W okolicach Wrocławia powstanie fabryka firmy Siemens

Fabryka firmy Simens, produkująca szafy sterownicze, powstanie w podwrocławskiej miejscowości Mirków w gminie Długołęka. Otwarcie zakładu, w którym zatrudnienie znajdzie 150 osób, zaplanowano w październiku.

(fot. Michaela Rehle / Reuters)

W podwrocławskiej fabryce będzie powstawać rocznie ponad tysiąc szaf sterowniczych. To niezbędne elementy nowoczesnych zakładów produkcyjnych – sterują ich pracą, zarządzają liniami produkcyjnymi. Około tysiąc takich produktów z fabryki w Mirkowie będzie rocznie trafiać na polski rynek, zaś 250 na rynek zagraniczny.

Dominika Bettman, prezes Siemens Polska, podkreśliła, że decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa AG. „Konkurowaliśmy m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0” – powiedziała Bettman.

W zakładzie, który ma zostać otwarty w październiku, pracę znajdzie około 150 osób. Inwestor nie zdradził, ile będzie kosztować budowa fabryki.

Szafy sterownicze, które będą powstawać w podwrocławskiej fabryce, trafią przede wszystkim do fabryk z branży motoryzacyjnej oraz maszynowej. Montowane tam szafy będą wyposażane w układy sterowania numerycznego, napędowe i inne podzespoły z oferty Siemensa.

Adam Ambrozik, prezes Związku Pracodawców Firm Produkcyjnych, podkreślił, że o lokalizacji inwestycji na terenie Polski przestały już decydować niskie koszty pracy. „Rozwój technologiczny, automatyzacja i robotyzacja produkcji, innowacje, a przede wszystkim kwalifikacje pracowników to elementy, które dzisiaj stają się przewagą konkurencyjną Polski jako miejsca inwestycji. Cieszę się, że firmy takie jak Siemens te przewagi dostrzegają i skutecznie wykorzystują, aby rozwijać swój biznes, napędzając przy tym wzrost oraz innowacyjność naszej gospodarki” – powiedział Ambrozik.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ skr/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 23 open_mind

Przemyślana decyzja. Obecnie wybudują obóz pracy wyzyskowej a następnie przejmą te tereny z powrotem i placówka przemysłowa jak znalazł. Natomiast rząd Polski się cieszy i Janusze z nim. „Polska kolonią zachodu” To chyba trafne stwierdzenie.

! Odpowiedz
19 15 open_mind

Bruksela skutecznie niszczy Polskę i naszą myśl techniczną z obawy o konkurencję, rozwalając od dekad nasze zakłady. Temat znany z okresu „współpracy” z ZSRR.

! Odpowiedz
3 19 bamboocza2

Jak to jak takie proste to kup ziemie postaw zakład daj zatrudnienie Polakom a my będziemy się cieszyć że pracują w Polskim zakładzie......

! Odpowiedz
4 35 karbinadel

W roku 1993 Siemens kupił zakłady Elwro, które mieściły się w samym Wrocławiu, 10 minut jazdy tramwajem od centrum. Jednak zakład zlikwidowano, bo podobno produkcja okazała się nieopłacalna.

! Odpowiedz
8 8 xxpp

Nie okazała się tylko była nieopłacalna. Siemens musiał kupić Elwro w pakiecie z innym zakładem, na którym mu naprawdę zależało.

! Odpowiedz
0 0 hlisinski odpowiada xxpp

Ciekawie jakimi raczej przejąć zamówienia i rynek w Polsce dla Niemieckiej firmy a nie modernizować polską konkurencje.

! Odpowiedz
0 1 karbinadel odpowiada xxpp

To prawa, bo generalnie Siemens nie produkował komputerów, a przede wszystkim chciał kupić ZWUT (producenta centrali telefonicznych). Jednak gdyby myśleli perspektywicznie, nie pozbyliby się tak atrakcyjnego terenu (w 2000 roku sprzedali go Amerykanom)

! Odpowiedz
2 24 Raffmo

A czy ten zakład powstaje w specjalnej strefie ekonomicznej ? Czy Siemens dostanie jakieś dotacje lub zwolnienia podatkowe ?

! Odpowiedz
2 17 wizytator

No proszę, właśnie dowiedziałem się że mamy Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych słyszałem też o Związku Banków Polskich. To nic nie stoi na przeszkodzie zakładać Związki Zawodowe.

! Odpowiedz
2 4 zzibi2

to nie są związku zawodowe (przynajmniej nie ZBP), to są "oragany" powołane do przedstawiania głosu/opinii branży

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.