REKLAMA

Umowa handlowa między UE a Wietnamem wchodzi w życie 1 sierpnia

2020-07-31 16:36
publikacja
2020-07-31 16:36
Umowa handlowa między UE a Wietnamem wchodzi w życie 1 sierpnia
Umowa handlowa między UE a Wietnamem wchodzi w życie 1 sierpnia
fot. Francois Lenoir / / FORUM

W sobotę, 1 sierpnia, wchodzi w życie umowa handlowa między Unią Europejską a Wietnamem. Jej efektem będzie zniesienie ceł na 99 proc. towarów, którymi handlują oba kraje oraz zmniejszenie barier regulacyjnych dla europejskich przedsiębiorstw w Wietnamie.

W ramach porozumienia zniesione zostaną cła na 99 proc. wszystkich towarów będących przedmiotem wymiany handlowej między obiema stronami. Jednocześnie prowadzenie działalności gospodarczej w Wietnamie stanie się łatwiejsze dla przedsiębiorstw europejskich. Będą mogły teraz inwestować i starać się o zamówienia rządowe na takich samych warunkach jak ich lokalni konkurenci. Umowa ma też zagwarantować poszanowanie praw pracowniczych, ochrony środowiska i porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

"Gospodarka europejska potrzebuje teraz każdej możliwej okazji do odzyskania sił po kryzysie związanym z koronawirusem. Umowy handlowe, takie jak wchodząca w życie umowa z Wietnamem, dają naszym przedsiębiorstwom szansę na dostęp do nowych wschodzących rynków i tworzenie miejsc pracy dla Europejczyków. Jestem głęboko przekonana, że umowa ta będzie również okazją dla mieszkańców Wietnamu do życia w zamożniejszej gospodarce oraz do obserwowania pozytywnych zmian i korzystania z wzmocnionych praw jako pracowników i obywateli tego kraju" - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisarz UE ds. handlu Phil Hogan podkreślił, że Wietnam należy teraz do grupy 77 krajów, które prowadzą wymianę handlową z UE w ramach dwustronnie uzgodnionych preferencyjnych zasad.

"Umowa wzmacnia powiązania gospodarcze UE z dynamicznym regionem Azji Południowo-Wschodniej i ma istotny potencjał gospodarczy, który przyczyni się do odbudowy gospodarczej po kryzysie związanym z koronawirusem. Pokazuje ona też, jak polityka handlowa może prowadzić do zmian na lepsze. Dzięki prowadzonym przez nas negocjacjom handlowym Wietnam poczynił już znaczne wysiłki w celu poprawy swoich praw pracowniczych i wierzę, że będzie kontynuować najbardziej potrzebne reformy" - zaznaczył Hogan.

Wietnam jest po Singapurze drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), z obrotem towarowym wartym 47,6 mld euro rocznie i 3,6 mld euro w zakresie usług. Eksport UE do tego kraju rośnie o 5-7 proc. rocznie, jednak unijny deficyt handlowy z Wietnamem wyniósł w 2018 roku 27 mld euro.

UE ma nadzieję, że porozumienie przyniesie 15 mld euro dodatkowego importu z Wietnamu do 2035 roku, a sprzedaż z UE do Wietnamu wzrośnie o ponad 8 mld euro do rocznego poziomu około 22 mld euro. Wietnam eksportuje do Europy głównie sprzęt telekomunikacyjny, żywność i odzież, podczas gdy kraje Wspólnoty sprzedają w tym kraju maszyny, sprzęt transportowy, chemikalia i produkty rolne.

Porozumienie obejmuje też rynek usług - m.in. bankowości, transportu morskiego i poczty - do którego przedsiębiorstwa z UE będą miały lepszy dostęp. Firmy unijne będą mogły też składać oferty w przetargach publicznych ogłaszanych przez rząd wietnamski oraz kilka miast, w tym Hanoi. Umowa zabezpiecza ponadto 169 europejskich produktów spożywczych na rynku wietnamskim.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki