REKLAMA

Wakacje kredytowe i zerowy VAT na żywność przedłużone? Soboń komentuje

2023-09-18 08:39
publikacja
2023-09-18 08:39

W ciągu najbliższych dni, przed wyborami, będzie ogłoszona decyzja dotycząca wakacji kredytowych - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że nie wyklucza przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność w przyszłym roku.

Wakacje kredytowe i zerowy VAT na żywność przedłużone? Soboń komentuje
Wakacje kredytowe i zerowy VAT na żywność przedłużone? Soboń komentuje
/ FORUM

Wiceszef resortu finansów pytany był w poniedziałek w Polsat News o to, kiedy zapadnie decyzja ws. wakacji kredytowych. "W ciągu najbliższych dni ta decyzja zostanie ogłoszona" - wskazał.

"Ogłosimy to oczywiście przed wyborami, natomiast jeśli będzie to wymagało zmian legislacyjnych, to nie da się tego wprowadzić przed wyborami" - zastrzegł minister Artur Soboń. Przypomniał, że rok bieżący to czas, "w którym Polacy z tego dobrodziejstwa często korzystają".

Wiceminister finansów pytany był także o ewentualne przedłużenie tarcz antykryzysowych. Przypomniał, że premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że pod koniec roku będzie decyzja m.in. o tym, czy kontynuować zerowy VAT na żywność.

"Przed przyjęciem budżetu państwa na 2024 r. musimy zdecydować o tym, czy kontynuować zerową stawkę VAT na żywność, czego nie wykluczam" - wskazał Soboń.

Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych zapadnie do końca pierwszej połowy września. Wskazywał, że jeśli taka decyzja zapadnie, to będzie rekomendował odpowiednim instytucjom zastosowanie kryteriów dochodowych.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r.

Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., stawka VAT na żywność obowiązuje do końca 2023 r. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
samsza
Resort rolnictwa oficjalnie informuje, że kasy nie ma i nie będzie!

Zejdź na ziemię człowieku.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/doplaty-bezposrednie/za-malo-pieniedzy-na-doplaty-do-zboz-i-rzepaku-czy-rolnicy-dostana-pomoc-2491398
polonu
ci z mózgiem będą głosować na PKN reszta się podzieli , jak to się okaże . jedynie Tuskowcy mają jeden punkt sensowny z tym podatkiem ,dalej nie ma nic .
polonu
a co ma być jak utrzymają się dalej takie stopy procentowe no to bankructwo banków bliskie . licytacjami długo nie pojedziesz , mieszkań nikt nie kupi a długi w bankach zostaną
obywatel_monte_christo
Tłumaczę na polski:
"Kurna, zobaczymy jakie tam będą sondaże, w Wieruszowie nie pykło, ale popatrzymy, policzymy i przed samymi wyborami obiecamy wszystko co można jak będzie trzeba. Łącznie z 19 emeryturą stażową dla 30 latków."
kaczyslaw_
"Ogłosimy to oczywiście przed wyborami, natomiast jeśli będzie to wymagało zmian legislacyjnych, to nie da się tego wprowadzić przed wyborami"

Tłumacząc na polski: wszystko będzie zależało od słupków w sondażach.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki