Trwa hossa na rynku pracy

W maju dynamika wynagrodzeń w sektorze dużych przedsiębiorstw utrzymała się powyżej 7% rocznie. Jednakże rosnącym płacom drugi miesiąc z rzędu towarzyszył spadek zatrudnienia.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju sięgnęło 5 057,82 złotych i tym samym było o 7,7% wyższe niż przed rokiem oraz o 2,5% niższe niż przed miesiącem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym jest to wzrost wyższy niż w kwietniu (7,1% rdr) oraz rezultat wyższy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się podwyżki płac o 7,2% rdr.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Od blisko dwóch lat nominalny wzrost wynagrodzeń w dużych przedsiębiorstwach utrzymuje się powyżej 6% rdr. W rezultacie tzw. średnia krajowa w grudniu po raz pierwszy przekroczyła poziom 5 000 złotych brutto (czyli przed odjęciem „składek” na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy).

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Analizując dane z rynku pracy warto wziąć poprawkę na fakt, że wynagrodzenia pracowników coraz intensywniej podgryza inflacja cenowa. Według najnowszych danych GUS w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 2,4% wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to, że realny wzrost tzw. średniej krajowej wyniósł w maju 5,17% rdr wobec 4,84% rdr w kwietniu.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Natomiast liczba zatrudnionych w maju nieoczekiwanie obniżyła się aż o 12,2 tys., osiągając poziom 6380,2 tysięcy. To wciąż o 2,7% więcej niż przed rokiem. Niemniej jednak to rezultat niższy od rynkowego konsensusu zakładającego utrzymanie rocznej dynamiki zatrudnienia na poziomie 2,9%.

Należy przy tym pamiętać, że dane podawane co miesiąc przez GUS dotyczą przedsiębiorstw (bez sektora finansowego), w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Statystyka ta dotyczy ok. 40% pracujących w polskiej gospodarce. Pamiętajmy też, że mówimy tu o średnim wynagrodzeniu. Zatem jego wzrost nie musi oznaczać (i zwykle nie oznacza), że wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. "na rękę").

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 6 marxs

"Wiek emerytalny w dół, liczba emerytów w górę. W ciągu roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsłużył 750 tys. osób."-a liczba pracowników wzrosła o około 200 tys.osób toż to są naprawdę PISowskie cuda na kiju (nic dziwnego jak premierem jest cudak po historii) dramatycznie rośnie liczba emerytów do tego bardzo silnie rośnie liczba pracowników chyba Polacy i Polki mnożą sie już przez pączkowanie że i jednych i drugich multum

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 sel

Rośnie ilość ale Ukraińców , tzn Rosjan z Ukrainy uciekających przed Ukraińcami i ich "reformami".
A wynagrodzenia rosną Zarządom , tyle że sam Prezes może zarabiać teraz więcej niż cała reszta "załogi" razem.

! Odpowiedz
10 22 bt5

Do onurb. Chodzi mi tylko o niespójność oficjalnej wersji o cudzie gospodarczym z realiami polegającymi na tym że za pensje rzędu zasiłku czy zapomogi na zachodzie, to w Polsce jest i tak cię dostać zatrudnienie. Zgłasza się masa osób. Już próbowałem do marketów to brak miejsc a jak coś wolne to 20% etatu na spiętrzeniu klientów. A oficjalnie te firmy nie mogą znaleźć pracowników. Bo pewnie chodzi o to za na tą cząstkę etatu nie mogą znaleźć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 bt5

Do mjwhite. Stanowisko ślusarz - spawacz .

! Odpowiedz
2 28 mjwhite

A na rzeczpospolitej, wprost przeciwny artykuł

"Duży spadek zatrudnienia. Zapotrzebowanie na pracowników słabnie?"

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/190619345-Duzy-spadek-zatrudnienia-Zapotrzebowanie-na-pracownikow-slabnie.html


I KOMU TU WIERZYĆ ?!

! Odpowiedz
33 9 marxs

gołym okiem widać rozpoczynające się bankructwo u upadek PISowskiego (K)Raju i stąd ta PISia panika a jak panika to i błędy i niespójna propaganda

! Odpowiedz
14 34 bt5

Mamy godzinę 12 - tą z haczykiem i od godziny 8.00 nie mogę się dodzwonić na ogłoszenie pracy za 2500 zł netto, cały czas zajęte. Jak się w piątek może dodzwonie to będzie nieaktualne i pewni koło mi zakomunikuje że było 400 osób chętnych. Tak jest za każdym razem z ogłoszeniem za chociaż 2500 zł netto. To tyle w temacie rynku pracownika i hossy na rynku pracy. Lokalizacja Bydgoszczu , miasto 500 tys. mieszkańców z okolicami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 23 mjwhite

Jaki zawód? bez konkretów takie posty nic nie mówią!

! Odpowiedz
10 23 onurb

bt5 i znowu ty i jak zwykle ze swoimi narzekaniami, jękami, biadoleniem odnośnie rynku pracy. Te twoje komentarze są już nudne i do przewidzenia. Nie ma, nie da się, źle, itd. mjwhite nie pytaj go, bo raz się nie dowiesz, dwa on ma z tym spory problem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.