REKLAMA

Waszczykowski: Raport Komisji Weneckiej jest skrajnie jednostronny

2016-10-14 20:45
publikacja
2016-10-14 20:45

Opinia Komisji Weneckiej nt. nowej ustawy o TK jest jednostronna, nie uwzględnia uwag rządu. Rząd uznał więc, że nie ma sensu dalej prowadzić dialogu z Komisją i dlatego nie było jego przedstawiciela na sesji, na której przyjmowano opinię - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski: Raport Komisji Weneckiej jest skrajnie jednostronny / fot. Adam Chelstowski / FORUM

Waszykowski mówił w piątek w PolsatNews, że rząd podszedł do Komisji Weneckiej z "otwartym sercem na dłoni" zapraszając ją do Polski. "Otworzyliśmy państwo, otworzyliśmy wszystkie instytucje i w zamian za to otrzymaliśmy bardzo jednostronny, nieprawdziwy - raport na temat sytuacji w Polsce" - powiedział.

Na uwagę, że to on był inicjatorem tego zaproszenia, powiedział, że to jest bardziej skomplikowane. "Minister spraw zagranicznych wykonuje pewne polecenia" - powiedział. Na uwagę, że dziewięć miesięcy temu mówił, że profesjonalizm Komisji Weneckiej pozwoli na dokonanie obiektywnej oceny powiedział: "No i nie dostaliśmy obiektywnej oceny".

"Otrzymaliśmy kolejny raport teraz, który jest skrajne jednostronny, jest nawet z błędami, ponieważ myli polskie instytucje, przedstawia tylko jedną narrację - bądź to opozycji, bądź to Trybunału Konstytucyjnego i uznaliśmy, że w takim razie nie ma sensu w dalszym ciągu prowadzić dialog z Komisją" - powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył, że na piątkowej sesji plenarnej Komisji, na której przyjęto opinię na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, byli przedstawiciele Polski m.in. honorowym prezesem Komisji Weneckiej, b. premier Hanna Suchocka.

"Nie było nikogo z rządu, dlatego, że uznaliśmy, że mimo że rząd przyjmował Komisję, Komisja nie uwzględniła żadnej z naszych uwag, zastrzeżeń. W związku z tym, jeśli jest tak stronnicza, jednostronna, to widać nie ma potrzeby prowadzić dialogu z tą Komisją" - powiedział Waszczykowski.

"Tym bardziej - dodał - że Komisja Wenecka nie wydaje żadnych wyroków, wydaje opinie, które nie są prawnie wiążące. Tym bardziej szkoda zachodu" - powiedział szef MSZ.

Dopytywany, czy jednak zaproszenie Komisji Weneckiej nie było błędem, zaprzeczył. "Zakładaliśmy, że jeśli zaprosimy Komisję, to odroczymy te debaty, które się miały toczyć na temat Polski w Parlamencie Europejskim. I w pewnym sensie udało się, ponieważ pani premier mogła wystąpić w PE i jasno przedstawić sprawę, że przecież Komisja Wenecka bada sytuację w Polsce. Ale potem okazało się, że zarówno pierwszy raport, jak i teraz ten ostatni, te oceny są skrajnie nieprawdziwe, krzywdzące" - stwierdził Waszczykowski.

Komisja Wenecka w przyjętej w piątek opinii ws. lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uznała, że "nie spełnia ona dwóch podstawowych standardów równowagi władzy; niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych".

W wydanym oświadczeniu KW przyznała, że w nowej ustawie dokonano "pewnych poprawek" po tym, jak w marcu wydała ona swą pierwszą opinię na temat grudniowej noweli ustawy o Trybunale. Wśród tych poprawek wymieniono "zmniejszenie większości wymaganej do wydania orzeczenia z dwóch trzecich do zwykłej większości", a także brak przepisu "o wszczęciu postanowień dyscyplinarnych wobec sędziów przez prezydenta Polski i ministra sprawiedliwości".

Jednakże - podkreślono w nocie informującej o treści opinii - "te i inne poprawki są zbyt ograniczone", ponieważ "inne postanowienia przyjętej ustawy mogą znacznie opóźnić i utrudnić pracę Trybunału, sprawić, iż będzie ona nieefektywna, a także podważyć jego niezawisłość poprzez stosowanie nadmiernej legislacyjnej i wykonawczej kontroli nad jego funkcjonowaniem". (PAP)

mzk/ as/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~enzo
Jak taki ktoś może być szefem MSZ'tu?
Cały ten rząd to jedna wielka kpina.
To co oni wyprawiają przypomina jakieś dzikie państwo w Afryce a nie cywilizowany kraj w Europie
~SZ
Raport jednostronny, a PiS dwulicowy.
~JackieChan
Nie "Waszykowski mówił w piątek...", tylko "Minister Waszczykowski..."- Panie dziennikarzyno. Troche szacunku dla stanowiska ministra. Wałęsę do dzis nazywacie "Prezydentem"., gdzie ten czlowiek swoim intelektem na miano "majstra elektryka" nawet nie zasluguje.

Pozatym kogo obchodzi
Nie "Waszykowski mówił w piątek...", tylko "Minister Waszczykowski..."- Panie dziennikarzyno. Troche szacunku dla stanowiska ministra. Wałęsę do dzis nazywacie "Prezydentem"., gdzie ten czlowiek swoim intelektem na miano "majstra elektryka" nawet nie zasluguje.

Pozatym kogo obchodzi co jakas grupka zagranicznych urzedasow ma do powiedzenia na temat tego co sie w Polsce dzieje. To jest ich zdanie. To sa zalecenia KW i nikt sie nie zobowiazal do ich stosowania. Caly parlament EUoraz komisja europejska w swojej arogancji i samouwielbieniu mysla , ze wszystko co z siebie wydobeda, jest swietym prawem dla europejskich pacholkow . No coz, tak nie jest. I tu Minister Waszczykowski wlasnie to KE uzmyslawia. Brawo. Tak trzymac! UE i tak juz ledwo zipie. Po Brexicie, ktorego Niemcy sie panicznie boja (dlatego tak strasza GB konsekwencjami) - Unia pada. A wtedy kazdy bedzie znow dbal o swoj interes. I tak powinno byc.
~światsieśmieje
Diagnoza dla zdrowego organizmu jest zbędna. TK nie było reformowane ( w innych krajach była dekomunizacja np. Niemcy i tam Rzepliński zaeraz po odnowie nie mógł by zostać prezesam jako były PIERWSZY SEKRTETARZ POP PZPR) . TK założone za czasów Kiszczaka i Jaruzelskiego do celów politycznych nie zreformowano i teraz Diagnoza dla zdrowego organizmu jest zbędna. TK nie było reformowane ( w innych krajach była dekomunizacja np. Niemcy i tam Rzepliński zaeraz po odnowie nie mógł by zostać prezesam jako były PIERWSZY SEKRTETARZ POP PZPR) . TK założone za czasów Kiszczaka i Jaruzelskiego do celów politycznych nie zreformowano i teraz są skutki ,że Rzepliński łamie prawo polskie i jest wspomagany przez KE i lewactwo tamtejsze , którym zależy by suwerenność Polski była jak najmniejsza. Z tego powodu opuściła UE WLK. BRYT. nazywając ją pośrednio "Rzeszą" Merkel .
Wszelkim szKODnikom i targowicom taki stan by osłabiać polskie władze , a tym samym Polskę jest jak najbardziej na rękę. Ale do czasu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Alka
Gdyby chwalili, byliby "obiektywnymi fachowcami"...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki