USA: Francuski podatek cyfrowy zaburza globalny ład fiskalny

2019-08-20 18:06
publikacja
2019-08-20 18:06

Przedstawiciele amerykańskiej branży technologicznej, w tym największych koncernów z tego sektora, oceniają, że francuski podatek cyfrowy zaburza globalny ład fiskalny i wysiłki na rzecz spójnej reformy światowego systemu podatkowego - podaje agencja Reutera.

/ fot. Pixabay / Pexels

Podczas poniedziałkowego wysłuchania przed amerykańskim Przedstawicielstwem Handlowym i innymi organami rządowymi, Google, Facebook, Amazon i znaczące organizacje z branży technologicznej opowiedziały się przeciwko nowemu francuskiemu 3-proc. podatkowi cyfrowemu, który w lipcu zaaprobował tamtejszy Senat. Planowana danina obejmie zagraniczne firmy, które rocznie ze świadczenia usług cyfrowych na terytorium Francji uzyskują przychody wyższe niż 25 mln euro, a których globalny obrót rocznie przekracza 750 mln euro.

Amerykańska Izba Handlowa szacuje, że podatek wygeneruje rocznie wpływy do francuskiego budżetu w wysokości około 500 mln euro - "w przeważającej większości ze środków amerykańskich firm". Przedsiębiorstwa mają zarazem zostać narażone na liczone w milionach dolarów koszty celem przeprowadzenia "znaczącej przebudowy systemów księgowania, by upewnić się, że właściwie oceniają swoje zobowiązania (wynikające z nowego podatku - PAP)".

Reprezentujący firmy technologiczne (m.in. Intel, eBay czy Netflix) szef stowarzyszenia CCIA (Computer and Communications Industry Association) Matthew Schruers podczas poniedziałkowego wysłuchania powiedział, że francuski podatek "podważa postęp" dokonany w zakresie budowy nowego systemu podatkowego dla gospodarki cyfrowej i "wspiera agresywne odpowiedzi na te problemy". Schruers dodał, iż danina "w niekwestionowany sposób" zadaje cios amerykańskim firmom.

Ostatnie wysłuchanie to część postępowania wyjaśniającego rozpoczętego przez Przedstawicielstwo Handlowe USA w związku z decyzją francuskiego Senatu o wdrożeniu nowego podatku, który został nazwany przez amerykańskich urzędników "nierozsądnym". Według Reutera po 26 sierpnia, kiedy kończy się termin konsultacji publicznych, Stany Zjednoczone mogą w odwecie nałożyć na francuskie towary nowe cła oraz wprowadzić inne ograniczenia handlowe.

Po decyzji Francji o opodatkowaniu uzyskiwanych lokalnie przychodów wielkich firm technologicznych podobne reformy zapowiedziały inne europejskie państwa, takie jak Austria, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. 

mfr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
talmud
a europejczycy nie moga sobie sami stworzyc takich firm ? czy po prostu maja zakaz zeby nie bylo konkurencji & mozna wszystkich ingwilowac.....
az dziwne ze nie mozna miec wlasnych platform tylko trzeba uzywac jbuka albo jtuba.....
truenemezis
To dobrze, że im dopierdolą podatkami. Cała unia europejska solidarnie powinna narzucić podatki FANG za to, że bezkarnie kradną nasze dane osobowe. Za to, że przez nich żyjemy w erze ciągłego "beta", produktów dziurawych, niedopracowanych i frustrujących. Za to, że bezczelnie drygują ustawodawstwem tam gdzie To dobrze, że im dopierdolą podatkami. Cała unia europejska solidarnie powinna narzucić podatki FANG za to, że bezkarnie kradną nasze dane osobowe. Za to, że przez nich żyjemy w erze ciągłego "beta", produktów dziurawych, niedopracowanych i frustrujących. Za to, że bezczelnie drygują ustawodawstwem tam gdzie im ono przeszkadza. Za to, że korporacje z założenia nigdy nie są dobre dla jednostki i nie czynią dobra ani nie chronią środowiska, ani nie chronią lokalnego biznesu.
abcx
Sam Facebook w 2018 zarobił 22,1 mld $, Google 136,82 mld $ itd nawet jak w każdym państwie na świecie firmy FANG płaciły by ten podatek to i tak parę okrągłych mld $ im zysku na kontach zostanie...

abcx
Errata Google w 2018 zarobił 30,74 mld $, 136,82 mld $ to przychód.
wizytator
Jestem bardzo, ale to bardzo ciekawy, czy te fitmy hamerkańskie przerzucą podatki na klientów francuskich. W Polsce tak to działa i nikt słowem nie piśnie.
silvio_gesell
Trudny temat. W gruncie rzeczy nie mam zdania.
karroryfer
a co to mieć zdania - firma uzyskuje dochody wprost z działalnosci w danym kraju i nie płaci podatków - więc powinna być opodatkowana.
Tyle że przy okazji powinno to też dotyczyć innych - sieci handlowych, banków itd które postepują podobnie od lat tyle że w przeciwnieństwie do cyfrowego włascicielami były rózńe
a co to mieć zdania - firma uzyskuje dochody wprost z działalnosci w danym kraju i nie płaci podatków - więc powinna być opodatkowana.
Tyle że przy okazji powinno to też dotyczyć innych - sieci handlowych, banków itd które postepują podobnie od lat tyle że w przeciwnieństwie do cyfrowego włascicielami były rózńe państwa a nie jeden hegemon
silvio_gesell odpowiada karroryfer
Nie jestem fanem opodatkowania dochodu, bo przychody budżetowe są niższe niż koszty gospodarki. Z drugiej strony nie jestem fanem ponadnarodowych korporacji, bo utrudniają prowadzenie rozsądnej polityki społecznej. Możliwe, że korporacje internetowe powinny płacić podatek od reklam, bo chyba każdy się zgodzi że jest Nie jestem fanem opodatkowania dochodu, bo przychody budżetowe są niższe niż koszty gospodarki. Z drugiej strony nie jestem fanem ponadnarodowych korporacji, bo utrudniają prowadzenie rozsądnej polityki społecznej. Możliwe, że korporacje internetowe powinny płacić podatek od reklam, bo chyba każdy się zgodzi że jest ich za dużo, a internet jest za bardzo skomercjalizowany.
szlachta-nie-pracuje
z uwagą śledzę jak będzie wyglądało opodatkowanie grubasa

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki