Taksówkarze zapłacą za wczorajszy protest

Taksówkarze protestują przeciwko deregulacji ich zawodu. Nie chcą, by taksówką mógł jeździć każdy, kto chce. Twierdzą, że to obniży ceny i jakość oferowanych przez nich usług. Co więcej – zagrozi bezpieczeństwu pasażerów. Patrząc na demonstracje w ich wykonaniu, trudno czuć się niezagrożonym.


Warszawa, 23.05.2012. Protestujący przeciwko deregulacji zawodów taksówkarze rzucali papierem toaletowym w kierunku Sejmu

Przeciwko deregulacji protestują przedstawiciele wszystkich zawodów, które mają być objęte ustawą przygotowywaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Notariusze, agenci nieruchomości i wielu innych używa piór – piszą artykuły, petycje, występują w mediach. Taksówkarze postanowili sparaliżować ruch w stolicy. Sami, będąc istotną częścią krwiobiegu miejskiej komunikacji, postanowili pokazać jak łatwo doprowadzić do zawału ruch w stolicy. Policja była bezradna – w sumie wystawiono tylko kilkanaście mandatów, m.in. za jazdę bez pasów i za trzymanie komórki przy uchu podczas jazdy.

Czy taksówkarze mogą czuć się bezkarnie


Jednak taksówkarze nie mogą czuć się bezkarnie. Teoretycznie prawo daje możliwości nałożenia na nich mandatów za zbyt wolną jazdę i tamowanie ruchu. Zgodnie prawem o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest zobowiązany jechać z prędkością nie utrudniającą jazdy innym uczestnikom ruchu. Z kolei Kodeks wykroczeń pozwala ich za tamowanie ruchu ukarać grzywną lub naganą.


To nie koniec – za niestosowanie się do poleceń policjanta również można dostać mandat. Obecnie istnieją technologiczne możliwości sprawdzenia, kto był uczestnikiem „żółwiej demonstracji” i sprawę przeciwko nim skierować do sądu.

Jeżeli sąd ukarze mandatami uczestników protestu, to inni poszkodowani będą mogli wytoczyć im sprawy z powództwa cywilnego. Taką możliwość daje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 415 k.c ten kto, ze swojej winy wyrządził szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia. Wygranie sprawy nie będzie łatwe, bo trzeba będzie znaleźć winnego taksówkarza i sprawdzić, czy został ukarany mandatem. Następnie powód będzie musiał udowodnić, że z powodu winy pozwanego poniósł wymierną szkodę, np. stracił klienta lub kontrakt bo spóźnił się na samolot.

Niestety nie ma wielkiej szansy na wygranie tego typu sprawy


Dowody musiałyby być niezbite i świetnie udokumentowane. Nie wystarczy samo stwierdzenie, że stanie w korku było przyczyną straty finansowej. Powód będzie musiał udowodnić, że starał się znaleźć alternatywne sposoby dotarcia do wyznaczonego celu (dochował należytej staranności). Sprawa byłaby bardzo skomplikowana i ciągnęła miesiącami. Wygrana nie byłaby pewna. Niemniej wszystko jest możliwe i czasami warto powalczyć dla zasady.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~taksówkarz

Dlaczego dziennikarze są tacy głupi? Wszyscy się skupiają na samej formie protestu i kombinują jakby tu ukarać tych okropnych taksówkarzy a żaden nie interesuję się DLACZEGO Ci ludzie wyszli na ulice??? Załóżmy, że deregulacja wejdzie w życie i zamiast 10 tysięcy będzie 20 tysięcy taksówek (mówimy o Warszawie). Czy wzrośnie liczba klientów? Nie. Tak więc taksówkarz, który do tej pory robił 10 kursów dziennie, teraz zrobi 5. Czy utrzyma się z tego? Nie. Ogłosi bankructwo i pójdzie na zasiłek. Natomiast na jego miejscu pozostanie ten, któremu nie będzie przeszkadzało oszukiwanie klientów, tak aby nie stracić pracy. Na szybie napisze 1,20zł/km ale podepnie jakieś cudowne urządzenie pod taksometr i będzie liczyć 2zł/km. Klient oczywiście poczuje się oszukany ale w jaki sposób kolejnym razem będzie mógł ustrzec się nieuczciwej taksówki? Skąd będzie wiedział, że ta do której wsiada go nie naciągnie. Mając świadomość tego, że kierowca czekał na to zlecenie kilka godzin i musi zapłacić za paliwo, podatek, Zus, bazę, zmienić klocki hamulcowe, zrobić przegląd a no i jeszcze utrzymać z tego rodzinę... Po deregulacji rynek taksówek opanują oszuści, odrodzą się mafie taksówkarskie. Chcecie tego? Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegokolwiek na temat protestów taksówkarzy bo nie mają o tym zielonego pojęcia polecam film z konferencji prasowej zorganizowanej po ostatnim proteście. Proponuję obejrzeć go do końca, ze zrozumieniem a potem sobie wyciągać wnioski i ewentualnie udzielać się na forach internetowych. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-WOLqCoYFj8 Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~day_tr

A może wreszcie by sprecyzować dokładniej w polskim prawie pojęcie terroryzmu i dać obywatelom prawny oręż do walki z bandą kiboli, zdziczałych związkowców i takich innych popaprańców, którym wydaje się, że jak wezmą flagę narodową do ręki, to już im wszystko wolno. Dlaczego w obronie własnej, czy moich najbliższych nie mogę takiego terrorystę zabić (vide Osama), lub co najmniej fizycznie unieszkodliwić? (?). Prawo, które chroni bandziora jest chore. Trzeba to jak najszybciej zmienić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~k

dlatego nie mozesz zabic osob domagajacych sie swoich praw poniewaz kiedys mozesz byc jednym z protestujacych (patrz acta) i wtedy ktos moglby chciec zabic ciebie.

! Odpowiedz
0 0 ~k

czy mozna podac rzad do sadu za brak autostrad i drog. Czy mozna podac do sadu kazdego prezydenta miasta za korki na ulicach.
Taksowkarze i tak ledwo zipia, akurat oni to najmniejszy problem, ich ceny juz sa rynkowe. Problemem sa adwokaci, notariusze, komornicy, te wszystkie firmy na koncesji, te bzdurne instytucje panstwowe jak sanepid, nadzor budowlany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ja

no pewnie że ledwo zipią, bo stoją i czekają pół dnia na klieta :/
przy takich cenach nikt nie chce jeździć taksówkami .
jak by uwolnili rynek więcej by jeździli i by lepiej zarabiali
ale to trzeba pracować i jeździć a nie spać na postoju jak to się u nas dzieje.
przejdź się jeden z drugim po postojach to zobaczysz jak śpią albo czytają gazetę.
znam takiego jednego co to na taksi "jeździł" kompletnie nie opłacalne teraz bo klientów nie ma a w taksówce śpisz czytasz gadasz z kolegami na postoju :/ \
no to powiedz mi gdzie tu logika
jak by miały tak przedsiębiorstwa robić to by wszystkie splajtowały szybko

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ja

NO LITOŚCIIIII, idziesz do notariusza żeby wydać na niego 100 zł dla pieczątki :/ kto to słyszał.
monopol sobie zrobili.
AGENCJE NIERUCHOMOŚCI. CO ONI ROBIĄ? dto samo co ty dając ogłoszenia w tych samych portalach, jak zapłacisz kilka tysięcy to baner wywieszą na oknie twojej nieruchomośći za który samemu zapłacisz ćwierć tego :/ litości. toć oni hipotekę sprawdzą tak samo jak ty w internecie :/ bez przesady za co dla nich tyle tysięci płacić.

taksówkarze. żeby przewozić ludzi musisz płacić korporacji składki utrzymywać ich ceny. zero konkurencji a mercedesami jeżdżą i się budują :/

bez sensu.
powinno się znieść kategorycznie takie głupoty i monopole. opłaty skarbowe za niekaralność, licencje bzdury.
klient który szuka taniej pomocy zapłaci normalnemu biuru za normalną usługę. złe biuro szybko zniknie z rynku przez niekonsekwencję a dobre szybko stanie się liderem i prześcignie wszystkie największe korporacje i biura nieruchomości

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bulll

zniesc licencje ,tylko wolny rynek .................

! Odpowiedz
0 0 ~energetykon.pl

Może i znieść regulacje. Alenie oto w tym artykule chodzi. Autor oburza się na formę protestu a nie cel. A ja akurat formę popieram. Rząd absolutnie z nikim nie rozmawia. Nikt z zainteresowanych zmianami nie ma prawa wejść na komisje czy nawet posłuchac na żywo debaty nad projektem. W tych warunkach zostaje tylko ulica. Sorry atk to widze i popieram forme.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Diudiu

No bez jaj z tą jakością usług. Jak najszybciej ten zawód powinien być zderegulowany a za wybryki taksówkarze ukarani.

! Odpowiedz
0 0 ~Kristof

Jak mamy żyć w wolnym kraju,skoro ludzie już są zaszczepieni w ten sposób?

Jeżeli ktoś szkodzi firmie to się go zwalnia i po problemie.Pozwólmy robić ludziom to co chcą,a rynek,ludzie ich zweryfikują.

Co to w ogóle za moda,skoro jest Nam źle to będziemy szkodzić innym rodakom...W ten sposób utrudniacie sobie nawzajem życie,a najmniej to rusza innych.

Kraj powinien być wolny,i precz z taką dupokracją,że ten kto głośniej krzyczy,bądź jest ich więcej ma decydować o tym jak mam żyć.

Taksówkarze,górnicy,policjanci-nie podoba się to się przekwalifikujcie...Zapominacie,że to nie rząd Wam płaci więcej tylko podatnicy,czemu mam mieć mniej dla kogoś kto i tak za 20 lat przechodzi na emeryturę? Precz z socjal-dupokracją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne