REKLAMA

NBPSytuacja mieszkaniowa w Polsce się zmieniła. Wzrosła też wartość nieruchomości

2023-09-23 12:00
publikacja
2023-09-23 12:00

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r. – podał Narodowy Bank Polski w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce się zmieniła. Wzrosła też wartość nieruchomości
Sytuacja mieszkaniowa w Polsce się zmieniła. Wzrosła też wartość nieruchomości
fot. Pawel Szadkowski /

„Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r. Szacowana wartość nieruchomości komercyjnych stanowiła około 380 mld zł, przy 355 mld zł w 2021 r. Wartość nieruchomości mieszkaniowych na koniec omawianego okresu odpowiadała ok. 211 proc. PKB, a komercyjnych ok. 12 proc. PKB” – odnotował NBP w opublikowanym w poniedziałek „Raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 r.”.

Bank centralny wskazał, że w ubiegłym roku poprawiła się sytuacja mieszkaniowa w kraju: zwiększyła się liczba mieszkań w zasobie na 1000 ludności (wyniosła ok. 413 wobec 405 w 2021 r.) oraz przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę (ok. 31,1 mkw. wobec 30,4 mkw. w 2021 r.). Zmalała jednocześnie przeciętna liczba osób przypadająca na mieszkanie (2,4 wobec 2,5 w 2021 r.). Poprawę sytuacji mieszkaniowej odnotowano w grupie wszystkich miast wojewódzkich. Wyższy poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych określany na podstawie wskaźników nasycenia i zaludnienia nadal notowano w grupie miast największych pod względem liczby ludności.

„Efekty budownictwa mieszkaniowego mierzone liczbą mieszkań przekazanych do eksploatacji w 2022 r. w Polsce osiągnęły rekordowy poziom - oddano do użytkowania niemal 238,5 tys. lokali, z tego w miastach wojewódzkich 72,8 tys.” - podał NBP. „W 2022 r. w badanych miastach wojewódzkich notowano wzrosty cen mieszkań, co było efektem mniejszej podaży lokali na rynku. Zwłaszcza w największych miastach obserwowano wzrost kosztów ich produkcji przy jednocześnie znacznie mniejszym popycie spowodowanym wzrostem kosztów finansowania oraz niepewnością ekonomiczną” – zaznaczono.

W omawianym okresie średnie ceny ofertowe i transakcyjne mkw. na rynkach pierwotnych i wtórnych w badanych miastach w Polsce kontynuowały trend wzrostowy, który wraz ze spadkiem akcji kredytowej zaczął hamować pod koniec roku, zwłaszcza w Warszawie.

"W 2022 r. zarówno na rynkach pierwotnych, jak i wtórnych dynamiki cen transakcyjnych wykazywały realne spadki względem wskaźnika CPI" – wskazał NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ssmentek
Wartość wzrosła bo jest wyrażona w złotówkach podlegających inflacji. Ceny mieszkań realnie stoją w miejscu.
msp
Ach, a my znowu zieloną wyspą.

https://bizblog.spidersweb.pl/mieszkania-tanieja-banka-peka-w-niemczech

Szczęśliwie to Niemcy, daleko od nas i nas nie dotyczy. Zadłużanie się dalej w najgorszych możliwych czasach. W najwyższych cenach. W USA tez już było .. bracia Lejman mogą coś powiedzieć ba ten temat …
jsunday
Turek bajkopisarz ma jeszcze pracę??? buhahahahahahahaa

Toczy się postępowanie o ogłoszenie upadłości generalnego wykonawcy - spółki GW HRE Investments. - Wniosek nie został przez mnie podpisany. Należy podważyć formalną skuteczność jego złożenia - komentuje Michał Sapota, prezes zarządu HRE Investments.

https://www.
Turek bajkopisarz ma jeszcze pracę??? buhahahahahahahaa

Toczy się postępowanie o ogłoszenie upadłości generalnego wykonawcy - spółki GW HRE Investments. - Wniosek nie został przez mnie podpisany. Należy podważyć formalną skuteczność jego złożenia - komentuje Michał Sapota, prezes zarządu HRE Investments.

https://www.propertynews.
velazquez
Za chwilę to już może być:

HEHE Dezinwestment

XD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
litości - to nie ten portal!
itso_not_to_be
no właśnie nie rozpraszaj zoomka no
wolnoduch
co innego jest wycena jednego mieszkania w wolnym rynku i jego pomnożenia przez ilość mieszkań a co innego wycena ogółu nieruchomości - wartość pojedynczej nieruchomości wzrasta przez to, że wokół niej jest tysiące innych - czyli w centrum miasta. To nie jest faktyczna miara "wartości odtworzeniowej", bo tam wchodzi wiele co innego jest wycena jednego mieszkania w wolnym rynku i jego pomnożenia przez ilość mieszkań a co innego wycena ogółu nieruchomości - wartość pojedynczej nieruchomości wzrasta przez to, że wokół niej jest tysiące innych - czyli w centrum miasta. To nie jest faktyczna miara "wartości odtworzeniowej", bo tam wchodzi wiele niematerialnych elementów, których właścicielem jest kto inny niż właściciel nieruchomości
itso_not_to_be
ale ekspert wyewoluował

na wolnym rynku cenę wyznacza mnożąc i podbija im mniej luksusowa i powszechna lokalizacja

centrum miasta to sie do życia nie nadaje z byka ześ spadł :D

''Wartość odtworzeniowa nieruchomości to wycena kosztów doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed szkody,......''

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki