Węgry: tysiące osób w Budapeszcie na wiecu poparcia dla uczelni Sorosa

Tysiące węgierskich i zagranicznych studentów, profesorów i osób prywatnych protestowało w niedzielę w Budapeszcie, domagając się wycofania projektu zmian w ustawie, stawiających nowe wymagania uczelniom wyższym, w tym uczelni założonej przez George'a Sorosa.

Węgry: tysiące osób w Budapeszcie na wiecu poparcia dla uczelni Sorosa
Węgry: tysiące osób w Budapeszcie na wiecu poparcia dla uczelni Sorosa (fot. REUTERS/Bernadett Szabo / FORUM)

Demonstranci, którzy przeszli spod Uniwersytetu Korwina do założonego w 1991 r. przez amerykańskiego finansistę i filantropa Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), a następnie pod siedzibę parlamentu, uważają, że ustawa jest atakiem na wolność edukacji.

"Przyszliśmy tu, ponieważ uważam, że rządząca partia Fidesz (premiera Viktora Orbana) tworzy autokrację. Chcemy zademonstrować swe poparcie dla wolnej edukacji; teraz chodzi o CEU, Uniwersytet Korwina może być następny" - powiedział 20-letni Milan Holper, studiujący na tej uczelni.

"To połączony atak zarówno na autonomię uniwersytetów, jak i wolność edukacji" - poinformowali organizatorzy protestu.

W poniedziałek odbędzie się posiedzenie Konferencji Rektorów Węgierskich poświęcone projektowi nowelizacji ustawy, złożonemu w ubiegłym tygodniu w parlamencie przez rząd Węgier. Zakłada on m.in., że wydająca dyplomy zagraniczna placówka szkolnictwa wyższego będzie mogła działać na Węgrzech, jeśli będzie dysponować międzypaństwową umową o wspieraniu jej pracy. Innym wymogiem byłoby posiadanie przez nią kampusu i prowadzenie kształcenia także w kraju pochodzenia.

W nadchodzącym tygodniu projekt nowelizacji ma być dyskutowany w węgierskim parlamencie.

Przeciwko projektowi zaprotestował CEU; zaniepokojenie nim wyraziły Stany Zjednoczone. W piątek Departament Stanu USA oświadczył, że CEU to "główna instytucja akademicka", która promuje doskonałość akademicką i krytyczne myślenie. USA wezwały węgierski rząd, aby nie podejmował żadnych kroków legislacyjnych, które "narażałyby na szwank działalność i niezależność CEU".

Dwa dni wcześniej charge daffaires ambasady USA w Budapeszcie napisał w oświadczeniu, że złożona w parlamencie Węgier nowelizacja poważnie utrudniłaby działanie CEU. I podkreślił, że CEU to "znakomita placówka szkolnictwa wyższego, która cieszy się ogromną renomą na Węgrzech i na świecie, i jest ważnym ośrodkiem wolności akademickiej w regionie".

W piątek premier Orban poinformował, że przyszłość CEU zależy od uzgodnień między rządami USA i Węgier. Orban oświadczył, że przeprowadzona kontrola wykazała, iż "niektóre uniwersytety działają niezgodnie z przepisami, w tym także uniwersytet Sorosa". "Nawet milioner nie może na Węgrzech stać ponad prawem. Ten uniwersytet też musi przestrzegać prawa" - oznajmił.

Soros jest od dłuższego czasu ostro krytykowany przez władze węgierskie. Orban oświadczył w lutym, że w coraz większej liczbie państw, "także u nas, w dodatku przed wyborami (parlamentarnymi) w 2018 roku, problemem jest to, że potajemnie próbuje się wpłynąć za pomocą zagranicznych pieniędzy na politykę węgierską". Wspomniał w tym kontekście o "rozciągającym się ponad granicami imperium George'a Sorosa". Orban zarzuca Sorosowi także m.in. wywoływanie fali imigracji do Europy. (PAP)

cyk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~tylko-tyle

Andreas von Rétyi - znany niemiecki politolog i publicysta, autor książki: „George Soros." (cytat)

„Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest mega zagrożeniem dla świata. Tego świata, w którym żyjemy, który znamy, bowiem Soros wymyślił dla nas wszystkich świat inny, w jego mniemaniu lepszy, bo pozbawiony narodów, tradycji, religii, za to oparty na nieustannych spekulacjach gospodarczych, głównie walutowych, co uczyniło zeń miliardera. Sam dla siebie jest bóstwem, po cóż mu więc wiara w Boga? Uzyskał niewyobrażalne wpływy poprzez uzależnioną od niego finansowo sieć tysięcy fundacji, instytutów, uczelni w 90 krajach. Tą misternie uplecioną siecią spowity jest cały glob. Nic dziwnego, że ma możliwość rujnować narodowe gospodarki, przyczyniać się do przewrotów, obalać rządy - stworzył sobie do tego narzędzie. Teraz doświadczamy tego typu działań w Polsce”" - czytamy w opisie książki.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~zinnegoPortalu

" Grupa amerykańskich senatorów z Partii Republikańskiej domaga się dochodzenia ws. finansowania organizacji Georga Sorosa. Politycy domagają się dochodzenia w sprawie finansowania organizacji Sorosa jak i sprawdzenia wpływu miliardera na politykę zagraniczną Waszyngtonu"

! Odpowiedz
6 11 ~and

Soros od lat walczy z państwami narodowymi, propaguje lewactwo w czystej postaci. Te wszystkie Michniki, Schulze, to jego ludzie.
Pomaga nachodzcą, propagując wśród biedoty w Afryce i Azji ideę wyjazdu do Europy, drukuje przewodniki gdzie się zgłosić i co mówić żeby dostać azyl i zasiłek.
Swoje organizacje ma na całym świecie, na wszystkich kontynentach. To wcielenie zła.
A wszystkie lewackie płatne trole będą go bronić, a tych co o nim piszą prawdę nazywać Ruskimi, bo podobno tam też go ie lubią/poznali się na nim.
Ja uważam ze nie powinno być możliwości dofinansowywania przez z zagranicznych środków organizacji politycznych i światopoglądowych, jak np Krytyka Polityczna.
I trochę więcej obiektywizmy. Jak rosyjskie banki pożyczają partii Le Pen pieniądze to totalne potępienie (bo Francuskie jej odmówiły), jak ktoś DAJE pieniądze lewicowym partią z niejasnych pobudek i nie wiadomo czego za te pieniądze wymaga to wszystko jest OK?
Bo jest Żydem, i ma olbrzymie wpływy w mediach?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~rambo

Dlaczego Nowoczesna nie zwołała jeszcze wiecu dla poparcia dla uciemiężonych studentów węgierskiej Uczelni Sorosa?Na co Petru czeka?

! Odpowiedz
5 13 ~tylko-tyle

Tysiące judaszy srebrnikowych Sorosa na ulicach, a miliony popiera w domu Fidesz. Jak to mówią "krowa ,która dużo ryczy na polu mało mleka daje właścicielowi'

! Odpowiedz
5 6 ~dociekliwy

malo placili,

ale u Madziarów tez sie nie przelewa
za spacerek zarobic dniówke - OK, pogoda bylya dobra

! Odpowiedz
13 8 ~plutarch

Nagonka na Sorosa: Rosja, Węgry, Polska. Czekamy na Białoruś!

! Odpowiedz
10 14 ~King

Ciekawe po ile dostawali kasy za udział w tym spędzie? Bo że płacili to już podaje wiele niezależnych źródeł.

! Odpowiedz
14 9 ~plutarch

Podaj te źródła niezależne :)

! Odpowiedz
8 3 ~asdf

Dlaczego miałoby nie być poparcia? Przecież są tam uczniowie i pracownicy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil