REKLAMA

UOKiK karze za generowanie zatorów płatniczych, ale kary niezbyt wysokie

2022-06-20 11:17
publikacja
2022-06-20 11:17
UOKiK karze za generowanie zatorów płatniczych, ale kary niezbyt wysokie
UOKiK karze za generowanie zatorów płatniczych, ale kary niezbyt wysokie
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na trzy firmy kary w łącznej wysokości 656 tys. zł za generowanie zatorów płatniczych. Ukarane spółki to Reckitt Benckiser Production (Poland), Beiersdorf Manufacturing Poznań oraz Firma Oponiarska Dębica – podał w poniedziałek UOKiK w komunikacie.

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poniedziałkowym komunikacie, przeprowadzone postępowania potwierdziły, że trzy spółki mają problem z terminowymi płatnościami i przyczyniają się do tworzenia zatorów płatniczych w Polsce. Chodzi o Reckitt Benckiser Production (Poland), producenta środków chemii gospodarczej występujących na rynku pod takimi markami jak: Woolite, Vanish, Calgon, Finish, Cillit Bang; Beiersdorf Manufacturing Poznań, producenta kosmetyków marki Nivea, Eucerin; Firmę Oponiarską Dębica, producenta opon.

Wysokość wygenerowanych przez nie zatorów płatniczych wyniosła odpowiednio 153 mln złotych, 10 mln złotych i 9 mln złotych. Z kolei, nałożone kary finansowe wyniosły: 554 tys. zł dla spółki Reckitt Benckiser Production (Poland), 35 tys. zł dla Beiersdorf Manufacturing Poznań oraz 67 tys. zł dla Firmy Oponiarskiej Dębica” – podano w komunikacie UOKiK.

Dodano, że wysokość nałożonych na przedsiębiorców kar – z uwagi na obowiązujący, ustawowy wzór ich obliczania - uwzględnia skalę wygenerowanych przez te podmioty zatorów płatniczych i długość opóźnień w zapłacie.

„Działamy na rzecz poprawy dyscypliny płatniczej wśród przedsiębiorców. Firmy regularnie opóźniające się z zapłatą kontrahentom finansują swoją działalność kosztem innych, często dużo mniejszych przedsiębiorców. Takie praktyki nie tylko wpływają negatywnie na płynność finansową przedsiębiorców doświadczających takich opóźnień, ale również generując koszty związane z windykacją takich należności czy koniecznością zapewnienia sobie dodatkowych źródeł finansowania (…)" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK podał także, że z płatnościami spóźniały się także Przedsiębiorstwo Drobiarskie Drobex, spółka z branży spożywczej zajmująca się produkcją mięsa drobiowego i jego wyrobów, oraz Ampol-Merol, dystrybutor środków do produkcji rolnej takich jak nasiona, nawozy, środki ochrony roślin oraz zajmującej się skupem płodów rolnych.

„Pomimo że spółki te również tworzyły zatory płatnicze, to nie została na nie nałożona kara pieniężna. Aktualne brzmienie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych obliguje Prezesa UOKiK do odstąpienia od wymierzania kary, jeśli w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez firmy po terminie przewyższa wygenerowany przez nie zator płatniczy” – stwierdzono w komunikacie.

UOKiK przypomniał, że interwencja prezesa urzędu w sprawach dotyczących zatorów płatniczych jest możliwa, jeśli w ciągu 3 kolejnych miesięcy suma wartości wszystkich świadczeń pieniężnych niespełnionych lub spełnionych po terminie przez przedsiębiorcę na rzecz jego kontrahentów przekracza 2 mln złotych. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki