REKLAMA
PIT 2023

UOKiK nałożył na Getin Noble Bank 13,5 mln zł kary. Bank zapowiada odwołanie

2020-01-27 09:36, akt.2020-01-27 10:52
publikacja
2020-01-27 09:36
aktualizacja
2020-01-27 10:52

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Getin Noble Bank ok. 13,5 mln zł kary, uznając za niedozwolone klauzule, które bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania - podał UOKiK w poniedziałkowym komunikacie.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

UOKiK poinformował w poniedziałek, że Getin Noble Bank stosuje klauzule niedozwolone we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego i nałożył na bank prawie 13,5 mln zł kary.

"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania. Nałożył również na przedsiębiorcę karę - prawie 13,5 mln (13 417 225) zł" - napisano w komunikacie UOKiK.

Jak wyjaśniono, zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat. Podano, że GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął "kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters". Według regulatora to nieprecyzyjne sformułowanie.

Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Zdaniem UOKiK tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu.

"W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów" – mówi cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Poinformowano, że w jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Urząd zauważa, że konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto - tłumaczy UOKiK - istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Oprócz kary UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Z pisma dowiedzą się, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron - należy traktować je tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy.

"Konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego" - dodano.

W komunikacie podano, że rok temu UOKiK wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA.

Getin Noble Bank: odwołamy się od decyzji UOKiK

"Bank nie zgadza się z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i odwoła się od niej zgodnie z przysługującym mu prawem" - poinformował  rzecznik prasowy Getin Noble Banku Artur Newecki. "Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, iż do momentu zakończenia postępowania z odwołania Banku, decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna" - dodał.

Walczysz o franki w sądzie czy czekasz? [Ankieta]

Walczysz o franki w sądzie czy czekasz? [Ankieta]

O sądowych sporach "frankowych" kredytobiorców z bankami jest coraz głośniej. Część klientów waha się, czy pozywać bank, inni czekają na rozwój wydarzeń. Spłacasz lub spłacałeś taki kredyt? Zapraszamy do udziału w badaniu Bankier.pl.

 

Autor: Marcin Musiał

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (23)

dodaj komentarz
marekr987
jesli uokik uwaza ze TR nie jest precyzyjnym zrodlem to zalecam zakup gumowego mlotka zeby j***** sie glowe
znawca_inwestor
To tak, żeby łatwiej im było wdrożyć plan naprawczy
lbolek
Bank stosuje niedozwolone praktyki, zostaje ukarany i nic. Każdy kredytobiorca sam musi się z bankiem sądzić i udowadniać, że został oszukany. To jest państwo prawa?
zzibi2
no to chyba normalnie w państwie prawa że czyjąś winę trzeba udowodnić
marcin321
Trochę to nieprawdopodobne, żeby tyle komentarzy pod jedno kopyto nagle się pojawiło. Przecież jak już ktoś napisał podobną myśl, to po co pisać drugi raz to samo? Szkoda, że tak jak na forum, nie ma początku adresu IP. To coś jak z czerwonymi łapkami po 40 w pięć minut, tylko trochę inaczej ;)
znawca_inwestor
Partia zamawia. Trolle piszą i minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.
madarot
I tak właśnie działa również KNF i Gwarantowany Fundusz Bankowy, który ostatnio zniszczył Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Bank wychodził na prostą, restrukuryzował się miał zgodę KNF, a GFB z dnia na dzień ogłosił przymusową restrukturyzację i przepadły pieniądze w 100% obligatariuszy i prawie 50% wkładów samorządów. Ciekawe ktory I tak właśnie działa również KNF i Gwarantowany Fundusz Bankowy, który ostatnio zniszczył Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Bank wychodził na prostą, restrukuryzował się miał zgodę KNF, a GFB z dnia na dzień ogłosił przymusową restrukturyzację i przepadły pieniądze w 100% obligatariuszy i prawie 50% wkładów samorządów. Ciekawe ktory partyjny dignitarz miał chrapkę na ten bank. Teraz już wiecie po co PiS ''reformuje'' sądownictwo?
zzibi2
zdaje się brakowało jakichś 180 mln więc to nie tak z niczego, może nie było perspektyw na sukces restrukturyzacji
nellington
Ohohoho... ilu obrońców dziadostwa na forum wyskoczyło...
Tak sobie myślę, że gdyby bank nie stosował przeliczników z d**y to potem nie musiałby się "nie zgadzać i odwoływać". A to, że trzeba było kilkunastu lat, żeby dziadostwo nazwać dziadostwem samo w sobie mówi wiele o państwie z dykty.
studio1
Nie zaistniał 1% - reperkusje tego faktu ciągną się nadal :)

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki