REKLAMA

UFG chce wprowadzić nowy system przekazywania akt szkodowych

2019-11-14 12:21
publikacja
2019-11-14 12:21

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny chce stworzyć system ułatwiający ubezpieczycielom przekazywanie akt szkodowych; z systemu skorzystają poszkodowani, ale ma on również pozwolić na ograniczenie kosztów ubezpieczycieli i Funduszu - poinformował UFG w komunikacie.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Według Funduszu, w środę w tej sprawie odbyło się spotkanie konsultacyjne z ubezpieczycielami obsługującymi ponad dziewięćdziesiąt procent szkód UFG.

Chodzi o to, że w tej chwili ubezpieczyciele najczęściej przekazują dokumentację do UFG poprzez tradycyjną pocztę. Nie ma możliwości przekazywania akt szkodowych bezpośrednio z systemów informatycznych zakładów ubezpieczeń przez internet. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla dużych ubezpieczycieli, najczęściej komunikujących się z Funduszem, gdyż dokumentacja to rocznie setki tysięcy stron dokumentów i zdjęć. Do Funduszu zgłasza się bowiem co roku - za pośrednictwem ubezpieczycieli - ponad siedem tysięcy poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców.

Dzięki nowemu systemowi ubezpieczyciele mają zyskać możliwość bezpiecznego przesyłania plików z dokumentacją szkodową w takiej postaci, w jakiej jest ona gromadzona w ich systemach informatycznych.

Zaproponowany harmonogram projektu przewiduje zbudowanie systemu do końca lutego 2020 roku i możliwość przeprowadzenia pilotażu z zainteresowanymi firmami w następnych dwóch miesiącach. Jego pomyślny przebieg i zakończenie oznaczałby, że od maja 2020 roku system powinien być dostępny do wdrożenia przez ubezpieczycieli. Przy czym - jak podano w komunikacie - UFG przewidział możliwość sekwencyjnego dołączania kolejnych ubezpieczycieli do nowej formy dostarczania akt szkodowych, zachowując równocześnie – w okresie przejściowym – wszystkie dotychczasowe opcje przesyłania dokumentacji szkodowej.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Fundusz wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, gdy sprawca szkody nie został ustalony, a także zajmuje się także kontrolą spełnienia obowiązku ubezpieczenia i karaniem nieubezpieczonych, którzy tego obowiązku nie wypełnili. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ dym/

Źródło:PAP
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki