REKLAMA

USA o krok od bankructwa. Podwyższenie limitu długu na czas może być utrudnione

2023-05-29 17:43
publikacja
2023-05-29 17:43

Mimo wynegocjowanego przez prezydenta i spikera Izby Reprezentantów porozumienia w sprawie podniesienia limitu długu kongresmeni ze skrajnych skrzydeł obydwu partii głośno okazują swoje niezadowolenie - podają w poniedziałek media. Według Politico może to znacznie utrudnić przyjęcie ustawy na czas, by uniknąć niewypłacalności.

USA o krok od bankructwa. Podwyższenie limitu długu na czas może być utrudnione
USA o krok od bankructwa. Podwyższenie limitu długu na czas może być utrudnione
fot. Adrien Fillon / / ZUMA Press

Jak donosi portal Punchbowl News, mimo uzgodnienia tekstu ustawy podczas weekendowych negocjacji między Białym Domem i spikerem Izby Kevinem McCarthym nie jest jasne, ilu kongresmenów po obu stronach poprze projekt. Portal ocenia, że wynegocjowane porozumienie - zakładające zawieszenie limitu zadłużenia do stycznia 2025 oraz stosunkowo łagodne ograniczenia wydatków federalnych i programów socjalnych - jest dość skromnym kompromisem, co nie podoba się m.in. skrajnemu skrzydłu Republikanów, którzy liczyli na głębokie cięcia budżetu.

Z tego powodu McCarthy'emu może być trudno uzyskać głosy 2/3 kongresmenów z własnej partii. Tymczasem politycy lewicy również krytykowali porozumienie m.in. ze względu na wprowadzenie obostrzeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla najuboższych rodzin. Według Punchbowl News choć poparcie umiarkowanych kongresmenów z obydwu partii może wystarczyć do przegłosowania ustawy, to sprzeciw skrajnych skrzydeł może utrudnić i wydłużyć proces w komisjach i Senacie. Według najnowszych szacunków Departamentu Skarbu, ustawa powinna zostać przyjęta do 5 czerwca, by uniknąć potencjalnego bankructwa.

Podobnie ocenia sytuację Politico.

"Choć konserwatyści prawdopodobnie nie są w stanie samodzielnie pogrążyć porozumienia, mogą uprzykrzyć życie McCarthy'emu, zależnie od tego, jak daleko posuną się w swoim niezadowoleniu" - pisze portal.

Zaznacza też, że obok potencjalnej "rebelii" radykałów sprzeciw wśród części polityków głównego nurtu budzi też sprawa wydatków obronnych. Te nie zostały objęte cięciami, lecz uzgodniono, że budżet Pentagonu nie wzrośnie ponad poziom zaproponowany jeszcze w marcu przez prezydenta Bidena (886 mld dol.), co nie podoba się Republikanom chcącym zwiększyć nakłady na wojsko.

Kongres prawdopodobnie zacznie pracę nad projektem we wtorek i będzie miał zaledwie kilka dni, by przegłosować go na czas.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
polonu
dług jest rozkładany na wszystkie kraje sojusznicze , poprzez dodruk pustego pieniądza , dlatego Rosja z Chinami tworzy przeciwstawny blok . i tam już dolarem Amerykańskim nie zapłacisz a tam są nie tylko towary ale co najważniejsze surowce . kraje OPEC jeszcze dolara biorą , tylko jak długo .
mirek6504
Scenariusz !!!!!! USA bankrutuje cala administracja na czele z prezydentem senatorami ,,CIA,,FBI, I cała reszta nie dostaje wyplat , ,,,, aaaaaaahhhhhaaaa,, beda drukowac
inwestor.pl
USA zbankrutuje tylko wtedy jak inne kraje odrzucą dolara. Limit długu mogą podnosić w nieskończoność, bo zawsze mogą dodrukować dolce.
bha
Rynkowa gra pozorów i udawanie jarząbka do póki się tylko da i uda.
od_redakcji
Przestańcie już z tymi pierdołami o bankructwie. Jak może mennica zbankrutować? To tak jak by mówić, że słońce zgaśnie. Jak w ogóle ludzie mogą się tym egzaltować. Masakra.
od_redakcji
Poza tym Zachód jest w fazie sterowanego samo zniszczenia, przeistaczają się w system centralnie sterowany przewyższający nawet komunizm. I jak tu Leninowi i Stalinowi nie przyznać racji ich proroczych słowach.
drzaraza
Masz rację , mają najsilniejszą armię. Póki tak jest i mają wiernych wasali wasali to nie zbankrutują!
drzaraza
USA są dłużne w przeliczeniu na złoto po obecnym kursie 465 tys. ton złota . Szacuje się, że do tej pory wydobyto około 200 tys. ton złota. Emitujàc pusty papier „ pieniądz” okradali cały świat.
vskritsk
I to jest najważniejszy temat, o którym każdy powinien mówić i edukować innych: INFLACJA.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki