REKLAMA

Strajk pracowników Volkswagena na Słowacji

2017-06-21 11:00
publikacja
2017-06-21 11:00
Strajk pracowników Volkswagena na Słowacji
Strajk pracowników Volkswagena na Słowacji
fot. Fabian Bimmer / / Reuters

Słowaccy pracownicy fabryk Volkswagena przystąpili wczoraj do strajku i żądają wyższych płac. Akcję protestacyjną poparł premier Słowacji Robert Fico. 

fot. huber-images.de/Merten Hans-Peter / / FORUM

Strajk rozpoczął się przed fabryką w Bratysławie, pracownicy mieli transparenty głoszące takie hasła, jak: "nie upokarzaj nas", "robimy maksimum, robisz minimum". Ministerstwo finansów szacuje, że w Volkswagenie zatrudnionych jest 12 tys. pracowników, a udział w strajku zdeklarowało 70 proc. załogi. W fabrykach produkowane są między innymi takie modele, jak: volkswagen touareg, audi Q7, volkswagen up!, skoda citigo, seat mii oraz części do porsche cayenne. 

Protest ruszył we wtorek 20 czerwca, po tym, jak rozmowy przeprowadzone dzień wcześniej nie przyniosły skutku - podaje agencja Bloomberg. Pracownicy oczekują 16-procentowego wzrostu płac w następnym roku, podwajając tym samym ofertę pracodawcy. Volkswagen określił żądania związkowców jako nieodpowiedzialne i stawiające przyszłość firmy oraz miejsca pracy w niebezpieczeństwie. Pracownicy odmówili przyznania przez zarząd 4,5-procentowego wzrostu płac w tym roku i 4,2-procentowego wzrostu płac w przyszłym roku, a także premii.

Robert Fico poparł protestujących i powiedział do dziennikarzy: "Dlaczego firma produkująca najlepsze i najbardziej luksusowe samochody płaci słowackim pracownikom połowę lub jedną trzecią kwoty, którą wypłaca zatrudnionym w Europie Zachodniej?", podaje Reuters. 

Średnia płaca w słowackiej fabryce Volkswagena wynosi około 1800 euro, informuje Bloomberg. Pracownicy niemieckiej placówki zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż wynosi słowacka średnia krajowa (912 euro), jednak uważają, że płaca nie jest współmierna z wysiłkiem podejmowanym na stanowiskach w zakładzie. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Jsjsjjsssj
Ludzie chcą na slowacji 2000euro w Polsce chcą mieć 3500zl a w Niemczech w vw chcą zarabiać 5000euro wiec dla nich polska nawet z zarobkami 6000zl to raj podatkowy....
~elemeledudki
Popieram za chwile to samo bedzie w Polsce. Nie udalo sie im wyrwac UA z pod wplywow Rosji bo plan byl prosty troche w RP fabryk pozniej w UA i biznes za "miske ryźu" sie kreci. Wiem co robia z pracownikami VW w Poznan-Antoninek i Swarzedz. Tam jest taki mobing ze masakea. Ludzie nawet nie protesrowali jak obcieli im Popieram za chwile to samo bedzie w Polsce. Nie udalo sie im wyrwac UA z pod wplywow Rosji bo plan byl prosty troche w RP fabryk pozniej w UA i biznes za "miske ryźu" sie kreci. Wiem co robia z pracownikami VW w Poznan-Antoninek i Swarzedz. Tam jest taki mobing ze masakea. Ludzie nawet nie protesrowali jak obcieli im postojowe bo wmowili im ze to dla dobra firmy i ich miejsc pracy.Pracownicy chyba cos w klimatyzatorach na halach maja rozpylane aby byc uleglymi
~Polak
Slowacy strajkuja to moze trzeba fabryke przeniesc do Polski!
~Herold
Tylko że te cwaniaki budują fabryki w specjalnych strefach ekonomicznych, które istnieją w Europie środkowej. Na zachodzie nie ma takich stref.
~Hannah
Można jeszcze pracować za miskę ryżu
karbinadel
Na pozór wygląda, że domaganie się płac takich jak na Zachodzie jest sprawiedliwe. Tyle że... gdyby te koncerny miały płacić tyle, co u siebie, jaki byłby sens budować fabryki na Słowacji cz w Polsce?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki