Brak porozumienia w Tesco. Do zwolnienia 2 tys. osób

Związki zawodowe i Tesco nie zawarły porozumienia na ostatnim spotkaniu. Zdaniem Solidarności pracodawca nie przedstawił argumentów, które wyjaśniałyby potrzebę zwolnienia aż tylu osób. Dodatkowo ze strony Tesco padła propozycja świadczeń, które zdaniem "S" wprowadziłyby krzywdzące dysproporcje między zatrudnionymi. 

(fot. Sławomir Olzacki / FORUM)

Związkowa Solidarność i Tesco nie doszli do porozumienia podczas ostatniego spotkania, co będzie skutkowało ogłoszeniem przez pracodawcę regulaminu zwolnień grupowych. Przypomnijmy, że przyczyną redukcji jest zamknięcie hipermarketów w Żarach, Tychach i dwóch w Gliwicach. Zwolnienia obejmą stanowiska podstawowe i te sprawujące nadzór nad pracownikami. W pierwszej grupie wypowiedzenie mają otrzymać 1923 osoby, a w drugiej - maksymalnie 231. 

Na spotkaniu, które odbyło się w tym tygodniu, przedstawiciele Tesco Polska zaproponowali, według informacji przekazanej na stronie związku zawodowego, dodatkowe świadczenie, które tworzy ich zdaniem dysproporcje między pracownikami sklepów a pracownikami Biura Głównego. 

Dodatkowo w opinii "S" Tesco nie przedstawiło argumentów co do zasadności zwolnienia pracowników podstawowych w sklepach formatu supermarket i hipermarket kompaktowy. 

"Uważamy wręcz, że zwalniając tak liczną grupę pracowników, Tesco działa nie tylko na szkodę Pracowników, ale również na szkodę Tesco Polska. Od dawna brakuję rąk do pracy, puste półki to nie tylko wyprzedaż towarów, ale również brak pracowników, którzy na co dzień wykładaliby towar na półki sklepowe. Brakuje także pracowników przy bezpośredniej obsłudze klienta tj. kasjerów oraz pracowników na stoiskach lady, ryby, mięso, sery. Biorąc pod uwagę zarówno dobro Pracowników jak i dobro Firmy, nie ma zgody "Solidarności", na zwalnianie tak licznej grupy Pracowników, tym bardziej, że naszym zdaniem nie ma żadnego uzasadnienia dla zwolnień Pracowników podstawowych w supermarketach i hipermarketach kompaktowych" - czytamy w oświadczeniu Solidarności. 

W związku z brakiem porozumienia 23 sierpnia Tesco Polska ma przedstawić regulamin zwolnień grupowych. 

Tesco odpowiada na zarzuty

W komunikacie przesłanym Redakcji Bankier.pl przez Tesco Polska, czytamy: "W tym tygodniu zakończyliśmy okres konsultacji w ramach procesu zwolnień grupowych. Celem Tesco jest zminimalizowanie liczby osób opuszczających firmę, więc jeśli to możliwe, Tesco będzie oferować pracownikom, których dotyczy proces alternatywne stanowiska w strukturach.
 
Wczoraj, 22 sierpnia, poinformowaliśmy pracowników o szczegółach pakietu oferowanego w ramach procesu zwolnień. Poza świadczeniami wymaganymi przez przepisy prawa dotyczącymi odpraw (1 – 3 miesięczne wynagrodzenia, zależne od stażu pracy), Tesco zaoferuje dodatkowe świadczenie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, zależne m.in. od formy rozwiązania umowy i kryterium obecności w miejscu pracy. Założenia pakietu świadczeń są spójne i ujednolicone dla osób na stanowiskach kierowniczych i niekierowniczych, dla pracowników sklepów i biur."    

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 18 artur17

Omijam Tesco od dwóch lat. Wysokie ceny, za mało kas. Robię zakupy w małym polskim sklepie, gdzie są dobrej klasy wędliny, warzywa i owoce prosto od rolników. Polecam poszukać coś takiego każdemu.

! Odpowiedz
8 22 bt5

Do głos_rozsądku. Oczywiście że tristans ma rację. Przed epoką kapitalizmu pracodawcy cały rok utrzymywali swoich pracowników czy to w folwarkach czy ogromne rzesze służby. Dopiero w kapitalizmie pojawiły się formy niestałego zatrudnienia pracowników , dziś te formy osiągnęły monstrualne rozmiary co owocuje skrajnie złą sytuacją społeczno - finansową klasy pracującej. A zaraz automatycznie przekłada się to na spadek wyników firm . Kapitał chce tylko sprzedawać a nie chce dać zarobić. To że ludki tymczasowo zwiększają wydatki za pomocą kredytów to będzie miało bardzo krótkie nóżki bo kredyty trzeba płacić a nie da się tego robić przy nadchodzącej recesji i gwałtownym wzroście bezrobocia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 29 tristans

Prawo powinno pozwalać na pozywanie właściciela przez pracowników za złe zarządzanie, i przykre konsekwencje jak zmniejszanie pensji lub utrata pracy.. Niestety obecna gospodarka to ukryte niewolnictwo, gdzie majątek firmy stworzony w 99.99% przez pracowników przypada w 100% właścicielowi, zaś wszelkie problemy stworzone przez właściciela w całości spadają na pracowników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 38 glos_rozsadku

buahahahaha, jesteś marksistą.

! Odpowiedz
26 50 glos_rozsadku

A co tu jakaś komunistyczna zbieranina (zwiazki zawodowe) mają do gadania? To nie jest byznes państwowy tylko prywatny i właściel robi z nim co chce.

! Odpowiedz
8 23 trooper

Dostają kasę (skłądki) no to pokazują pazurki, ale ich efektywność raczej znikoma, więc ludzie powinni się zastanowić dwa razy czy płacić składki na związki czy też nie.

! Odpowiedz
6 26 marianpazdzioch

Bywam ostatnio w Tesco i wygląda jak obraz nędzy i rozpaczy. Jedynie niektóre wyprzedażowe ceny są fajne. Poza tym bardzo długie kolejki do kas (10 minut czekania), ogólny nieporządek, smród przy kasach, bo nieopodal są regały z kocim żarciem, zaparowane na półotwarte lady z mięsem... Szkoda, bo mam sentyment do nich jeszcze z czasów emigracji i lubię za pionierskie kasy samoobsługowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 19 tindala

To fakt że kolejki w Tesco przypominają czasy PRL.(Może to jakiś specjalny gatunek kasjera z Tesco)
Kasy samoobsługowe są nieudane i potrzebują bez przerwy personelu do pomocy, ale jak się włożyło spore pieniądze to się teraz stara je odzyskać.

! Odpowiedz
1 3 jes

Tylko 10 minut? To byłeś chyba w niehandlową niedzielę. Pół godziny stania do kasy to standard.

! Odpowiedz
12 14 tindala

Polityka informacyjna w Tesco jest wroga wobec pracowników. Przykładowo w Warszawie przy Stalowej sklep idzie do likwidacji ( puste półki, zwroty towarów i wyprzedaże) natomiast pracownicy nie otrzymali żadnych informacji co do swego ( i swoich rodzin) losu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.