REKLAMA

Uwaga na maile o błędnym logowaniu do PUE ZUS

Katarzyna Wiązowska2023-03-24 14:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-24 14:06

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami internetowymi. Apeluje, żeby nie klikać w podejrzane linki. Zwłaszcza te o błędnym logowaniu do PUE ZUS. To nowa metoda kradzieży danych.

Uwaga na maile o błędnym logowaniu do PUE ZUS
Uwaga na maile o błędnym logowaniu do PUE ZUS
fot. Marek Kuwak / FORUM / / FORUM

Jak podaje ZUS, fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE - są to jednak przypadkowe liczby.

ZUS nie wysyła załączników z plikiem do logowania

Jak twierdzi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS

– Zapewniam, że my nie wysyłamy do nikogo załączników z plikiem logowania – mówi Iwona Kowalska-Matis. ­- Nie prosimy też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji. Dlatego zalecamy dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

Konieczna ostrożność

Według rzeczniczki ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych działań.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00, lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
monuz
Jakiekolwiek kliknięcie na załącznik poczty niepochodzący ze 100% znanego źródła powinno skutkować natychmiastowym ubezwłasnowolnieniem użytkownika. Lepiej będzie dla niego i świata.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki