej kwoty będzie musiała zapłacić.

Wiceminister infrastruktury: Roszczenia wykonawców wobec GDDKiA to około 10 mld zł
Wiceminister infrastruktury: Roszczenia wykonawców wobec GDDKiA to około 10 mld zł (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Jest jedno bardzo wielkie zagrożenie (). Roszczenia, które powstały w ubiegłych latach, które wykonawcy dróg już wnieśli do sądu, albo zamierzają wnieść do sądu. To jest 5 tys. spraw na łączna szacunkową kwotę 10 mld zł" - powiedział Szmit.

"Być może część z tych sporów będzie rozstrzygnięta po myśli GDDKiA, ale na pewno część z tych pieniędzy trzeba będzie wypłacić, czy to z racji zawieranych ugód, czy też być może dopiero po wyrokach sądowych, ale musimy się liczyć z tymi konsekwencjami" - dodał.

Pod koniec lutego p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz informował w rozmowie z PAP, że GDDKiA nie wyklucza możliwości zawarcia ugód z wykonawcami, z którymi jest w sporach prawnych w związku z realizowanymi przez nich wcześniej kontraktami drogowymi. W szczególności nie wyklucza, że jest pole do kompromisu z Polimeksem.

Łączna wartość roszczeń Polimeksu-Mostostalu wobec GDDKiA to około 820 mln zł. Roszczenia dotyczą kontraktów na budowę autostrady A1 na odcinku Stryków - Tuszyn, autostrady A4 na odcinku Rzeszów - Jarosław oraz drogi ekspresowej S-69 na odcinku Bielsko-Biała - Żywiec. (PAP)

gsu/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~tomus

wow bylo by super ;)

! Odpowiedz
0 1 czelsi_01

Niestety nadal cisza w sprawie ugody z GDDKiA, niema pieniędzy w kasie.
Szkoda, podnieśli by spółkę z kolan...

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
POLIMEXMS 0,71% 2,83
2019-04-18 17:04:28

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil