REKLAMA

Szwajcaria wyemitowała najmniejszą na świecie złotą monetę

2020-01-23 13:07
publikacja
2020-01-23 13:07

Złotą monetę o średnicy niespełna 3 milimetrów wprowadziła do obiegu Szwajcaria. Widnieje na niej wizerunek słynnego fizyka Alberta Einsteina, który pokazuje język. To najmniejsza moneta na świecie - podała w czwartek agencja AP.

/ Swissmint

Moneta o nominale jednej czwartej franka szwajcarskiego, która właśnie trafiła do obiegu, mierzy 2,96 milimetra i waży jedną pięćsetną uncji (0,063 g.) - wskazała agencja.

Według szwajcarskiej mennicy Swissmint - emitenta nowego pieniądza - to najmniejsza złota moneta na świecie.

Na jej awersie widnieje wizerunek słynnego fizyka, znanego z poczucia humoru Alberta Einsteina, który pokazuje język.

Swissmint wybiła 999 takich monet, które - jak podała agencja - będą sprzedawane za 199 franków za sztukę. Do minimonety będzie dołączone szkło powiększające, żeby jej nabywca mógł dostrzec widniejący na niej wizerunek Einsteina.

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
open_mind
A ja jak pracowałem jako złotnik to zrobiłem taką maleńką monetkę że nie można ja było zobaczyć, i po tym zdarzeniu zająłem się tylko jedno uncjowymi złotymi monetami i to hobby mam do dzisiaj.
talmud
....a nie lepiej "wydrukować" na bibule "monetę przezroczysta" ..... & sprzedawać za 1999 franków........LOL poziom kretyństwa przed armageddonem jest .....powalajacy
wawrzy
niestety łatwo taki drobiazg zgubić
xaron
Dla zysku :D.

Wartość złota w monecie to około 12zł czyli coś koło 3CHF. Sprzedają ją po 199CHF więc zarobek będą mieli tu sporawy, a głupcy którzy to kupią i tak się znajdą.
mdebowski odpowiada xaron
Nie "głupcy" tylko kolekcjonerzy numizmatyki.
karbinadel odpowiada xaron
Nakład jest bardzo niski, więc zawartość złota nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia. Zresztą, zapewne koszty wybicia przewyższają wartość kruszcu - co nie znaczy, że nie da się na tym zarobić, zwłaszcza przy takiej reklamie w mediach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki