W Stanach Zjednoczonych korporacja Uber została oskarżona o oszukiwanie zarówno pasażerów, jak i kierowców. Zarzuty dotyczą działania aplikacji, która pokazuje klientowi wyższą cenę za przejazd, niż powinna wynieść w rzeczywistości.


Uber został oskarżony o manipulację oprogramowaniem, które skutkuje zawyżoną wyceną przejazdu. Pasażer może w aplikacji sprawdzić przed podróżą, ile zapłaci za transport. Uber rzekomo tę kwotę podaje na podstawie dłuższej trasy niż ta, którą widzi kierowca - donosi serwis Independent.co.uk. W ten sposób korporacja może pobrać wyższą opłatę za przejazd, podczas gdy wynagrodzenie kierowcy jest liczone na podstawie krótszej (i tańszej) trasy. Zgodnie z treścią pozwu, Uber wdrożył zmiany w oprogramowaniu we wszystkich państwach, w których prowadzi swój biznes.
W pozwie skierowanym do sądu w Kalifornii można przeczytać, że sprawa wytoczona przez powoda Sophano Van przeciwko Uberowi jest "szokującym przykładem aktywnego i celowego systemu wdrożonego w celu oszukania przede wszystkim kierowców". Polski rzecznik korporacji Uber odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie.
To nie jedyny problem, z jakim musi się zmierzyć w ostatnim czasie korporacja. Agencja Reuters donosi, że sąd włoski uznał stosowanie aplikacji Uber stanowi przykład nieuczciwej konkurencji. Wyrok został ogłoszony w odpowiedzi na proces wniesiony przez stowarzyszenia wiążące taksówkarzy z Włoch. W orzeczeniu sąd zabrania korporacji promowania swoich usług na terenie kraju.
Weronika Szkwarek

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl