REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

W moskiewskim metrze jeździ kosmiczny pociąg

2016-04-12 15:24
publikacja
2016-04-12 15:24

W moskiewskim metrze pojawił się we wtorek kosmiczny pociąg. Na jednej z linii uruchomiono specjalny projekt, poświęcony 55. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos.

fot. Artyom Geodakyan / / FORUM

12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin na radzieckim statku Wostok 1, został wyniesiony na okołoziemską orbitę, gdzie przebywał 108 minut. Na pamiątkę tego wydarzenia 12 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kosmonautyki. Z tej okazji dyrekcja moskiewskiego metra uruchomiła specjalny projekt. Na tak zwanej fioletowej nitce, od dziś jeżdżą wagoniki, w których rozmieszczono fotografie, dokumentujące historię rozwoju radzieckiej i rosyjskiej kosmonautyki. Na zewnątrz pociąg przyozdobiono mapą nieba.

Jak podkreślają służby prasowe moskiewskiego metra, wykorzystany w tym projekcie pojazd jest najnowszym dziełem rosyjskich inżynierów i właśnie prosto z fabryki trafił do stołecznych tuneli.

We wszystkim miastach Rosji, które mają co najmniej milion mieszkańców, na centralnych placach ustawiono kosmiczne rakiety. Zostanie też w całej Rosji wypuszczonych w niebo 108 tysięcy balonów, po tysiącu za każdą minutę przebywania Gagarina w kosmosie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mg/nyg

Wakacje na giełdzie
Źródło:IAR
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki