REKLAMA

Szydło: Jest gotowa pierwsza wersja projektu ws. "matczynych emerytur"

2018-07-24 11:55
publikacja
2018-07-24 11:55

Jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącego emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci - powiedziała w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" wicepremier Beata Szydło. Dodała, że jeśli będzie akceptacja projektu przez premiera, trafi on do konsultacji.

fot. Kacper Pempel / / Reuters

Wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło zapewniła w wywiadzie o chęci kontynuacji i rozwoju programów prospołecznych. "Bo programy te rozumiemy nie jako koszty, ale jako najlepszą z możliwych inwestycji" - podkreśliła.

Wicepremier pytana była o obietnice, które złożyła w tym zakresie w czasie kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy.

"Jeśli chodzi o emerytury dla matek mających co najmniej czworo dzieci, jest gotowa pierwsza wersja projektu. Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać" - powiedziała wicepremier.

Jak wyjaśniła, celem projektu jest to, by "docenić te mamy, które urodziły bądź wychowały co najmniej czworo dzieci". "Jeśli nigdy nie pracowały, ustawa zagwarantuje im najniższą emeryturę, a jeśli otrzymują mniej, niż wynosi najniższa emerytura, zostanie ona dopełniona do jej wysokości. To dotyczy też mam, które były ubezpieczone w KRUS-ie. To będzie znaczące wsparcie dla rolników" - powiedziała Szydło.

"Drugim celem projektu jest stworzenie możliwości poprawienia sytuacji finansowej osób, które obecnie mają najniższe uposażenie emerytalne lub w ogóle go nie mają. Natomiast mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury" - zaznaczyła. Jak podkreśliła, ustawa roboczo nazywa się "Mama plus", ale dotyczy również ojców w przypadku, gdy to oni wychowywali dzieci.

Na pytanie o to, jak rozumieć sformułowanie "wychowały", Szydło zaznaczyła, że warunkiem otrzymania "matczynej emerytury" będzie posiadanie czworga dzieci. Na pytanie, czy kobieta otrzyma ją także wówczas, gdy część dzieci nie będzie dorosła, Szydło odpowiedziała twierdząco.

Pytana o premię dla matek, które szybko urodzą drugie dziecko, Szydło odparła, że wciąż trwa dyskusja, czy odstęp czasowy między urodzeniem pierwszego i drugiego dziecka powinien wynosić dwa czy trzy lata. "Na konwencji mówiłam o dwóch, ale są kraje europejskie, gdzie ten odstęp wynosi trzy lata" - wskazała. Podkreśliła też, że zapowiadana premiera nie będzie wypłacana "w formie gotówki do ręki", tylko na przykład w postaci przywilejów emerytalnych w przyszłości. "Rozważamy zastosowanie korzystniejszego przelicznika, co zapewni wyższą emeryturę, albo możliwość wcześniejszego przejścia na nią. Inną formą premii mogą być udogodnienia w pracy zawodowej, tak by mamy mogły łatwiej łączyć wychowanie dzieci z aktywnością zawodową" - powiedziała Szydło.

Na pytanie o darmowe leki dla kobiet w ciąży, Szydło odparła, że w Ministerstwie Zdrowia przygotowywany jest stosowny projekt. "Planujemy jego przyjęcie - tak jak wszystkich propozycji z kwietniowych konwencji - jeszcze w tym roku" - podkreśliła.

Minister dodała, że wszystkie te rozwiązania pojawią się w formie "oddzielnych regulacji". "Ale ustaw prorodzinnych jest coraz więcej, być może warto więc opracować jeden pakiet rozwiązań dotyczących rodziny, zawierający wszystkie istniejące regulacje. Mamy +Konstytucję dla biznesu+, +Konstytucję dla nauki+, to dlaczego nie wprowadzić +Konstytucji dla rodziny+?" - pytała Szydło.

Szydło zapowiedziała też, że na koniec tej kadencji Komitet Społeczny Rady Ministrów przedłoży dokument zawierający strategię polityki społecznej i prorodzinnej na kolejne lata. "Pokażemy w nim kierunkowe rozwiązania, wskażemy sprawy priorytetowe, zadania, które powinny być realizowane przez kolejne rządy. To będzie plan na następną kadencję. W tej musimy podjąć jeszcze kilka ważnych tematów. Najważniejszym z nich jest wsparcie emerytów" - dodała.(PAP)

sno/ dsr/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
wektorwg
Na emeryturę przejdę dopiero za 30 lat ale dzisiaj prognozują ze bededzie ona nanpoziomie 1200 brutto przy składce ogółem 1515 z czego na moje kono emerytalne trafia 350 zł.
search
przez te 30 lat musiales robic w wala ZUS, nie odkladac prywatnie i nie myslec o przyszlosci/
Poza tym jak po 30 latach pracy jestes na emeryturze to kiedy poszedles pracowac. Zakladam ze nie jestes gornikiem ani mundurowym bo oni maja po 4-5k.
ZAkladam ze w wieku 35 lat zaczoles oficjalnie pracowac na 1/2 etatu
jacek-19
To znaczy urodzi czworke , potem my ta czworke bedziemy karmic i ubierac , bo sama na nią nie zarobi .A w koncu ona dostanie emeryture placoną z naszych skladek i podatkow .
W tym kraju najbardziej to oplaca sie nic nie robic i glosowac na jedynie sluszna partie .
wektorwg
Dostałem wyliczenie emerytury 1200 brutto. Oczywiście za 30 lat. Cały zachód z nas się śmieje! Na starości będą mieli kim sie usługiwać.....
kaczka-po-smolensku
dlaczego tylko od czwórki co z tymi co wychowali 2,3 dzieci im się nie należy dobre !!!!! sprawiedliwość po pisowsku tylko elektoratowi z ultra macicami a reszcie fige z makiem.
search
Na projekcie zyskaja glownie alimenciarze, co pracuja na czarno nie placa podatkow zus itp, nie placa alimentow (alimenty placi fundusz czyli panstwo) a na koniec jak dziecok dorosnie do upadlosc konsumencka i z lapskami do ZUS po emeryture bo sie nalezy. Chore przepisy chore panstwo.
glos_rozsadku
Ja głos rozsądku powiem Wam jak powinno być:
wysokość emerytury powinna być zależna od zarobków dzieci. Przykładowo jeśli mam 1 dziecko robola bez szkoły, co pracuje za minimalną to mam mieć małę emeryturę. Ale jeśli mam 4 dzieci, wykształconych fachowców, elektryków i hydraulików co zarabiają dużo i dużo płacą na ZUS mam mieć
Ja głos rozsądku powiem Wam jak powinno być:
wysokość emerytury powinna być zależna od zarobków dzieci. Przykładowo jeśli mam 1 dziecko robola bez szkoły, co pracuje za minimalną to mam mieć małę emeryturę. Ale jeśli mam 4 dzieci, wykształconych fachowców, elektryków i hydraulików co zarabiają dużo i dużo płacą na ZUS mam mieć dużą emeryturę. Twórcą pomysłu jest pewien programista.
javelin11
wychowanie dzieci to koszt nie tylko dla rodziców, ale też dla państwa / podatników, przede wszystkim darmowa opieka zdrowotna i edukacja. Jakie korzyści mamy z tych dzieci, które za nasze się wykształciły a pracują zagranicą ??? Rząd powinien wprowadzić premię dla emerytów, których dzieci pracują i płacą podatki w Polsce.
jkendy
Dać wszystko wszystkim za darmo, obniżyć wiek emerytalny, górnicy na emeryturę w 40 roku życia no i 500+ i 300+. Dodatkowo propaganda, która wmówi ludziom, że dostali to od rządu. To jest grecki sposób na wygrane wybory i prosta droga do socjalistycznej katastrofy.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki