Trwa krach walutowy w Turcji. Lira najsłabsza w historii

Nie widać końca zapaści tureckiej waluty. W poniedziałek lira straciła do dolara ponad 4%, powiększając tegoroczne straty do niemal 29%. Możliwe, że władze Turcji utraciły kontrolę nad własnym pieniądzem.

Zapaść tureckiej waluty trwa od marca, ale w ostatnich dniach nabrała rozmachu. W poniedziałek kurs dolara wzrósł o 4,3%, sięgając rekordowych 5,31 liry. Jeszcze pięć miesięcy temu Turcy płacili za jednego dolara ok. 3,80 liry.

(Bankier.pl)

Sygnałem do dalszej wyprzedaży liry była ogłoszona przez władze USA możliwość odmówienia Turcji bezcłowego importu do Stanów Zjednoczonych. To uderzyłoby w warty 1,7 mld USD rocznie turecki eksport do Ameryki i pogorszyło i tak mocno napięty turecki bilans obrotów bieżących.

Sytuacja na rynku liry pogorszyła się, gdy bank centralny Turcji (TCMB) obniżył wartość rezerwy obowiązkowej wymaganej przy transakcjach walutowych z 45% d0 40%. Według analityków ten krok miał ułatwić tureckim bankom dostęp do pożyczek dolarowych. Rynek jednak odebrał tę decyzję bardzo źle. Może to sugerować, że tureckie władze monetarne utraciły wiarygodność w oczach zagranicznych inwestorów.  Albo że tureckim bankom brakuje znacznie więcej niż 2,2 mld USD uwolnionych dzisiejszą decyzją TCMB.

Turecki pieniądz wkracza więc w niebezpieczny obszar, w którym każda decyzja władz – nawet taka, która powinna korzystnie wpływać na kurs liry – będzie przez rynek odebrana negatywnie. To pokłosie błędnej polityki monetarnej prowadzonej przez TCMB, który poddany politycznym naciskom ze strony samego prezydent Erdogana nie dokonał dostatecznie silnych podwyżek stóp procentowych, aby zatrzymać galopującą inflację. Ceny w Turcji rosną bowiem w tempie niemal 16% rocznie - najszybciej od 14 lat.

W Turcji od wiosny trwa kryzys walutowy. Od początku roku lira straciła do dolara prawie 29%, wyznaczając historyczne rekordy słabości. Z kraju odpływa zagraniczny kapitał zaniepokojony nierównowagą makroekonomiczną objawiającą się galopującą inflacją oraz szybko rosnącym deficytem na rachunku obrotów bieżących skutkującym coraz większym zadłużeniem zagranicznym.

Równocześnie obawy budzi wiarygodność tureckiej polityki monetarnej. Po czerwcowych wyborach prezydent Erdogan uzyskał praktycznie „sułtańską” władzę, w tym również kontrolę nad bankiem centralnym. Recep Erdogan słynie ze swej wrogości do wysokich stóp procentowych, zupełnie irracjonalnie uważając je za przyczynę (a nie skutek) wysokiej inflacji.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 plutarch

Za chwilę to samo na rublu? Tak tylko na głos myślę.

! Odpowiedz
10 61 czarny_kuskus

Mateusz, patrz i ucz się na błędach innych.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
USD/PLN -0,18% 3,8003
2019-04-19 23:00:00
EUR/PLN -0,08% 4,2730
2019-04-19 23:01:00
EUR/USD 0,12% 1,1244
2019-04-19 23:00:00
CHF/PLN -0,16% 3,7438
2019-04-19 23:01:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil