Wassermann: Komisja złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez BGŻ

Za dwa tygodnie komisja śledcza złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez BGŻ - poinformowała we wtorek przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

(fot. Wojciech Boczoń / )

"Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że za dwa tygodnie będziemy składać zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez BGŻ, który obsługiwał Marcina P. i gdzie miało zalegać złoto" - poinformowała Wassermann dziennikarzy we wtorek po przesłuchaniu przez komisję b. szefa Amber Gold Marcina P. Nie chciała jednak odpowiedzieć na pytanie, co znajdzie się w tym wniosku.

Temat przechowywania przez BGŻ złota Amber Gold przewijał się podczas przesłuchań wielu świadków zeznających przed komisją. Wynika z nich m.in., że Amber Gold, podając miejsca składowe, wskazywała właśnie BGŻ i skrytki składowe.

W listopadzie ub.r. prok. Marek Siemczonek mówił przed komisją o informacji od ABW nt. pisma banku BGŻ, z którego wynikało, że nie jest prawdą, że Amber Gold przechowuje złoto w tym banku. Siemczonek zeznał, że widział kopię tego pisma, ale jego dokładnej treści nie był w stanie przytoczyć. Jak mówił, wynikało z niego, że "nie jest prawdą to, co podaje spółka Amber Gold do publicznej wiadomości, że przechowuje w tym banku złoto zakupione za pieniądze pochodzące z lokat i stanowiące ich zabezpieczenie, bowiem, jak stwierdzało to pismo (...) nie dysponuje odpowiednio pojemnymi skrytkami bankowymi".

Z kolei b. dyrektor biura bezpieczeństwa Amber Gold Krzysztof Kuśmierczyk zeznawał pod koniec września, że "pieniądze z sejfów były odbierane przez BGŻ, a po rozwiązaniu umowy, przez Pocztę Polską; Poczta Polska zabierała pieniądze z placówek, przeksięgowywała na wskazane przez zarząd konto".

Kuśmierczyk mówił, że był obecny przy przewożeniu złota z BGŻ, choć dokładnej daty nie pamiętał. Jak relacjonował, dowiedział się od zarządu Amber Gold, Katarzyny i Marcina P., że bank wypowiedział spółce skrytki i złoto trzeba było "natychmiast" stamtąd zabrać. Jak dodawał, złoto z banku osobiście odebrał Marcin P. i przeniósł do samochodu, w którym czekał m.in. świadek. Zostało ono przewiezione do starej centrali spółki i złożone w sejfie. Kuśmierczyk tłumaczył, że torba ze złotem ważyła ok. 20-30 kg, widział to złoto, ale go nie dotykał. Były to sztabki różnej wielkości - dodał. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 13 kimdzongtusk

A Pan Adamowicz to sie już doliczył tych mieszkań ( również przepisanych na bliskich ) czy jeszcze ma problem z matematyką ?

! Odpowiedz
9 17 borma

Dziwne , wszyscy zeznaja tylko nikt nic konkretnego nie moze powiedziec , bo wszyscy nagle dostali amnezjii wstecznej. A ja ciagle czekam na wyjasnienie afery SKOK , ktorej zasieg wielokrotnie przekracza Amber Gold. Tylko , ze o tej ostatniej jakos nikt nie ma checi wyjasniac.

! Odpowiedz
0 22 fvlook

Bank prowadził konta AG beztrosko, dopóki przynosił ten klient krociowe zyski. A przynosił zyski, przynosił, dla O/Gdańsk to była kura znosząca złote jajka, wszystko co tylko było w banku ten klient łykał bez żadnej dyskusji, rzecz niespotykana przy działalności o takim rozmiarze i ewidentny wskaźnik dla banku, że pieniądze są tam prane. Normalnie klienci negocjują, dostają decyzje cenowe tak nie było w przypadku AG.
Dodatkowo ta sytuacja była znana, bo tego typu klienci są przeglądani do najwyższego szczebla banku (z powodu wagi w wyniku banku). I prezes banku akceptował sytuację do momentu aż zaczynał trup w szafie śmierdzieć i stało się jasne, że wypadnie. Wtedy przyszedł prikaz od prezesa - wypowiadać wszystkie rachunki!
Tam to złoto, co niby było w skrytkach to jest wątek/pikuś, trzeba się zabrać za przymykanie oka na oczywiste oznaki prania i porównać to z tymi wszystkimi politykami oraza zasadami jakimi się bank chwali. :-)
Baaardzo długo bank udawał, że niczego nie widzi, a że po prostu udało mu się zdobyć "wartościowego klienta". Ważny był jedynie zysk na tym kliencie widać było że dochodowość dziwnie opiera się na jednym kliencie. Nic nie podpadało?!
Hhahahahah!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 26 jabu74_-_ekspert

mam konto w tym banku. wyplacam wszystkie oszczednosci

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil