„Stopy procentowe to źródło wszelkiego zła”

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan znów dał popis ekonomicznej ignorancji i doprowadził do osłabienia liry. To nie pierwszy raz, gdy turecki lider źródeł problemów gospodarczych upatruje w wysokich stopach procentowych.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Wysokie stopy procentowe są przyczyną inflacji, więc musimy je obniżyć. Stopy procentowe są matką i ojcem wszelkiego zła” – powiedział w piątek Erdogan. Inwestorzy struchleli i od razu zaczęli wyprzedawać turecką walutę. O 14:50 jeden dolar amerykański kosztował 4,30 liry, a więc o 1,6 proc. więcej niż dzień wcześniej. W środę kurs USD/TRY osiągnął historyczne maksimum na poziomie 4,37 liry za dolara.

(Bankier.pl)

Wypowiedź Erdogana chyba nie mogła się pojawić w gorszym momencie. Od tygodni zagraniczni inwestorzy oczekują od tureckiego banku centralnego zdecydowanej podwyżki stóp procentowych, aby powstrzymać galopującą inflację i narastającą nierównowagę na rachunku obrotów bieżących. Znad Bosforu trwa odpływ kapitału przestraszonego nierównowagą makroekonomiczną i ryzykiem politycznym.

25 kwietnia Bank Centralny Republiki Turcji (TCMB) podniósł stopę procentową LLW z 12,75 proc. do 13,50 proc, utrzymując pozostałe stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ale to nie wystarczyło, aby uspokoić inwestorów i ustabilizować notowania liry. Inflacja CPI w Turcji utrzymuje się powyżej 10 proc., a deficyt na rachunku obrotów bieżących przekroczył alarmowy poziom 6 proc. PKB.

Obawy inwestorów budzi coraz bardziej wątpliwa niezależność TCMB od rządu i prezydenta. Dzierżący niemal sułtańską władzę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan już wiele lat temu zasłynął z kontrowersyjnej tezy, jakoby to wysokie stopy procentowe napędzały inflację. Wśród ekonomistów panuje rzadko spotykana zgodność poglądów, że w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – to zbyt niskie stopy procentowe pobudzają inflację.

24 czerwca w Turcji odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne, które mają umocnić władzę Recepa Erdogana. „Antyprocentowa” krucjata Erdogana wpisuje się więc w kampanię wyborczą i zapewne obliczona jest na pozyskanie głosów dłużników. Dodajmy, że w kraju cały czas obowiązuje stan wyjątkowy i trwają represje wobec domniemanych organizatorów wojskowego puczu w lipcu 2016 roku.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 sel

Lira Turecka też jest znacznie mniej zadłużona od dolara, tylko manipulacje powodują, że do niego tanieje , co innego złoto i srebro ,ale to wszystkie waluty na świecie są zadłużone po uszy dzięki wspólnym manipulacjom z Bazylei i drukują symetrycznie na potęgę od wielu lat papierowe pieniądze bez pokrycia w realnej wartości ,tak żeby nie było ucieczki z waluty do waluty , dopiero zamieniają na niszczone waluty krajów jak Turcji Wenezueli czy Argentyny itd i dzięki takim manipulacjom przejmują kontrolę nad pozostałymi krajami i ich zyskami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 kozey

Stan wyjątkowy, osłabienie krajowej waluty, umacnianie władzy jednej osoby, potężna armia, zdeatabilizowani sąsiedzi... pokus jest zbyt wiele, coś mi to przypomina

! Odpowiedz
3 15 kolumb1234

Bogactwo powstaje poprzez prace i wzrost wydajności

! Odpowiedz
8 22 pluto85md

@trooper

Nie co nam zrobicie, tylko co sami sobie zrobimy.

Dzis moze to wygladac fajnie, centralne sterowanie w krotkim okresie moze przynosic nawet pozytywy, w dlugim jednak zraza wszystkich, od inwestorow zagranicznych poprzez inwestorow krajowych po zwyklych obywateli.

My jestesmy na I etapie -zrazamy inwestorow zagranicznych. Ustawa wiatrakowa wykonczyla wiekszosc projektow, a te jak sie teraz okazuje odkupuja panstwowe molochy, od PGE, Energe po KGHM i Orlen. Niby super, no nasze, polskie. Ale przeplywu technologii juz nie ma. Za wszystko bedzie trzeba slono placic. Poza tym spolki SP sa obsadzone politykami, a Ci dobrymi managerami nie sa. I mozna zrobic z tego dobre wyniki, jak Orlen, ale pamietajmy ze odbylo sie to wymieceniem konkurencji, 4 mln kaucji dla importerow paliw i Orlen/Lotos stal sie monopolista. To samo w imporcie gazu, zmiana prawa, ze importer musi miec wlasne, a nie wynajete magazyny i monopol PGNiG. Uraz przessiebiorcow pozostal, nastepnych pomyslow moga juz nie chciec realizowac albo zrealizuja zagranica. Historia, historia, pokazuje ze centralnie sterowane gospodarki miewaja glebsze kryzysy i wieksze wpadki. Gdy centealny port lotniczy wyznaczaja politycy, to jest wieksza szansa na wpadke niz gdy to robi zespol planistow z doswiadczeniem. Te problemy wkrotce sie ujawnia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 26 trooper

Turcja ma swojego Erdogana, Węgry Orbana a Polska Kaczyńskiego. No i "co nam zrobicie"?

! Odpowiedz
6 15 jkl777

III swiat...

! Odpowiedz
29 22 and00

Ciesz się że nie mamy swojego Makarona albo Makreli Angel, dopiero by było...
Poza tym nie rozumiem, wygrywa lewica, wszystko jest cacy, kochamy demokracje, wyborcy się wypowiedzieli.
Wygrywa polityczna prawica, już wybory są złe, a to na władzę nie głosowała większość, glosujący zostali zwiedzeni programem wyborczym (często w przeciwieństwie do lewicowych obietnic -realizowanym), jakieś strajki obywatelskie, protesty przeciw legalnej władzy.
Wyraźny problem lewicy z przyjmowaniem porażki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 28 jkl777 odpowiada and00

ze niby orban, erdogan i kaczynski to prawica? czerwone lewicowe kukly i tyle... miller jest mniej buraczany.

! Odpowiedz
2 14 trooper odpowiada and00

Jaka prawica, jaka lewica. Z prawicą PIS ma tylko współne podejście do kościoła i nacjonalizm, pozatym jest to partia o polityce gospodarczej semi-lewicowej - rozdawnictwo, socjal. Prawica gospodarczo do liberalizm gospodarczy, niskie podatki i mały socjal. U nas nie ma typowej prawicy ani lewicy. PO to taka środko-lewica, Nowoczesna to liberalny środek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 sel odpowiada and00

Bo to nie jest żadna prawica tylko kato lewica z fundamentalistami religijnymi u steru, nawet ślepy by zauważył..

! Odpowiedz
USD/PLN -0,14% 3,8267
2019-02-15 23:00:00
EUR/PLN -0,13% 4,3212
2019-02-15 23:00:00
EUR/USD -0,03% 1,1292
2019-02-15 23:00:00
CHF/PLN -0,18% 3,8044
2019-02-15 23:00:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil