REKLAMA
WAŻNE

Tusk liczy na przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji

2016-09-29 09:58
publikacja
2016-09-29 09:58

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który składa w czwartek wizytę w Kijowie, oświadczył podczas spotkania z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem, że - liczy na przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji.

/ fot. Wiktor Dabkowski / dpa

Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli kontynuować w Unii Europejskiej naszą konsekwentną politykę dotyczącą wprowadzenia i przedłużenia sankcji - powiedział.

Tusk zapewnił, że w UE trwają dyskusje nad implementacją mińskich porozumień, które mają doprowadzić do uregulowania sytuacji w Donbasie, gdzie trwa konflikt między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Moją rolą w Europie jest wyjaśnianie, że Ukraina jest ofiarą sytuacji. Musimy nadal udzielać Ukrainie wsparcia - podkreślił.

Na szczycie UE w październiku ma odbyć się dyskusja o przyszłości relacji z Moskwą w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie, w tym o przyszłości sankcji wobec Rosji, w tym sankcji gospodarczych, obejmujących m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału i technologii dla rosyjskich banków i firm naftowych. Sankcje gospodarcze przedłużono w lipcu i obowiązują one do końca stycznia 2017 r.

Złagodzenie tych restrykcji UE uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu, ale w niektórych krajach UE pojawiają się apele o zniesienie sankcji.

Wśród tematów rozmów Tuska z Hrojsmanem było zakończenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i UE oraz likwidacja obowiązku wizowego dla obywateli ukraińskich podróżujących do państw unijnych.

Zakończenie ratyfikacji umowy z UE o stowarzyszeniu jest dla nas bardzo ważne - oświadczył premier Hrojsman. Mówiąc o wizach szef rządu wyraził oczekiwanie, że zostaną one zlikwidowane w październiku.

Czwartek jest drugim dniem wizyty Tuska na Ukrainie. W godzinach wieczornych weźmie on udział w uroczystościach 75. rocznicy masowych egzekucji Żydów w kijowskim Babim Jarze. W środę wieczorem szef Rady Europejskiej przeprowadził rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kot/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Jan
Tusk wiedział o przewrocie w Kijowie w czasie olimpiady w Soczi .Przewrót zorganizowany przez USA.W Polsce szkolono banderowskie bataliony wykorzystywane w puczu w Kijowie.
Donbas spłynął krwią dziesiątkami tysięcy ludzi.Dwa miliony uchodźców głównie do Rosji .Zrównane do ziemi miasta.Upadła Ukraina.60 milionów
Tusk wiedział o przewrocie w Kijowie w czasie olimpiady w Soczi .Przewrót zorganizowany przez USA.W Polsce szkolono banderowskie bataliony wykorzystywane w puczu w Kijowie.
Donbas spłynął krwią dziesiątkami tysięcy ludzi.Dwa miliony uchodźców głównie do Rosji .Zrównane do ziemi miasta.Upadła Ukraina.60 milionów ludzi bez perspektyw.Kwiat młodzieży emigruje.Tak patrzcie na Tuska uczestniczył w tym ....
~KazimierzFigiel
rudy oszust i zdrajca...........
~DarekD
Tusk już 29 wrześnie 2016 wie jakie będą decyzje UE w grudniu 216 wobec Rosji!! Niesamowita dalekowzroczność!!!. Ten "pomazaniec boży" -kiedyś w Polsce, teraz w elitach UE- zawsze chciał udawać bystrzaka i niezależnego" polityka. Tymczasem -będąc w Polsce- był sługusem interesów Niemiec, a teraz -będąc Tusk już 29 wrześnie 2016 wie jakie będą decyzje UE w grudniu 216 wobec Rosji!! Niesamowita dalekowzroczność!!!. Ten "pomazaniec boży" -kiedyś w Polsce, teraz w elitach UE- zawsze chciał udawać bystrzaka i niezależnego" polityka. Tymczasem -będąc w Polsce- był sługusem interesów Niemiec, a teraz -będąc pryncypałem UE- jest w rzeczywistości "koniem trojańskim" interesów USA. Robi od wielu miesięcy wszystko, aby z resztą tego establishmentu UE, przepchnąć totalnie niekorzystne dla UE umowy CETA i TTIP. Podobnie robi z sankcjami wobec Rosji, które są przede wszystkim niekorzystne, ale dla ...... dla Unii ( a zwłaszcza dla Polski ), a sama Rosja, chcąc nie chcąc, szybciej uniezależnia swoją gospodarkę od zachodu. Sankcje te zresztą, są wkomponowane w szerszą kompleksową strategię alienacji i wyobcowania Rosji opracowaną nad Potomakiem i narzuconą bezmyślnym sługusom w UE typu nasz Tusk.
~miro
tusk, nadworny giermek angeli tuż po katastrofie smolenskiej zostal poklepany przez putinka za dobrze wykonana robote a teraz che sankcji?
~PATRYJOTA
a ja licze na linke dla DONALDA jak wroci do Polski..
~RICO
Tusk to jeden z durniejszych polityków unijnej zarazy,któremu wydaje się,że tego typu metody są skuteczne ! Biedak do odstrzału politycznego !
~ja
Teraz za sankcjami. ..a samolotu to do badań nawet widzieć niechciał. ...NIE LUBIĘ AMATORÓW W POLITYCE ....niech mu syn załatwi fuchę w AMBER GOLD. ....a już go rozwalili ! ;) tak jest jak biznesmenów a nie patriotów się wybiera. .
~silvio_gesell
A w jakim niby zakresie sankcje wobec Rosji pomagają w rozwiązaniu konfliktu? Sankcje można stosować tak długo aż Rosja zamieni sie w Koreę Północną - to droga do nikąd.
~donek
Rosjanie maja już te sankcje w d.........

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki