USA: Francuski podatek cyfrowy zaburza globalny ład fiskalny

Przedstawiciele amerykańskiej branży technologicznej, w tym największych koncernów z tego sektora, oceniają, że francuski podatek cyfrowy zaburza globalny ład fiskalny i wysiłki na rzecz spójnej reformy światowego systemu podatkowego - podaje agencja Reutera.

(fot. Pixabay / Pexels)

Podczas poniedziałkowego wysłuchania przed amerykańskim Przedstawicielstwem Handlowym i innymi organami rządowymi, Google, Facebook, Amazon i znaczące organizacje z branży technologicznej opowiedziały się przeciwko nowemu francuskiemu 3-proc. podatkowi cyfrowemu, który w lipcu zaaprobował tamtejszy Senat. Planowana danina obejmie zagraniczne firmy, które rocznie ze świadczenia usług cyfrowych na terytorium Francji uzyskują przychody wyższe niż 25 mln euro, a których globalny obrót rocznie przekracza 750 mln euro.

Amerykańska Izba Handlowa szacuje, że podatek wygeneruje rocznie wpływy do francuskiego budżetu w wysokości około 500 mln euro - "w przeważającej większości ze środków amerykańskich firm". Przedsiębiorstwa mają zarazem zostać narażone na liczone w milionach dolarów koszty celem przeprowadzenia "znaczącej przebudowy systemów księgowania, by upewnić się, że właściwie oceniają swoje zobowiązania (wynikające z nowego podatku - PAP)".

Reprezentujący firmy technologiczne (m.in. Intel, eBay czy Netflix) szef stowarzyszenia CCIA (Computer and Communications Industry Association) Matthew Schruers podczas poniedziałkowego wysłuchania powiedział, że francuski podatek "podważa postęp" dokonany w zakresie budowy nowego systemu podatkowego dla gospodarki cyfrowej i "wspiera agresywne odpowiedzi na te problemy". Schruers dodał, iż danina "w niekwestionowany sposób" zadaje cios amerykańskim firmom.

Ostatnie wysłuchanie to część postępowania wyjaśniającego rozpoczętego przez Przedstawicielstwo Handlowe USA w związku z decyzją francuskiego Senatu o wdrożeniu nowego podatku, który został nazwany przez amerykańskich urzędników "nierozsądnym". Według Reutera po 26 sierpnia, kiedy kończy się termin konsultacji publicznych, Stany Zjednoczone mogą w odwecie nałożyć na francuskie towary nowe cła oraz wprowadzić inne ograniczenia handlowe.

Po decyzji Francji o opodatkowaniu uzyskiwanych lokalnie przychodów wielkich firm technologicznych podobne reformy zapowiedziały inne europejskie państwa, takie jak Austria, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. 

mfr/ mk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 3 talmud

a europejczycy nie moga sobie sami stworzyc takich firm ? czy po prostu maja zakaz zeby nie bylo konkurencji & mozna wszystkich ingwilowac.....
az dziwne ze nie mozna miec wlasnych platform tylko trzeba uzywac jbuka albo jtuba.....

! Odpowiedz
3 15 truenemezis

To dobrze, że im dopierdolą podatkami. Cała unia europejska solidarnie powinna narzucić podatki FANG za to, że bezkarnie kradną nasze dane osobowe. Za to, że przez nich żyjemy w erze ciągłego "beta", produktów dziurawych, niedopracowanych i frustrujących. Za to, że bezczelnie drygują ustawodawstwem tam gdzie im ono przeszkadza. Za to, że korporacje z założenia nigdy nie są dobre dla jednostki i nie czynią dobra ani nie chronią środowiska, ani nie chronią lokalnego biznesu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 abcx

Sam Facebook w 2018 zarobił 22,1 mld $, Google 136,82 mld $ itd nawet jak w każdym państwie na świecie firmy FANG płaciły by ten podatek to i tak parę okrągłych mld $ im zysku na kontach zostanie...

! Odpowiedz
0 4 abcx

Errata Google w 2018 zarobił 30,74 mld $, 136,82 mld $ to przychód.

! Odpowiedz
0 9 wizytator

Jestem bardzo, ale to bardzo ciekawy, czy te fitmy hamerkańskie przerzucą podatki na klientów francuskich. W Polsce tak to działa i nikt słowem nie piśnie.

! Odpowiedz
7 1 silvio_gesell

Trudny temat. W gruncie rzeczy nie mam zdania.

! Odpowiedz
3 7 karroryfer

a co to mieć zdania - firma uzyskuje dochody wprost z działalnosci w danym kraju i nie płaci podatków - więc powinna być opodatkowana.
Tyle że przy okazji powinno to też dotyczyć innych - sieci handlowych, banków itd które postepują podobnie od lat tyle że w przeciwnieństwie do cyfrowego włascicielami były rózńe państwa a nie jeden hegemon

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 silvio_gesell odpowiada karroryfer

Nie jestem fanem opodatkowania dochodu, bo przychody budżetowe są niższe niż koszty gospodarki. Z drugiej strony nie jestem fanem ponadnarodowych korporacji, bo utrudniają prowadzenie rozsądnej polityki społecznej. Możliwe, że korporacje internetowe powinny płacić podatek od reklam, bo chyba każdy się zgodzi że jest ich za dużo, a internet jest za bardzo skomercjalizowany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 szlachta-nie-pracuje

z uwagą śledzę jak będzie wyglądało opodatkowanie grubasa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil