REKLAMA

Tylko 30 proc. osób z niepełnosprawnościami podejmuje pracę

Katarzyna Wiązowska2023-12-06 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-06 06:00

Nieodpowiednie dopasowanie stanowisk pracy, brak aktualnej wiedzy o możliwościach ich zatrudnienia czy obawy pracodawców o częstą absencję ze względu na stan zdrowia – to główne bariery do sukcesu zawodowego osób z niepełnosprawnościami. Sprawiają one, że jedynie jedna trzecia z nich jest aktywna zawodowo. Do 2040 r. współczynnik ten ma wynieść 45 proc.

Tylko 30 proc. osób z niepełnosprawnościami podejmuje pracę
Tylko 30 proc. osób z niepełnosprawnościami podejmuje pracę
fot. areporter / / Shutterstock

Według najnowszych danych GUS, w grudniu 2022 roku w Polsce było 2,3 mln osób z orzeczeniem o niepełnosprawności pobierających świadczenia emerytalno-rentowe. Nieco ponad połowa z nich to mężczyźni (51,1 proc.). Jak się okazuje jedynie blisko jedna trzecia z nich jest aktywna zawodowo. Zgodnie z rządową strategią ten odsetek ma wzrosnąć w ciągu kilku najbliższych lat do 45 proc. 

Wśród najczęściej wymienianych barier na drodze do sukcesu zawodowego osób niepełnosprawnych wymieniane są m.in. brak aktualnej wiedzy o możliwościach ich zatrudnienia, odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy. Pojawiają się również obawy pracodawców o częstą nieobecność w miejscu pracy ze względu na stan zdrowia, co zwykle jest stereotypem.

Osoby z niepełnosprawnościami mogłoby zatrudnić więcej firm

Według Łukasza Kubiaka, eksperta rynku pracy z Manpower, rozpatrując polski rynek pracy pod kątem dostępności oraz otwartości na osoby z niepełnosprawnościami, w ciągu ostatnich kilku lat widać progres.

– Zauważalny jest wzrost świadomości społecznej w kwestii równości i inkluzji, co przekłada się na bardziej przyjazne środowisko pracy, choć osoby z niepełnosprawnościami mogłoby zatrudnić o wiele więcej firm znad Wisły – uważa Łukasz Kubiak. – Dotyczy to szczególnie pracy kreatywnej, zdalnej, w branży sprzedaży, marketingu, IT czy logistyki. Zauważalny jest pozytywny trend zarządzania różnorodnością.

Według eksperta pozytywnym objawem jest to, że coraz więcej osób zarządzających dostrzega w polityce ESG ważny wyznacznik jako standardy organizacyjne.

– Różnorodność to cecha firm nowoczesnych, otwartych na zmiany, elastycznych – uważa Łukasz Kubiak. – Te przedsiębiorstwa, które dotychczas pochyliły się nad grupami defaworyzowanymi już są zwycięzcami. Zyskał ich wizerunek i postrzeganie przez partnerów biznesowych oraz kandydatów.

Konieczna nieco inna rekrutacja

Według ekspertów Manpower, choć osoby z niepełnosprawnościami to grupa zawodowa, która wciąż często napotyka trudności w dostępnie do rynku pracy, to w zeszłym roku można było zauważyć ich większą niż w poprzednich latach aktywizację zawodową na polskim rynku pracy. Jak podają dane BAEL, był to poziom 567 tys.

Ekspert Manpower podkreśla, że pracodawcy powinni zwrócić uwagę nie tylko na organizację biura, ale także na proces rekrutacyjny, który przy tej grupie zawodowej powinien być nieco inny, niż standardowy. To samo dotyczy adaptacji do pracy na danym stanowisku. 

– Rekrutacja powinna być dostosowana do potrzeb kandydatów. Na przykład dla osób neuroatypowych szczególnie ważna jest aklimatyzacja. Pierwsze spotkanie nie powinno być klasycznym przepytywaniem, ale wprowadzeniem i przekazaniem najważniejszych treści – uważa Łukasz Kubiak. – Zdarzają się kandydaci niemówiący, którym trzeba przygotować rekrutację "pisaną". Po prostu bądźmy otwarci, róbmy wszystko, by zaoszczędzić stresu kandydatom.

Praca zdalna oraz jej powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

Co mogą zrobić pracodawcy?

Aby przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorstwa mogą dostosowywać miejsca pracy, oferować elastyczne rozwiązania związane z czasem pracy, a także organizować odpowiednie szkolenia i prowadzić specjalną rekrutację. Tego typu projekty niosą wiele korzyści dla organizacji, nie tylko etycznych.

– Pracodawcy powinni sami przekonać się, jak ogromny potencjał tkwi w osobach z niepełnosprawnościami – uważa Łukasz Kubiak. – Stanowią one niezwykle cenne źródło inspiracji w procesie rekrutacji, wyznaczają nowe cele w obszarze innowacyjności. Firmy, które budują różnorodne zespoły, potrafią efektywniej odpowiadać na potrzeby i wyzwania rynku pracy, same w pewien sposób kreują trendy. Dzięki otwarciu na różnorodność przyciągamy nowe talenty, zauważamy wiele perspektyw, widoczna jest też mniejsza rotacja. Wszystko to składa się na tworzenie nowych, lepszych miejsc pracy.

Liczy się szacunek

Potrzebę aktywizacji osób z niepełnosprawnościami zauważają również samorządy, które starają się wspierać pracodawców. We Wrocławiu od czerwca 2022 funkcjonuje projekt Respektrum, kierowany do przedsiębiorców. Jego celem jest zminimalizowanie wykluczenia społecznego na rynku pracy osób dorosłych w spektrum autyzmu w normie intelektualnej. Jak twierdzą jego autorzy, w Europie pracuje około 10 proc. osób ze zdiagnozowanym autyzmem a, a w Polsce jest to zaledwie 2 proc. Na 4 mln firm tylko 30 jest przyjaznych autystom.

– Respektrum to szacunek – mówi Bankier.pl Małgorzata Krzeszowska z Działu Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Projekt ten powstał z potrzeby zagospodarowania mało wykorzystywanych zasobów osób ze spektrum autyzmu. Chcemy uczulić pracodawców, że trzeba ich dostrzec, bo sami zainteresowani nie potrafią poruszać się skutecznie po rynku pracy. Dlatego zadaniem projektu jest podnoszenie świadomości przedsiębiorców na temat zjawiska społecznego, jakim jest autyzm. Świadomy pracodawca jest w stanie zlikwidować bariery i stworzyć warunki umożliwiające zatrudnienie i retencję pracowników z autyzmem.

Pracodawcy mogą się wiele nauczyć

W ramach projektu działy HR i rekruterzy mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń, które składają się z części teoretycznej i warsztatowej. Uczą się, jak odpowiednio napisać ogłoszenie o pracę, w jaki sposób właściwie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i ograniczeń osób w spektrum autyzmu. Dotychczas skorzystały z tego m.in. jednostki miejskie, wrocławskie uczelnie, urzędy, ale także prywatni przedsiębiorcy oraz korporacje. Przeszkolono łącznie ponad 250 osób. Wśród nich byli również przedsiębiorcy zatrudniający kilka tysięcy osób. 

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka. Telefon: 501 208 998

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki