REKLAMA

Trybunał Stanu sam uchwali swój regulamin. Sejm zagłosował

2021-07-23 09:59
publikacja
2021-07-23 09:59
Trybunał Stanu sam uchwali swój regulamin. Sejm zagłosował
Trybunał Stanu sam uchwali swój regulamin. Sejm zagłosował
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

Regulamin Trybunału Stanu uchwalany będzie przez sam Trybunał, a nie, jak dotychczas, przez Sejm - stanowi nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu, którą przyjął w piątek Sejm. Projekt ustawy został wniesiony przez Senat.

Za ustawą opowiedziało się 444 posłów, jedna osoba zagłosowała przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa nowelizuje przepisy, których brzmienie nie było zmieniane od 1982 r. Zgodnie z ustawą w obecnym brzmieniu regulamin czynności Trybunału Stanu uchwala Sejm. Jej nowela stanowi, że regulamin będzie uchwalany przez Trybunał Stanu bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków.

Trybunał Stanu jest organem konstytucyjnym, którego rolą jest egzekwowanie odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych. Za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier, członkowie Rady Ministrów, prezes NBP, NIK, członkowie KRRiT, osoby, którym premier powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych. W określonym zakresie są to także posłowie i senatorowie.

Przewodniczącym Trybunału Stanu jest z urzędu Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. W skład Trybunału wchodzi ponadto dwóch wiceprzewodniczących i obecnie 16 członków wybieranych przez Sejm na czas kadencji spoza grona posłów i senatorów.

Przepisy mają wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki