REKLAMA
WEBINAR

Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci od 0,5 roku do 4 lat w Polsce

2022-12-06 16:23
publikacja
2022-12-06 16:23

Do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotarły szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci od 0,5 roku do 4 lat. Zamówiliśmy 504 tys. dawek, z możliwością zwiększenia aprowizacji w miarę potrzeb - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci od 0,5 roku do 4 lat w Polsce
Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci od 0,5 roku do 4 lat w Polsce
fot. YARA NARDI / / Reuters

Szef MZ zapowiedział na Twitterze, że w czwartek zaprezentowany zostanie plan szczepień najmłodszych.

"Szczepionki dla dzieci są wysoce skuteczne i bezpieczne" - podkreślił.

W połowie października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera u dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, natomiast szczepionką Moderny u dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Wcześniej szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego roku życia, zaś Moderny od szóstego roku życia.

EMA informowała, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce.

EMA podawała też, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat szczepionkę Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek w odstępie czterech tygodni.

W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda. Polska od początku szczepień dzieci kontraktuje wyłącznie szczepionkę Pfizera, gdyż dostawy zabezpieczają z naddatkiem całą populację dzieci.

Zalecenia EMA trafiają do Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje odnośnie państw UE. Organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prawda_
Pozostaje jedynie zacytowac: "Bedziesz pan wisial!"
pawblo77
A od pierwszego trymestru już są? Można też wymyśleć nanoroboty podczepione do plemników i szczepić zaraz po zapłodnieniu. A prezesunio Fajzerka dalej omija przesłuchania.
endes
„Prezent” na Mikołaja… tfffuuu!
endes
Co za kretynizm!… cały świat mówi i pokazuje szkodliwość a ci kupili dla dzieci!… kiedy ich w końcu wywalony ba śmietnik historii po procesach sądowych!?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki