REKLAMA

UE dofinansuje 16 projektów infrastrukturalnych kwotą ponad 8 mld zł

2016-11-22 12:09
publikacja
2016-11-22 12:09

Komisja Europejska podpisała umowy na dofinansowanie inwestycji transportowych w Polsce, opiewających na 8 mld zł wsparcia, poinformowało Ministerstwo Rozwoju (MR).

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

"Komisja Europejska przekazała polskim beneficjentom podpisane umowy o dofinansowanie 16 inwestycji transportowych. Otrzymają one 8 mld zł wsparcia z Instrumentu Łącząc Europę (CEF)" - czytamy w komunikacie resortu.

Podpisanie umów ze strony UE oznacza, że te środki są już pewne"– powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik cytowany w komunikacie.

Największym beneficjentem CEF-u jest PKP PLK. Kolejowa spółka zrealizuje 10 inwestycji, na które otrzyma ponad 1,6 mld euro.

Ponadto dofinansowanie otrzymają inwestycje będące w trakcie realizacji lub przyszłe, przeprowadzane przez następujące podmioty: Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz spółkę CARGOTOR. Większość z nich zostanie zakończona w 2020 roku. Łączne dofinansowanie UE dla wszystkich 16 projektów to prawie 1,9 mld euro (ponad 8 mld zł).

Środki na te 16 inwestycji pochodzą z drugiego naboru CEF, który odbył się na przełomie 2015 i 2016 roku. Do lutego 2017 r. potrwa trzeci nabór. Polska wykorzystała już 93 % z przeznaczonej Polsce puli CEF. Do rozdysponowania dla naszego kraju pozostało 300 mln z puli 4,14 mld euro.

"Polscy zarządcy infrastruktury drogowej i kolejowej przygotowują kolejne wnioski. Nie ulega wątpliwości, że ich wartość kilkukrotnie przekroczy dostępne środki. Składamy je jednak, bo chcemy dać sygnał Komisji Europejskiej, że mamy gotowe projekty. Walczymy też o dodatkowe fundusze, których pozyskanie jest możliwe, jeśli inne kraje nie wykorzystają swoich kopert. Będziemy aplikować również o środki z puli ogólnej przeznaczonej dla wszystkich krajów UE. W tej chwili mamy już ponad takich 30 propozycji"– zapowiedział  Słowik.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
wolę w euro, bo w PLN moze sie zawsze kwota zmienić...
~Bogdan
8 miliardów-szału nie ma..
~zez
Pytanie kontrolne dla entuzjastów UE - skąd Komisja Europejska miała te 8 miliardów? Czy jej przewodniczący wyłożył całą kwotę z własnej kieszeni?
~mikiliński
Czy Poseł Kaczyński dał 500+ na każde drugie i kolejne dziecko z własnej kieszeni?
~md71
"8 mld zł wsparcia"
A ileż za to 'wsparcie' przyjdzie Polsce (znaczy nam) zapłacić?
~Jasko
Przecież nikt temu, po raz pierwszy w historii, suwerennemu rządowi nie każe brać tych judaszowych srebników

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki