Taksówkarze obrzucili Sejm papierem toaletowym

Taksówkarze blokowali ruch w kilku dużych polskich miastach. Jadąc z niską prędkością w godzinach szczytu, protestowali przeciwko rządowemu projektowi deregulacji zawodu taksówkarza.


Warszawa, 23.05.2012. Protestujący przeciwko deregulacji zawodów taksówkarze rzucali papierem toaletowym w kierunku Sejmu. PAP/Bartłomiej Zborowski

Najwięcej problemów z dojazdem do pracy mieli mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Wrocławia, gdzie taksówkarze blokowali ruch w porannych godzinach szczytu. W stolicy, gdzie kilkuset kierowców ruszyło z pięciu punktów na obrzeżach miasta, w korkach utknęły prywatne auta, a także miejskie autobusy, których pasażerowie zmuszeni byli do pracy udać się pieszo.

Papierem toaletowym we władze


Kulminacją protestu w Warszawie jest demonstracja pod gmachem Sejmu. Uczestnicy przynieśli ze sobą opony samochodowe, transparenty "Fałszywe taksówki symbolem Euro 2012", gwiżdżą i rzucają w stronę Sejmu rolkami papieru toaletowego.

W Krakowie, gdzie w akcji wzięło udział około 150 taksówkarzy, delegacja protestujących złożyła przed magistratem petycję dla prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.

We Wrocławiu przeciwko uwolnieniu zawodu taksówkarza manifestowało kilkudziesięciu kierowców, którzy protest ulicami najbardziej uczęszczanymi ulicami miasta zakończyli złożeniem petycji w urzędzie wojewódzkim.

Także w Gdańsku i Katowicach, gdzie taksówkarze blokowali ulice już po porannym szczycie komunikacyjnym, pozostali kierowcy napotkali problemy w przemieszczaniu się po mieście. W Gdańsku kilkudziesięciu taksówkarzy przejechało pod urząd wojewódzki, gdzie złożyli petycję do premiera.

Taksówkarze chcą dialogu


Jakie będą skutki przeprowadzenia reformy deregulacyjnej?

Taksówkarze tłumaczą, że minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce z nimi rozmawiać i nie odpowiedział na ich petycję w sprawie deregulacji, więc zmuszą go do konsultacji. Taksówkarze tłumaczą, że całkowite uwolnienie ich zawodu spowoduje chaos. Taksówkarzy będzie za dużo i nie będą mogli utrzymać się ze swojej pracy. Twierdzą, że klienci będą zagrożeni, bo usługi będą mogli świadczyć przewoźnicy bez znajomości miasta i po sądowych wyrokach.

To kolejny protest taksówkarzy, ale pierwszy w porannym szczycie. Taksówkarze grożą, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, następny protest odbędzie się na początku Euro 2012.

Deregulacja nigdzie nie przyniosła skutku


Deregulacja zawodu taksówkarza to rozwiązanie, które nie sprawdziło się w żadnym kraju europejskim - mówi prezes Warszawskiego Zrzeszenia Transportu Prywatnego Paweł Biedrzycki. W proteście przeciw rządowemu projektowi deregulacji taksówkarze blokowali dziś ruch w kilku polskich miastach. Na konferencji prasowej Paweł Biedrzycki mówił, że zawód taksówkarza nie jest zablokowany, gdyż egzamin z topografii i licencje to nie żadna blokada. Zwrócił uwagę, że podobne wymagania obowiązują w innych krajach europejskich, a rządy państw, które wprowadziły deregulację tego zawodu, teraz się z niej wycofują.

Paweł Biedrzycki mówił, że taksówkarze domagają się ustalenia proporcjonalnej liczby taksówek do liczby mieszkańców, utrzymania licencji i egzaminów oraz wprowadzenia odpowiedzialności dla firm taksówkowych.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/dw/sk
iar/zbiorcza/jjŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zlotowa

jedyni co sie odwazyli pokazac zlodziejom co o nich mysla. a w telewizji ciiiiiiichoo

! Odpowiedz
0 0 ~zgroza

to tylko taksówkarze z nazwy!! zapraszam do japonii: każdy taksówkarz biegle zna angielski, jest wykąpany, pachnący, nie śmierdzi tytoniem!! wszystkie taksówki to białe mercedesy, w środku czyściutki i pachnące!! z taksówkarzami trzeba zrobić porządek!!
wszystkie koncesje unieważnić!! do zawodu przyjmować tylko takich , co biegle mówią po angielsku, tzn zdadzą test w British Embassy!! żadnych śmierdzących papierosami ciuli, żadnych brudnych, śmierdzących aut!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~k

i za przejazd zaplacisz tys zl.
Taksowki sa takie jakie jest cale społeczenstwo.

! Odpowiedz
0 0 ~kajol

Zachęcili mnie do korzystania z ich usług... po dzisiejszej akcji omijam Taxi łukiem.

! Odpowiedz
0 0 ~taxi

Prawdopodobnie nigdy za często nie korzystałeś z taksówek bo wiedziałbyś o co w tym chodzi.

! Odpowiedz
0 0 ~k

akurat oni to chyba ostatni zawod ktory wymaga reformy. Wazniejsi sa adwokaci, notariusze, komornicy, agenci nieruchomosci no i cale firmy ktore niepotrzebnie wymagaja koncesji i pozwolen

! Odpowiedz
0 0 ~tw

jasne a najlepiej stala pensja od panstwa nie zalezna od zrobonych kilometrow

!
Polecane
Najnowsze
Popularne