UOKiK nałożył 12 tys. zł kary na spółkę Polski Społeczny Program Mieszkaniowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Polski Społeczny Program Mieszkaniowy 12 tys. zł kary i nakazał jej zaprzestania nieuczciwych praktyk. Firma musi też wysłać listy polecone z informacją o decyzji UOKiK do wszystkich uczestników programu - poinformował we wtorek urząd.

(fot. Paweł Szadkowski / FOR)

Jak podał urząd spółka Polski Społeczny Program Mieszkaniowy (dawniej Deveres) z Rzeszowa sprzedawała pakiety uczestnictwa w programie "Twoje mieszkanie". Klient mógł wybrać jeden z czterech wariantów. Informacje z ulotek i strony internetowej jednoznacznie sugerowały, że po wpłacie 5, 10, 20 lub 30 tys. zł i upływie odpowiednio 19, 15, 11 lub 9 lat uczestnik otrzyma lokal o powierzchni 42-56 metrów kwadratowych i o wartości 200-240 tys. zł.

"Jak to możliwe? Kupujemy mieszkania w cenach hurtowych i sprzedajemy w cenach rynkowych. Różnica daje zysk. Zyskiem dzielimy się z uczestnikami programu. Pod koniec umowy dostajesz mieszkanie o wartości 200 tysięcy" tłumaczyła spółka w reklamach.

Według UOKiK informacje te były sprzeczne z ogólnymi warunkami uczestnictwa (OWU), które były częścią umowy. Zgodnie z OWU w zależności od wybranego pakietu klient miał po 9-19 latach uzyskać możliwość zakupu nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Uczestnik na początku wpłacał od 5 do 30 tys. zł. Kwota ta była przeliczana na punkty, po 1 pkt za każdą złotówkę. Potem PSPM naliczał mu kolejne punkty - co roku 20 proc. dotychczas zebranych. Po osiągnięciu 150 tys. pkt (wartych 150 tys. zł), klient powinien dostać od spółki ofertę zakupu mieszkania, do którego miał jeszcze dopłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

"Polski Społeczny Program Mieszkaniowy wprowadzał konsumentów w błąd. Nie było możliwe, żeby otrzymali mieszkania na warunkach z reklamy, czyli np. tylko po wpłacie 5 tys. zł i upływie 19 lat. Nieprawdziwe były też informacje na temat dzielenia zysków z programu między jego uczestników" powiedział cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Drugi zarzut UOKiK dotyczył tego, że spółka prowadziła działalność w formie systemu konsorcyjnego. Gromadziła wpłaty konsumentów i zarządzała ich pieniędzmi w ramach grupy, która została utworzona w celu sfinansowania mieszkań dla jej członków. Taka działalność jest nieuczciwą praktyką rynkową i jest zakazana.

"W przypadku uprawomocnienia się decyzji, może ona stanowić prejudykat przy dochodzeniu indywidualnych roszczeń przez konsumentów. Oznacza to, że będą się mogli na nią powołać przed sądem" dodaje Niechciał.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 macianet

jej co za kara? aż 12 tys pln ? to pensja urzędnika ....może trzeba było dać upomnienie , albo zawiasy? po takim mandacie dla spólki to pewnie płaczą (ze śmiechu)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne