REKLAMA
PIT 2023

Tyle trzeba pracować, żeby zarobić na święta. Najkrócej - górnicy i programiści

Katarzyna Wiązowska2023-12-05 11:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 11:40

Według danych Barometru Providenta Polacy w tym roku na święta Bożego Narodzenia wydadzą 1716 zł. To o 457 zł więcej niż rok temu. Aby zarobić na świąteczne wydatki, osoby zarabiające średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni. Najszybciej na zorganizowanie świąt zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy.

Tyle trzeba pracować, żeby zarobić na święta. Najkrócej - górnicy i programiści
Tyle trzeba pracować, żeby zarobić na święta. Najkrócej - górnicy i programiści
fot. Michaelspb / / Shutterstock

Z danych GUS wynika, że w październiku br. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 7544,98 zł brutto (5474 zł netto). Przyjmując, że w miesiącu pracujemy średnio 22 dni, w trakcie dnia pracy za średnią krajową pensję zarabiamy 248,8 zł „na rękę”. To oznacza, że potrzebujemy niemal 7 dni roboczych, aby zgromadzić środki finansowe na święta Bożego Narodzenia (dokładnie 6,8 dnia). W zeszłym roku było to 5,7 dnia. Dwa razy dłużej będą musiały pracować osoby zarabiające najniższą krajową, czyli 2709,49 zł netto. Ich dzienna stawka przy 22 dniach roboczych w miesiącu to 123,1 zł. Stąd konieczność pracy przez niemal 14 dni, aby pokryć wydatki świąteczne. Rok temu wystarczyło 12 dni. 

– Wciąż widoczna na sklepowych półkach drożyzna odbija się na naszych portfelach, co w okresie świątecznym jest bardzo widoczne – uważa Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. – Naszą analizę, która pokazuje, ile musimy pracować na pokrycie świątecznych wydatków, prowadzimy od kilku lat i tendencja jest stała. W 2021 roku pracownik otrzymujący wynagrodzenie minimalne musiał przepracować 10 dni, aby zarobić na wydatki świąteczne. W 2022 roku było to 12 dni, a teraz już 14 dni.

Górnik na święta pracuje tylko 4 dni

Biorąc pod uwagę dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu brutto w październiku br. widać, że najszybciej na świąteczne wydatki zarobią osoby pracujące w górnictwie i przemyśle wydobywczym. Zarabiają one średnio 13 910,71 zł brutto, czyli 9813,23 zł netto. Zatem ich dzienna stawka to aż 446 zł netto. Co oznacza, że na świąteczne wydatki będą pracowali zaledwie 4 dni.

– Zaraz po górnikach są programiści, czyli osoby pracujące w sektorze informacji i komunikacji. Ich zarobki to niemal 12,5 tys. zł brutto miesięcznie, czyli ponad 8,8 tys. zł na rękę. I to tylko w przypadku osób mających umowy o pracę, bo wśród tych będących na własnej działalności gospodarczej, zarobki są jeszcze wyższe. Niemniej trzymając się danych GUS, programista na świąteczne wydatki musi pracować niewiele ponad 4 dni. To o 10 dni krócej niż pracownik otrzymujący minimalną krajową – mówi Krzysztof Inglot.

W najtrudniejszej sytuacji są kelnerzy

Wśród zatrudnionych, których średnie zarobki przekraczają 10 000 zł brutto miesięcznie, znajdują się ponadto przedstawiciele sekcji takich jak: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Oni muszą pracować na świąteczne wydatki od 4,7 do 5,2 dnia.

Z kolei około tygodnia na świąteczne wydatki będą pracowały osoby zatrudnione w transporcie i gospodarce magazynowej, obsłudze rynku nieruchomości, budownictwie oraz przetwórstwie przemysłowym, bo tu zarobki oscylują wokół średniej krajowej, czyli 7544,98 zł brutto (5474 netto). W najtrudniejszej sytuacji są pracownicy sektora hoteli i restauracji. Ich średnie zarobki to 5384,21 zł brutto, czyli ok. 3999 zł netto. Zatem kelner lub pracownik hotelu musi przepracować niemal 14 dni, żeby zarobić 1716 zł potrzebne na świąteczne wydatki.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka. Telefon: 501 208 998

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Raczej wszędzie to można tyle zarobić co..... napłakał. Więcej początkowej propagandy na rozmowie o pracę wielkiego niby możliwego do osiągnięcia zarobkowania jak potem tych zarobkowych niby wielkich sp)ywających kokosów w portfelu lub na koncie.Niestety
infinityhost
Ostatni newsletter z pracuj pl z 23 listopada. Wcześniej były co 2 , 3 dni.
formatc
Ciekawe co czują wszyscy podatnicy którzy muszą dopłacić do górnictwa 6mld zł na następny rok.
andregru
a dodatkowo " zawieszenia spłaty blisko 820 mln zł zobowiązań PGG z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR. Trzy spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na podatek CIT"
inwestor.pl
Poproszę jeszcze uzupełnić informacje o tym ile wpisów musi dodać grzegorzkubik, żeby kupić karpia.
stachsgh
A co na to oni ??
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Święta w finansach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki