REKLAMA

Szef Northvolt: W ciągu 1,5 roku zatrudnimy w Gdańsku 500 osób

2021-05-18 17:10
publikacja
2021-05-18 17:10
Szef Northvolt: W ciągu 1,5 roku zatrudnimy w Gdańsku 500 osób
Szef Northvolt: W ciągu 1,5 roku zatrudnimy w Gdańsku 500 osób
/ PAIH

Aktualnie Northvolt zatrudnia w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy” – poinformował we wtorek współzałożyciel i prezes firmy Peter Carlsson.

Carlsson uczestniczył w Gdańsku w debacie na temat wpływu inwestycji Northvolt na rozwój miasta i regionu.

Swoje plany inwestycyjne w mieście nad Motławą Northvolt ogłosił w lutym. W 2022 r. szwedzka firma zbuduje w Gdańsku nowoczesny zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Inwestycja wyniesie 200 mln dolarów tj. prawie 750 mln zł. Zakład Northvolt będzie zlokalizowany na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT.

„Wiemy, że konieczne jest zminimalizowanie śladu węglowego o 80 procent, co oznacza dogłębną transformację energetyczną. W związku z tym musimy się skupić na odnawialnych źródłach energii oraz elektromobilności” – mówił Carlsson.

Podał, że do tej pory Northvolt otrzymał zamówienia od swoich klientów o wartości około 30 miliardów dolarów. Cześć z nich będzie realizowana w zakładzie w Gdańsku, już dzisiaj dysponującym kontraktami, których realizacja wykorzysta 90 proc. mocy produkcyjnych fabryki.

"Aktualnie zatrudniamy w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy” – zapowiedział prezes Northvolt.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że dla miasta kluczowe jest, aby przyciągać inwestorów oferujących zróżnicowane miejsca pracy. "Northvolt stworzy również centrum badawczo-rozwojowe, w którym zatrudnieni będą specjaliści" - dodała.

"W ramach Northvolt tworzymy zamknięty obieg, polegający na produkcji ogniw w Szwecji, które następnie wykorzystujemy przy budowie systemów bateryjnych w Polsce. Zużyte lub uszkodzone moduły bateryjne będą poddawane recyklingowi w zakładzie w Szwecji, a odzyskany materiał wykorzystamy przy produkcji ogniw. Do 2030 r. chcielibyśmy, aby 50 proc. wykorzystywanego materiału pochodziło właśnie z recyklingu" - mówił prezes Northvolt Poland Robert Chryc-Gawrychowski.

Carlsson w latach 2011-2015 kierował działem odpowiadającym za organizowanie zaopatrzenia i łańcucha dostaw do produkcji samochodów Tesli. Był też bliskim współpracownikiem Elona Muska. Budowa zakładu produkcji ogniw akumulatorowych Northvolt w Skelleftea w północnej Szwecji została ogłoszona w 2017 r. Obecnie jest w trakcie realizacji. Spółka otrzymała finansowanie na realizację inwestycji m.in. ze źródeł takich jak: Vestas, Siemens, ABB, BMW, Scania jak również pożyczki z EIB czy inwestycję z Goldman Sachs o wartości powyżej 1 mld euro.

Po debacie odbyło się zwiedzanie fabryki Northvolt, która od października 2018 r. funkcjonuje w tymczasowej lokalizacji przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
O matko, już drugi art o tej firmie, jak będzie otwierał ktoś kiosk to też będziecie dawać ogłoszenia o pracę?
itso_agresja_indukowana
Szwedzi to podobno właściciele tego cudownego miejsca w internecie
demeryt_69
Szwedzi z pewnością słyszeli o pewnym 'elektryku' z Gdańska, który słynął z ładowania wózków akumulatorowych. Takich fachowców u nich do dziś ze świecą szukać, więc zwrócili się o pomoc :)
gruking
Firma zatrudnia 150 osob i potrzebna jest debata o tym jak firma wplywa na rozwoj miasta...w urzedzie gminy gdansk pracuje 4 x wiecej ludzi i potrzebna jest debata jak destruktywnie wpływa to na rozwoj gdanska.
demeryt_69
UM w Gdańsku zatrudnia 1108 osób kosztem 93,7 mln zł.

Dochody Gdańska ogółem: 3,6 mld zł
Zadłużenie Gdańska: 928 mln zł
Dług w relacji do dochodów: 25,6%

Wszystkie dane za 2019 r.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki