Trzeci wynik w historii upadłości konsumenckiej. Przybywa bankrutów

analityk Bankier.pl

W kwietniu 2019 r. liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej była wyższa o 30 proc. niż rok wcześniej. Zainteresowanie tą formą wyjścia z finansowej pułapki nie maleje. Rok 2019 najprawdopodobniej znów będzie pod tym względem rekordowy.

Nie widać na razie zmiany trendu w upadłościach konsumenckich. Jak informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w kwietniu 2019 r. w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” zamieszczono 690 ogłoszeń o bankructwie osoby fizycznej. To trzeci najwyższy wynik odnotowany w historii tej instytucji w Polsce.

W porównaniu z marcem 2019 r. liczba odnotowanych przypadków ogłoszenia upadłości spadła. Końcówka pierwszego kwartału była pod tym względem rekordowa – na bankructwo zdecydowało się wówczas 723 konsumentów. Jeśli jednak porównamy wyniki z kwietnia 2018 r. i kwietnia 2019 r. widać wyraźny wzrost – o 30 proc.

Dłużnicy, którzy popadli w poważne finansowe tarapaty mają obecnie znacznie większe szanse niż przed paroma laty na start z czystą kartą. Do 2015 r. przepisy regulujące upadłość konsumencką umożliwiały ogłoszenie bankructwa wyłącznie osobom, które stały się niewypłacalne wskutek nadzwyczajnych, niezawinionych okoliczności. To znacząco ograniczało grono potencjalnych upadłych.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2018 r.
Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2018 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Po liberalizacji prawa upadłościowego na ogłoszenie bankructwa konsumenckiego nie mogą liczyć wyłącznie dłużnicy, którzy doprowadzili do niewypłacalności umyślnie lub poprzez rażące zaniedbania. Uproszczono także procedurę i obniżono koszty związane ze staraniem się o upadłość.

Wkrótce spodziewana jest kolejna zmiana prawa, która zakłada złagodzenie również tego wymogu. W projekcie zakłada się, że wina dłużnika nie będzie przeszkodą w ogłoszeniu upadłości. Osoby, które same doprowadziły do utraty wypłacalności, będą jednak musiały dłużej realizować plan spłaty – przez 3 do 7 lat. Przewiduje się także wprowadzenie warunkowego umorzenia zobowiązań dla dłużników, którzy czasowo utracili zdolność do regulowania spłat.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 adamleszcz

Jak Lion's - Idea Bank i inni utopili oszczędności, częstokroć życia, tysięcy Klientów, ludzie potracili wszystko co mieli, nie mają za co żyć, z powodu GetBack, i całej tej otoczki szumowin z nimi powiązanych, to co sobie wyobrażacie, że skąd, 40.000 ludzi, bo tyle z Rodzinami będzie, mają teraz brać pieniądze nie tylko na życie, ale na spłaty, które często finansowali albo z odsetek, albo umniejszając stopniowo te oszczędności. Zbrodnia została dokona i tama pęka. Ile zniszczenia przyniósł Amber Gold, i od razu po tym, wbrew zapewnieniom Rządu, Pani Premier Beaty Szydło, że Polacy nie muszą się już bać, ten cały Lion's Idea Bank i inne Banki - PDM - GetBack, katastrofa na ponad 2 miliardy złotych! Ile można udźwignąć! Nikt nie wykazuje troski o zwrot zagrabionych pieniędzy. Wyciszone i zamiecione pod dywan!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 bdc

Nienawiść wyssana z mlekiem matki nie na temat do kogo??

! Odpowiedz
20 19 marxs

to info powyżej o bankructwach to kompletna bzdura przecież każdy rasowy obywatel I SORTU i wzorowy PISowski "patryjota"(czytaj kibol) wie że tak mówią tylko zdrajcy z KE ,KODziarze i ci najgorsi z LGBT+ jak powiedział nasz kochany Premier(kupujący działki od parafii na żonę) specjalista od pałerpojnta nasza Narodowo-Socjalistyczna Ojczyzna rośnie w siłę a ludzie żyją coraz dostatniej i to jest prawda(objawiona)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 25 grzegorzkubik

Konfederacja zyskuje poparcie bo chce realnie obniżyć podatki i to oni mają prawo mówić to co kiedyś Tusk, że należy te daniny wszelkie obniżać i budować dobrobyt. To Konfederacja jest prawdziwie liberalnym gospodarczo bytem i oni jak będą rządzić zapewnią Polakom dobrobyt, wysokie zarobki i rozwój przemysłu. Jedyna realna prawica z mądrym programem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 londonern

Konfederacja ze srednio rozgarnietym Liroyem, antyszczepionkowa Kaja, zdziwaczalym staruszkiem Korwinem, nacjonalistami Braunem i Bosakiem (ten w pakiecie ma jeszcze tradzik). No to jesli to jest najlepsze co ma polska prawica to gratuluje i zycze powodzenia.

! Odpowiedz
8 26 bha

A podobno rośnie dobrobyt Ogółu ???.........

! Odpowiedz
11 18 po_co

Czego nie rozumiesz, im większa swoboda na rynku finansowym tym łatwiej podjąć ryzykowne decyzje.
Chyba jeszcze nie słyszałem o bankrucie który trzymał się tego co ma, wszyscy umoczeni są w kredyty albo hipoteczne albo konsumenckie, a to nie jest oznaka biedy bo aby umoczyć się w wysoki kredyt trzeba odpowiednio zarabiać.

Bankructwa nie ogłasza się w momencie gdy trzeba spłacić mieszkanie ale wtedy kiedy trzeba spłacić bank.

Więc tak zwiększona liczba bankrutów jest wprost proporcjonalna do poprawy sytuacji na rynku - w kryzysie ludzie najczęściej bunkrują kapitał po to aby zabezpieczyć się przed następstwami pogłębiania się załamania na rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 23 bha odpowiada po_co

Zadłużanie się po uszy jest oznaką dobrobytu ???.

! Odpowiedz
7 13 po_co odpowiada bha

Przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałem.
Bankructwa nie ogłaszają ludzie z problemem zadłużonego mieszkania tylko tacy którzy przeinwestowali.
Wielu z nich to byli aktorzy, biznesmeni lub ewentualnie ludzie naciągnięci na bańkę kredytową.

Jak jesteś biedny i nie starcza Ci do pierwszego to poza parabankami nikt nie udzieli Ci kredytu, a te instytucje nawet po bankructwie nie zrezygnują ze swoich pieniędzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 marxs odpowiada po_co

"Więc tak zwiększona liczba bankrutów jest wprost proporcjonalna do poprawy sytuacji na rynku" dobrze prawisz towarzyszu ja tylko uzupełnię że zwiększona ilość umierających z głodu jest oznaką zwiększającej się bardzo korzystnej zdrowotności społeczeństwa słaby zdycha a mocny zyje dalej im więcej głodu tym więcej silnych ,zdrowych i inteligentnych ludzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne