USA planują nowe sankcje na osoby "podkopujące demokrację" w Wenezueli

Specjalny wysłannik USA do Wenezueli Elliott Abrams powiedział w czwartek, że Waszyngton przygotowuje nowe sankcje wymierzone w osoby "podkopujące demokrację" w Wenezueli. Szef dyplomacji UE Josep Borrell ogłosił, że Unia gotowa jest nałożyć sankcje na Caracas.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oznajmił również w czwartek w komunikacie, że negocjacje prowadzące do powołania rządu tymczasowego mogą rozwiązać kryzys w Wenezueli.

"Negocjacje mogą otworzyć drogę wyjścia z kryzysu w postaci rządu tymczasowego, który zorganizowałby wolne i sprawiedliwe wybory" - napisał w Pompeo.

Sytuacja w pogrążonej w kryzysie Wenezueli skomplikowała się jeszcze w ostatnich dniach, gdy siły bezpieczeństwa Wenezueli usiłowały nie wpuścić Juana Guaido, lidera opozycji i szefa Zgromadzenia Narodowego, do siedziby parlamentu, gdzie jego funkcję chciał przejąć wspierany przez obóz prezydenta Nicolasa Maduro dawny opozycjonista Luis Parra.

Parra, po chaotycznym głosowaniu 5 stycznia, gdy zarówno obóz rządowy, jak i opozycja - wspierająca Guaido - ogłosiły zwycięstwo, uznał się za przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego. Obóz Guaido nazwał ogłoszenie się przez Parrę szefem Zgromadzenia Narodowego "parlamentarnym zamachem stanu".

Borrell wydał komunikat, w którym napisał, że "próba zablokowania siłą legalnych wyborów (w Zgromadzeniu Narodowym) 5 stycznia i użycie siły przeciw jego przewodniczącemu i wielu deputowanym, aby uniemożliwić im wejście do Zgromadzenia są całkowicie nie do zaakceptowania".

"UE jest gotowa rozpocząć prace nad ukierunkowanymi sankcjami przeciw osobom, które się dopuściły pogwałcenia zasad demokracji, państwa prawa i praw człowieka" - podkreślił Borrell.

Rok temu Guaido, jako przewodniczący parlamentu, ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Opozycja uznaje Maduro za uzurpatora, ponieważ ocenia, że wybory prezydenckie, w których ten zwyciężył, zostały przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne. W listopadzie kilka mniejszych ugrupowań opozycji wyszło z sojuszu wokół Guaido i utworzyło osobny blok, by prowadzić bezpośrednie negocjacje z Maduro.

W Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro 23 stycznia ubiegłego roku tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się Guaido. Państwa UE i USA uznają go za prawowitego prezydenta, a na reżim Maduro nałożono już w kilku rundach amerykańskie i europejskie sankcje. (PAP)

fit/ kar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil