W okolicach Wrocławia powstanie fabryka firmy Siemens

Fabryka firmy Simens, produkująca szafy sterownicze, powstanie w podwrocławskiej miejscowości Mirków w gminie Długołęka. Otwarcie zakładu, w którym zatrudnienie znajdzie 150 osób, zaplanowano w październiku.

(fot. Michaela Rehle / Reuters)

W podwrocławskiej fabryce będzie powstawać rocznie ponad tysiąc szaf sterowniczych. To niezbędne elementy nowoczesnych zakładów produkcyjnych – sterują ich pracą, zarządzają liniami produkcyjnymi. Około tysiąc takich produktów z fabryki w Mirkowie będzie rocznie trafiać na polski rynek, zaś 250 na rynek zagraniczny.

Dominika Bettman, prezes Siemens Polska, podkreśliła, że decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa AG. „Konkurowaliśmy m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0” – powiedziała Bettman.

W zakładzie, który ma zostać otwarty w październiku, pracę znajdzie około 150 osób. Inwestor nie zdradził, ile będzie kosztować budowa fabryki.

Szafy sterownicze, które będą powstawać w podwrocławskiej fabryce, trafią przede wszystkim do fabryk z branży motoryzacyjnej oraz maszynowej. Montowane tam szafy będą wyposażane w układy sterowania numerycznego, napędowe i inne podzespoły z oferty Siemensa.

Adam Ambrozik, prezes Związku Pracodawców Firm Produkcyjnych, podkreślił, że o lokalizacji inwestycji na terenie Polski przestały już decydować niskie koszty pracy. „Rozwój technologiczny, automatyzacja i robotyzacja produkcji, innowacje, a przede wszystkim kwalifikacje pracowników to elementy, które dzisiaj stają się przewagą konkurencyjną Polski jako miejsca inwestycji. Cieszę się, że firmy takie jak Siemens te przewagi dostrzegają i skutecznie wykorzystują, aby rozwijać swój biznes, napędzając przy tym wzrost oraz innowacyjność naszej gospodarki” – powiedział Ambrozik.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ skr/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 23 open_mind

Przemyślana decyzja. Obecnie wybudują obóz pracy wyzyskowej a następnie przejmą te tereny z powrotem i placówka przemysłowa jak znalazł. Natomiast rząd Polski się cieszy i Janusze z nim. „Polska kolonią zachodu” To chyba trafne stwierdzenie.

! Odpowiedz
20 15 open_mind

Bruksela skutecznie niszczy Polskę i naszą myśl techniczną z obawy o konkurencję, rozwalając od dekad nasze zakłady. Temat znany z okresu „współpracy” z ZSRR.

! Odpowiedz
3 20 bamboocza2

Jak to jak takie proste to kup ziemie postaw zakład daj zatrudnienie Polakom a my będziemy się cieszyć że pracują w Polskim zakładzie......

! Odpowiedz
4 35 karbinadel

W roku 1993 Siemens kupił zakłady Elwro, które mieściły się w samym Wrocławiu, 10 minut jazdy tramwajem od centrum. Jednak zakład zlikwidowano, bo podobno produkcja okazała się nieopłacalna.

! Odpowiedz
8 8 xxpp

Nie okazała się tylko była nieopłacalna. Siemens musiał kupić Elwro w pakiecie z innym zakładem, na którym mu naprawdę zależało.

! Odpowiedz
0 0 hlisinski odpowiada xxpp

Ciekawie jakimi raczej przejąć zamówienia i rynek w Polsce dla Niemieckiej firmy a nie modernizować polską konkurencje.

! Odpowiedz
0 1 karbinadel odpowiada xxpp

To prawa, bo generalnie Siemens nie produkował komputerów, a przede wszystkim chciał kupić ZWUT (producenta centrali telefonicznych). Jednak gdyby myśleli perspektywicznie, nie pozbyliby się tak atrakcyjnego terenu (w 2000 roku sprzedali go Amerykanom)

! Odpowiedz
2 24 Raffmo

A czy ten zakład powstaje w specjalnej strefie ekonomicznej ? Czy Siemens dostanie jakieś dotacje lub zwolnienia podatkowe ?

! Odpowiedz
2 17 wizytator

No proszę, właśnie dowiedziałem się że mamy Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych słyszałem też o Związku Banków Polskich. To nic nie stoi na przeszkodzie zakładać Związki Zawodowe.

! Odpowiedz
2 4 zzibi2

to nie są związku zawodowe (przynajmniej nie ZBP), to są "oragany" powołane do przedstawiania głosu/opinii branży

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne