Tym będą żyły rynki: Chiny, wyniki, rating

W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się zarówno wielka polityka, jak i dane z gospodarek i wyniki spółek. Ostatnim akcentem będzie natomiast przegląd ratingu Polski w wykonaniu agencji S&P.

Poniedziałek, 16 października

Nowy tydzień zaczniemy od danych o inflacji w Chinach (03.30). Państwo Środka będzie w centrum uwagi przez cały tydzień, a to ze względu na podejmujący decyzję o zmianach na szczytach władz Kongres Partii Komunistycznej (początek w środę), który odbywa się raz na pięć lat.

Z Dalekiego Wschodu nadejdą także dane z Japonii (produkcja przemysłowa, 06.30), gdzie w przededniu przyspieszonych wyborów parlamentarnych (odbędą się w niedzielę) indeks Nikkei po raz pierwszy od 21 lat przebił 21 000 pkt.

O 11.00 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym UE. Trzy godziny później GUS przedstawi bilans płatniczy za sierpień.

Przejdź do poniedziałkowego kalendarium GPW

Wtorek, 17 października

O 10.30 warto zerknąć na kurs funta, bowiem to właśnie wtedy brytyjscy statystycy przedstawią dane o wrześniowej inflacji. Ceny w Wielkiej Brytanii rosną już w tempie blisko 3 proc., wobec czego nasilają się spekulacje o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.

Pełną inflacyjną mapę UE będziemy mogli nakreślić o 11.00, kiedy Eurostat przedstawi stosowny raport. W poprzednim zestawieniu statystyczny wzrost cen zauważono we wszystkich krajach członkowskich. O tej samej porze w Niemczech opublikowany zostanie indeks instytutu ZEW.

Po południu czeka nas sporo danych z Polski. O 14.00 GUS przedstawi informacje o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 pracowników.

Następnie inwestorzy otworzą paczkę z danymi z USA. Znajdą się w niej produkcja przemysłowa (15.15), indeks rynku nieruchomości NAHB (16.00), napływ kapitałów (22.00) oraz zmiana zapasów paliw (22.40).

Przejdź do wtorkowego kalendarium GPW

Środa, 18 października

W środę na pierwszy ogień ponownie pójdzie Wielka Brytania, tym razem za sprawą danych z rynku pracy (10.30). W ramach kolejnego zestawu danych z Polski, o 14.00 będziemy mogli się zapoznać z raportami o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy, że sierpniowe raporty pokazały wzrost o odpowiednio 8,8% r/r oraz 7,6% r/r. W USA tego dnia dominować będą dane z rynku nieruchomości (14.30), zaś dzień zamknie publikacja Beżowej Księgi (20.00).

Na GPW rozpocznie się długo oczekiwany sezon wyników za trzeci kwartał. Jako pierwszy z inwestorami swoim raportem podzieli się Quercus.

Przejdź do środowego kalendarium GPW

Czwartek, 19 października

Dzień rozpoczniemy od podwójnego uderzenia w postaci danych o japońskim handlu zagranicznym (01.50) oraz sytuacji na rynku pracy w Australii (02.30). Informacją poranka będzie jednak zdecydowanie odczyt dynamiki PKB w Chinach (04.00). Z Państwa Środka nadejdą także dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycjach.

W Europie inwestorzy będą mogli zawiesić oko na szwajcarskim handlu zagranicznym (08.00), wzroście wynagrodzeń na Węgrzech (09.00; poprzednio zaraportowano aż 13,1% r/r) oraz sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (10.30). Z krajowego punktu widzenia ciekawa może okazać się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia RPP (14.00), w którym analitycy dopatrywać będą się wskazówek dotyczących daty pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce.

W czwartek na dobre rozkręci się sezon wyników za trzeci kwartał. Tradycyjnie, pierwszą spółką z WIG20, która podzieli się inwestorami raportem kwartalnym będzie PKN Orlen. Ponadto raporty opublikują Grupa Kęty oraz Krezus.

Przejdź do czwartkowego kalendarium GPW

Piątek, 20 października

W Europie na uwagę zasługiwać będą z pewnością Czechy. Praska giełda oraz kurs korony mogą reagować na wynik weekendowych wyborów (głosowanie zakończy się w sobotę).

Piątkowe kalendarium makroekonomiczne przewiduje publikacje głównie dla koneserów. Będą to inflacja PPI w Niemczech (08.00), bilans płatniczy w strefie euro (10.00), koniunktura gospodarcza w Polsce (14.00) oraz inflacja w Kanadzie (14.30). Ostatnie dane mogą być istotne w kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia Banku Kanady.

Na zakończenie wyczerpującego tygodnia czekać nas będzie jeszcze jeden mocny akcent. Będzie nim kolejny przegląd ratingu Polski przez agencję S&P. Instytucja, która ocenia nasz kraj najniżej spośród trzech głównych agencji (BBB+, ósma najwyższa nota), w styczniu nie zmieniła ani głównej noty (obniżonej pamiętnego 15 stycznia 2016 r.) ani perspektywy ratingu (ta została zmieniona już w grudniu 2016 r.). Doświadczenie uczy, że agencja S&P swoje decyzje publikuje po 17.30, czyli po zamknięciu europejskich giełd.

Przejdź do piątkowego kalendarium GPW

Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ajwaj

Chiny i Ros. Federacja pomijaja $ we wzajemnych rozliczeniach
Zapowiedzieli wspólna walute BRICS podparta goldem :)
Na swiecie "pojda" zlote BRIKSY jak cieple bulki, szczególnie po rozruchu gieldy sur. tez na zlocie > najw. org. swiata (po ONZ)

! Odpowiedz
0 13 ajwaj

Koniec Tesli?
0,4 tys oracowników zwolnionych :)
I to przy dostawie 420 Melexów Turbo "S" na (po raz kolejny obiecane) 1500/III kw.

! Odpowiedz
0 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl