Tesco rozważa wycofanie się z Polski

2019-10-01 10:14
publikacja
2019-10-01 10:14

Władze Tesco coraz poważniej rozważają sprzedaż polskiego oddziału firmy i całkowite wycofanie się z Polski. Powodem są kolejne straty i spadek sprzedaży – donosi Bloomberg.

/ fot. Phil Noble / Reuters

Po raz kolejny powrócił temat sprzedaży polskiego oddziału Tesco. O planach wycofania się z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w centrali firmy myślano już w 2015 r. Choć wówczas do tego nie doszło, dalsze straty, spadek sprzedaży, zwolnienia pracowników i spodziewane złe wyniki finansowe mogą doprowadzić do wycofania się Tesco z Polski.

Tak przynajmniej wynika z relacji agencji Bloomberga, powołującej się na „osoby orientujące się w sytuacji firmy”. W rozmowie z agencją zdradziły one, że plany są na wczesnym etapie realizacji i nic jeszcze nie jest przesądzone.

W Polsce Tesco radzi sobie najgorzej spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku firma zanotowała w naszym kraju 11 mln funtów (ok. 54 mln zł) straty. Choć sprzedaż w regionie spadła w ubiegłym roku o ponad 2 proc., to lepsze wyniki Tesco osiągało zarówno na Węgrzech, Słowacji jak i w Czechach.

Latem Tesco poinformowało o grupowych zwolnieniach w związku ze zlikwidowaniem kolejnych marketów w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej, Starogardzie Gdańskim, Olsztynie, a następnie w Rzeszowie, Gliwicach, Tychach i Żarach. Kierownictwo firmy zdecydowało wówczas także o zamknięciu centrum dystrybucji w Komornikach pod Poznaniem.

Pracę tym samym straciło ponad 2 tys. pracowników – 1923 osoby zajmujące podstawowe stanowiska i 231 osób z nadzoru. Redukcje będą trwały do 31 października.

Część likwidowanych sklepów Tesco – we Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku oraz Warszawie chce przejąć Kaufland.

W 2013 r. Tesco wycofało się ze Stanów Zjednoczonych, w 2015 r. z Korei Południowej, a rok później z rynku tureckiego.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
django
Prawdopodobnie żaden z managerów tesco nie robi zakupów w swoim sklepie. Bo to nie ich poziom. Ale gdyby robili to w pół godziny zorientowaliby się dlaczego tesco przynosi straty w Polsce. W pół godziny stania w kolejce do jedynej czynnej kasy w całym sklepie - choć jest ich kilka a czasem Prawdopodobnie żaden z managerów tesco nie robi zakupów w swoim sklepie. Bo to nie ich poziom. Ale gdyby robili to w pół godziny zorientowaliby się dlaczego tesco przynosi straty w Polsce. W pół godziny stania w kolejce do jedynej czynnej kasy w całym sklepie - choć jest ich kilka a czasem kilkanaście.
creepy
biedronka nie lepsza, niestety większość sklepów cierpi na ten problem i nikt nie chce go rozwiązać, a dla mnie to ważniejsze niż ceny. Nie chodzi mi tutaj o irytację czy stracony czas, bo nie ma sensu, ale bardziej o to, że jak widzę jak ludzie przepychają się do otwartej nowej kasy i śmieją pod nosem - jak to wykolegowali biedronka nie lepsza, niestety większość sklepów cierpi na ten problem i nikt nie chce go rozwiązać, a dla mnie to ważniejsze niż ceny. Nie chodzi mi tutaj o irytację czy stracony czas, bo nie ma sensu, ale bardziej o to, że jak widzę jak ludzie przepychają się do otwartej nowej kasy i śmieją pod nosem - jak to wykolegowali resztę, to mam ochotę zmienić otoczenie i robić zakupy wśród ludzi na poziomie.
marxs
z tonącego okrętu pierwsze uciekają szczury (te mądre i rozważne oczywiście)
unified_observer
a ty nadal tu jesteś, no prosze
1a2b
Trzeba zrobić miejsce dla Wallmart-u.
brunon3444
a zebyś wiedział że amerykański know how i znajomość kapitalizmu i procedury to klasa wyżej od januszów z Tesco
bha
Im mniejsza konkurencja na rynku tym stopniowo wyższe ceny reszty monopolu sieciowego.
khh
Niesamowite jaka ciemnota panuje w naszym narodzie. Wielki podmiot gospodarczy rozwaza znikniecie z naszej przestrzeni ekonomicznej, a cebule sie ciesza, ze beda mialy silniejsza polska gospodarke i wiekszy dobrobyt i pogonia obcy kapital. Zniknie mnostwo miejsc pracy, powiazan i przeplywow w gospodarce, ale co tam, w koncu wodz Niesamowite jaka ciemnota panuje w naszym narodzie. Wielki podmiot gospodarczy rozwaza znikniecie z naszej przestrzeni ekonomicznej, a cebule sie ciesza, ze beda mialy silniejsza polska gospodarke i wiekszy dobrobyt i pogonia obcy kapital. Zniknie mnostwo miejsc pracy, powiazan i przeplywow w gospodarce, ale co tam, w koncu wodz mowi, ze dobrobyt buduje sie poprzez zwiekszanie kosztow pracy i eliminacje "niewlasciwych elit ekonomicznych". Ale bedzie ryk :))
cowabunga
Po prostu ściemniają jak mogą aby nie zapłacić podatków. Wychodzą z Polski, ponosza straty itd itp. Jest dużo innych fajnych sklepów i jak to mówią "nikt nikogo pod pistoletem nie trzyma".
robertjak
nikt za tymi brytolami nie będzie płakał

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki