REKLAMA

VW odda pieniądze, ale tylko Amerykanom

2016-01-22 09:15
publikacja
2016-01-22 09:15

Po tym, jak koncern motoryzacyjny Volkswagen przyznał się do manipulowania wynikami badań emisji spalin swoich silników diesla, obiecał klientom w Stanach Zjednoczonych wypłacić rekompensatę. Wygląda jednak na to, że gest producenta nie dotyczy klientów z Europy, choć na Starym Kontynencie normy również zostały naruszone.

Zespół 45 członków Parlamentu Europejskiego będzie przez najbliższe 12 miesięcy analizować sprawę przekrętu Volkswagena. Zbadane zostaną nie tylko okoliczności i środki jakie firma wykorzystała do obniżania poziomu emisji spalin podczas badań technicznych, ale także to, czy koncern nie czerpał korzyści z ewentualnej ochrony politycznej ze strony Komisji Europejskiej i rządów krajów europejskich – donosi brytyjski "The Independent".

fot. / / FORUM

W Stanach Zjednoczonych sprawę już przebadano i pozwano niemieckiego giganta na 46 miliardów dolarów za naruszanie lokalnych zasad ochrony środowiska. Dodatkowo Volkswagen postanowił dać swoim amerykańskim klientom po 500 dolarów rekompensaty. Podczas gdy Amerykanie narzekają na zbyt małą kwotę zadośćuczynienia, Europejczycy nie dostaną nawet eurocenta. W Europie jeszcze żaden rząd nie wyszedł z taką inicjatywą, ale nie spodobało się to komisarz ds. przemysłu.

Elżbieta Bieńkowska napisała do Volkswagena w zeszłym tygodniu, domagając się sprawiedliwego traktowania wszystkich klientów i uruchomienia programu rekompensat pieniężnych także na terenie Unii Europejskiej. Koncern odmówił, argumentując sprawę brakiem takiego obowiązku. Stwierdzono, że w Europie skupiono się na kampaniach naprawczych, a nie wypłacie świadczeń.

– Sytuacja w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nie jest porównywalna z innymi rynkami na świecie. Takie programy (rekompensacyjne) nie mogą być tak łatwo przeniesione do innych krajów – komentował sprawę Matthias Muller, prezes Volkswagena.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~George
Niechby jakiś kraj w Europie, szczególnie ten mniej poważny, jak np. Polska puścił bąka nt. Volkswagena już by mu Niemcy pokazali ruski miesiąc. My, Polacy, naród wg Niemców mniej wartościowy, mamy się jedynie poświęcać, siedzieć cicho i nie podskakiwać. Tego oczekują od nas nasi niemieccy przyjaciele.
~autor
W Europie rządzą Niemcy to przecież swojej dumie narodowej nie dowalą kar. A jakby nawet inne kraje zaczęły się domagać to Niemcy na pewno mają haki na ich firmy.
~lobster
A na świecie rządzi USA i VW musi zapłacić frycowe aby wiadomo było w którym ta firma, Niemcy i cała UE stoi szeregu.. Pokażcie mi lustrzany przypadek gdy jakiś koncern USA płaci takie kary. Może jestem stronniczy ale nie przychodzi mi nic do głowy a zastanawiam się też jak z normami w amerykańskich autach.
~socjolog
skoro w Polsce na alerty antysmogowe w największych miastach reaguje tylko 100-1000 osób, to nie ma znaczenia dla januszy ile rakotwórczych emisji pochodzi z samochodu, byleby był najtańszy ( bity, spawany).
I tak większość nie dożywa do głodowej emerytury umierając wcześniej w męczarniach na raka
~azet
W Polsce Wieśki i Bogdany od betoniarek jeszcze długo będą wiedzieli swoje:
- Ja, panie, uważam tylko folcwageny. Dobre auto, panie. Niemieckie, panie. Żaden japoniec mu nie dorówna, to solidna i uczciwa firma je. Tylko folcwagen panie.
~skolonizowani
A kiedys za cokolwiek nam placili? Kolonia jest od drenowania a nie wyplacania rekomensat. Wystarczylo poprzez banki zadluzyc spoleczenstwo oraz opanowac media. Zeby wskutek wyzysku sie system nie wysypal to rzuca sie ochlapy w postaci doplat. Jak bedziemy probowac wstac z kolan, to sie okaze ze dokonalismy zamachu na demokracje,A kiedys za cokolwiek nam placili? Kolonia jest od drenowania a nie wyplacania rekomensat. Wystarczylo poprzez banki zadluzyc spoleczenstwo oraz opanowac media. Zeby wskutek wyzysku sie system nie wysypal to rzuca sie ochlapy w postaci doplat. Jak bedziemy probowac wstac z kolan, to sie okaze ze dokonalismy zamachu na demokracje, ktorej trzeba bedzie bronic.
To wszystko i tak maly miki w porownaniu do tego ile stracilismy przez wybryki wujka adiego za co nie dostalismy nigdy nawet promila rekompensaty
http://historia.wp.pl/title,Historica-Najwieksi-zwyciezcy-i-przegrani-II-wojny-swiatowej,wid,18115249,wiadomosc.html?ticaid=11656f
~ola
Niemcy uginają się tylko przed silniejszym.
~alo
Chyba wszyscy na swiecie uchylaja sie przed silniejszym.... nie tylko Niemcy :)
Niemcy w USA maja przesrane i nie sa w stanie zbyt wiele podzialac w kwestii VW. Natomiast w Europie juz wplyneli w przeszlosci na prawo europejskie tak, ze nikt im tutaj nic zlego nie zrobi. Pare glow poleci ze stanowisk w VW, ktos moze pojdzie do
Chyba wszyscy na swiecie uchylaja sie przed silniejszym.... nie tylko Niemcy :)
Niemcy w USA maja przesrane i nie sa w stanie zbyt wiele podzialac w kwestii VW. Natomiast w Europie juz wplyneli w przeszlosci na prawo europejskie tak, ze nikt im tutaj nic zlego nie zrobi. Pare glow poleci ze stanowisk w VW, ktos moze pojdzie do pierdla, albo beda jakies zawiasy, ale zobaczycie, ze UE i Niemcy sa tak zorganizowani, ze beda wieloletnie sledztwa za pieniadze podatnikow ( oczywiscie pensje sledczych i okolopensyjne wydatki jak hotele, samochody, kolacje beda na pewno mile), ktore nic nie wniosa do sprawy, a tylko spowoduja wydanie kaski, a europejskim politykom zadnych pieniedzy nie wydaje sie tak milo, jak pieniedzy podatnikow z UE, bo politycy przeciez sa zwolnieni z podatku :)
~eee_tam
Zadna tam arogancja VW, sama prawde gosc powiedzial. Po prostu USA dbaja o swoje interesy, a Niemcy o swoje. Dlatego w USA zlapali VW za jaja i ich doja, a w Niemczech Makrela nie pozwoli przez lobbing w UE, zeby narodowej dumie sie cos stalo. Europa jest zbytnio zastala i skamieniala, zeby komus sie stala krzywda tutaj, a zwlaszcza Niemcow.

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki