REKLAMA

Szwajcarzy sprowadzili zło(to) z Rosji

2022-06-22 09:30
publikacja
2022-06-22 09:30
Szwajcarzy sprowadzili zło(to) z Rosji
Szwajcarzy sprowadzili zło(to) z Rosji
/ NBP

Po raz pierwszy od lutowej inwazji armii Putina na Ukrainę do Szwajcarii zaimportowano złoto z Rosji - podaje Bloomberg, powołując się na dane administracji celnej Helwetów.

Po ataku Rosji na Ukrainę szeroko pojęty Zachód drastycznie ograniczył współpracę gospodarczą z podmiotami wywodzącymi się z państwa-agresora. Na cenzurowanym znalazło się m.in. złoto wydobywane w kraju Putina. Amerykanie i Europejczycy zamknęli swoje rynki na produkowany po rozpoczęciu inwazji kruszec, a niektóre rafinerie odmawiają przetapiania starych sztabek - podaje agencja Bloomberg. Sankcjami objęto rosyjskie banki państwowe zajmujące się eksportem kruszcu. Działania i zapowiedzi aliantów skutkują również utrudnieniami w produkcji, transporcie czy ubezpieczeniu rosyjskich towarów.

Wojna trwa już jednak cztery miesiące, a początkowy zapał, by solidarnie ukarać Rosjan, słabnie, podobnie jak niepewność dotycząca konsekwencji ewentualnego naruszenia zachodnich sankcji. Widać to choćby w danych o imporcie złota do Szwajcarii. W marcu i kwietniu import rosyjskiego metalu spadł do 0. W maju przekroczył 3 tony - wynika z danych administracji celnej. Stanowiło to blisko 2 proc. importu złota do kraju.

Bankier.pl na podstawie danych szwajcarskiego urzędu celnego

W kraju Helwetów zlokalizowane są cztery główne światowe rafinerie złota. Jak donosi Bloomberg, wszystkie zaprzeczają, że to one odpowiadają za majowy import z Rosji.

W całym ubiegłym roku do Szwajcarii sprowadzono 2,2 tys. ton złota, natomiast wyeksportowano 1,5 tys. ton. Dla porównania: cała globalna produkcja królewskiego metalu wyniosła ok. 3,6 tys. ton - wskazuje Światowa Rada Złota. Rosja była drugim największym producentem (331 ton), zaraz po Chinach (332 tony).

MKa

Źródło:
Tematy

Komentarze (39)

dodaj komentarz
darius19
sa "moshe" "itso" "demeryt" - etatowi z farmy Putlera. Komentuja sie nawzajem. Klaska propagandy. Zaden nie napisze ze to Putin odpowiada za to cale szambo. Rosja to kraj bandycki
bha
Niby wielka Solidarność krajów ?????.
drzaraza
Szwancarzy to złoto dostali od bezdomnego!
drzaraza
Jeżeli kupiłem przed wojną na ukrainie zloto to jak ma sprawdzić czy przypadkiem nie jest ruskie lub żydowskie czy najlepiej neutralne . I co powinienem zrobić z jeżeli okaże się ,że to zloto jest całkiem beee lub mieszaniną beeee z neutralnym?
itso_zasob_ostateczny
ciekawe czy opracowywana jest szczepionka na gorączkę złota ? :D
totalne oderwanie od realiów nasi przodkowie sprzedali nam w nazwie dobra radę (to)zło
od_redakcji
Złoto obecnie nie jest trendy. Świat z długu, malwersacji i dodruku żyje, Pamiętaj trend to twój friend, tylko zacofane onuce mogą być nim zainteresowane. Praca: do zbierania chrustu, w akordzie, dobre zarobki do 8-9 patyków na miesiąc.
godunow2
Świat drukuje, a Szwajcaria skupuje ...
moshe_klotz
Rosji nie interesuje opinia zachodzacego "zachodu"
Swiat gospodarczy jest w nie-wolnych panstwach

Na np na sankcje odpowiedzialo 50 trwardych wasali Jnkesów, reszta nie-wolnych,
nie-demokratycznych z 200 tj. 150 panstw, dyskretnie sie smieje
W killka dni Jankesi stracili kilka panstw jak Pani LePen, Kolumbia,
Rosji nie interesuje opinia zachodzacego "zachodu"
Swiat gospodarczy jest w nie-wolnych panstwach

Na np na sankcje odpowiedzialo 50 trwardych wasali Jnkesów, reszta nie-wolnych,
nie-demokratycznych z 200 tj. 150 panstw, dyskretnie sie smieje
W killka dni Jankesi stracili kilka panstw jak Pani LePen, Kolumbia, Liczyli na go-go Guano, a Venezuela oficjalno wozi rope. Nigkaragua pekla i zezwolila Rosjanom na bazy wojskowe

Czy Szwjcaria zablokuje cos Rosji, czy nie, np. Indie lubi zloto i chetnie wezma, inne to samo

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki