REKLAMA
PIT 2023

W trakcie sesji wieje nudą. Maklerzy chcą skrócenia handlu

Jarosław Ryba2012-10-22 06:01
publikacja
2012-10-22 06:01
Maklerzy chcą skrócenia sesji giełdowej, za zmianami opowiada się większość środowiska. Wielu inwestorów przychyla się do tego postulatu. Dla giełdy byłaby to prestiżowa porażka.

W trakcie sesji wieje nudą. Maklerzy chcą skrócenia handlu
Źródło: Thinkstock

Obecnie sesja giełdowa na rynku kasowym zaczyna się o godz. 9:00 (kontrakty startują pół godziny wcześniej), a kończy się o 17:35. Jeszcze kilka lat temu trwała od 9:30 do 16:30, jednak zarząd giełdy zadecydował o stopniowym jej wydłużaniu, aby równać do światowych standardów i wpływać na wzrost obrotów.

Tymczasem obroty ostatnio są rekordowo niskie. Wartość handlu podczas całej sesji potrafi być niższa niż obroty na poszczególnych najbardziej płynnych spółkach jeszcze kilka lat temu.

Inwestorzy przyzwyczaili się już, że popołudniami, kiedy nie ma w kalendarzu znaczących odczytów danych makroekonomicznych, zmienność praktycznie zamiera, a w ślad za nią maleją obroty. W rezultacie, mimo że sesja trwa prawie 9 godz., handel akcjami skoncentrował się w godzinach porannych i popołudniowych.

W ciekawy sposób z problemem braku płynności w trakcie dnia radzą sobie Chińczycy. Szanghajska giełda w połowie dnia jest po prostu zamykana. Jak donoszą zagraniczne media, azjatyccy maklerzy chwalą sobie to rozwiązanie i wykorzystują je głównie do spotkań z klientami na lunchu.

W polskiej specyfice takie rozwiązanie wydaje się jednak zbyt egzotyczne. - Przerwa w trakcie sesji jest charakterystyczna dla parkietów azjatyckich. Nie wydaje się jednak, aby miała sens w polskich realiach - uważa Zbigniew Obara z BM Alior Banku. Wydłużona sesja w Warszawie, poza dodatkowymi kosztami obsługi maklerskiej, nie przynosi zdaniem brokerów innych rezultatów.

Czy warto zainwestować w obligacje?»Czy warto zainwestować w obligacje?
- Wydłużenie sesji giełdowej do 17:35 nie przyniosło korzyści w postaci wzrostu aktywności klientów i liczby zleceń składanych podczas sesji. Opowiadamy się za przewróceniem poprzednich godzin handlu do 16.30 - mówi Obara. Inny makler, który prosi o nie podawanie nazwiska, również podziela to stanowisko. - Skrócenie czasu trwania sesji jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Ze względu na obowiązujący w Polsce 8-godzinny dzień pracy pozwalałoby to inwestorowi konsultować decyzje tylko z jednym maklerem - zauważa. Z kolei na to, że decyzję o skróceniu sesji podjął już parkiet w Oslo, zwraca uwagę Tomasz Chwiałkowski, analityk w biurze maklerskim Banku BPH.

- Obroty na rynku kasowym po 3 kw. spadły o blisko 40 proc. r/r. Choć faktem jest, że nie bez znaczenia jest tutaj aktualna koniunktura na parkietach europejskich - mówi Chwiałkowski. Wydaje się zatem, że za marazm na GPW odpowiada w dużej mierze kryzys strefy euro, który zniechęca zagraniczny kapitał do podejmowania dodatkowego ryzyka w krajach emerging markets.

Wyraźny spadek obrotów to również skutek zmniejszonej aktywności OFE, które decyzją rządu zostały tymczasowo odcięte od strumienia pieniędzy ze składek emerytalnych. Dekoniunktura z kolei przekłada się na marazm rynku IPO oraz zmniejszone zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi.

Spadające zainteresowanie rynkiem kapitałowym odzwierciedla kurs samej GPW, która od debiutu znajduje się w trendzie spadkowym. Spółka, która pierwotnie wyceniona była przez rynek na powyżej 50 zł, obecnie handlowana jest na poziomie 37 zł. Nadzieją na ponowne ożywienie nastrojów i zwiększenie obrotów są optymistyczne prognozy dotyczące zakończenia kryzysu w strefie euro i powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

W jakich godzinach powinien odbywać się handel na GPW? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

załącznikpng
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~gość
haha, niezłe to :D ale tak czy inaczej giełda jest obarczona sporym ryzykiem.potrzebuję czegoś bezpiecznego, co najlepsze w obecnej sytuacji?
~kropka
dokładnie. jak będzie podatek obrotowy to ja mówię PA PA .
~Marcin
Obecnie trzeba przeczekać najgorsze, zdecydowałem się na lokaty w getinie gwarancja kapitału i zysk. Jak kryzys się skończy to można wrócić na giełdę.
~autor
a zobaczycie co będzie z giełdami jak nałożą podatek obrotowy :) godzina handlu to będzie luksus :)
~autor
A CO ZA RÓŻNICA JAK SĄ DŁUGO NOTOWANE :/ NIE MUSISZ SIEDZIEĆ
~AUTOR
nudą? DZIŚ NAWET NIE BYLEM W STANIE SPRZEDAĆ AKCJI BO CIĄGLE MNIE SYSTEM BLOKOWAŁ:/ ANI KNF ANI ZARZĄD GIEŁDY NIE REAGUJĄ ANI SŁOWA ODPOWIEDZI NA MOJĄ KORESPONDENCJĘ. NA KOŃCU CHCIAŁEM PKC SPRZEDAĆ AKCJE TO NIE MIAŁEM MOŻLIWOŚCI BO WSZYSTKO ODRZUCALI :/

SZULERNIA NIC WIĘCEJ, NIE WARTO WYDAWAĆ ZŁAMANEGO GROSZA NA GIEŁDĘ BO
nudą? DZIŚ NAWET NIE BYLEM W STANIE SPRZEDAĆ AKCJI BO CIĄGLE MNIE SYSTEM BLOKOWAŁ:/ ANI KNF ANI ZARZĄD GIEŁDY NIE REAGUJĄ ANI SŁOWA ODPOWIEDZI NA MOJĄ KORESPONDENCJĘ. NA KOŃCU CHCIAŁEM PKC SPRZEDAĆ AKCJE TO NIE MIAŁEM MOŻLIWOŚCI BO WSZYSTKO ODRZUCALI :/

SZULERNIA NIC WIĘCEJ, NIE WARTO WYDAWAĆ ZŁAMANEGO GROSZA NA GIEŁDĘ BO TO USTAWIONA STRATA :/ ZZERO INSTYTUCJI KTÓRE BY CHRONIŁY INTERESY INDYWIDUALNYCH AKCJONARIUSZY. TEN CO GRAŁ TO SIĘ WYCOFAŁ BO ILE MOŻNA ... A RESZTA JUŻ NIE WCHODZI BO ZACZYNA ŁAPAĆ O CO CHODZI.
PO PROSTU OSZUSTWO I TYLE FAŁSZ I SZTUCZNE WYCIĄGANIE PIENIĘDZY OD LUDZI
~chojnak
Swoją drogą powinni obniżyć prowizje. 0,4% za kupno a potem 0.4% za sprzedaż to prawie 1% kosztów transakcyjnych - sporo. Maksymalne koszty kupno-sprzedaż powinny zamknąć się w 0,5%. Max !
~grzesiekSta
są takie biura że zapłacisz za k i s razem 0.5% prowizji (nie liczę dt) szukaj ;)
~Były inwestor odpowiada ~grzesiekSta
Wycofałem kasę z giełdy bo praktycznie indywidualny gracz nie ma szans. Dzisiejszy handel na GPW to praktycznie ustawka kursów i handel pakietowy. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z wartością jakiejkolwiek firmy. Jeżeli jeszcze zobaczymy co się robi na fixingach to i tak indywidualny inwestor służy jako dawca kapitału.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki