REKLAMA

Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte

2022-06-29 08:44, akt.2022-06-29 11:34
publikacja
2022-06-29 08:44
aktualizacja
2022-06-29 11:34
Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte
Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte
fot. LEAH MILLIS / / Reuters

Szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie, ponieważ musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa - powiedział w środę sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. W planach jest przyjęcie zaktualizowanej koncepcji strategicznej Sojuszu, a także rozpoczęcie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii - przekazał.

"Nowy dokument strategiczny powinien zdefiniować rolę Sojuszu w dynamicznym, pełnym rywalizacji środowisku międzynarodowym. Tylko w pełni zjednoczeni możemy być zdolni do tego, by dostosowywać się do wymogów zmieniającego się świata" - ocenił sekretarz generalny w wypowiedzi otwierającej drugi dzień szczytu. Spotkanie potrwa do czwartku.

Szef NATO podkreślił, że w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę dojdzie do zwiększenia liczebności sił szybkiego reagowania Sojuszu. Zapewnił także o kontynuacji wysiłków na rzecz wsparcia wojskowego dla Kijowa.

We wtorek Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu.

W poniedziałek sekretarz generalny zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości NATO do ponad 300 tys. Obecnie liczą one około 40 tys. żołnierzy.

Premier Hiszpanii: w nowej koncepcji strategicznej NATO Rosja zostanie nazwana głównym zagrożeniem

W nowej koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, która ma zostać przyjęta na szczycie organizacji w środę, Rosja zostanie nazwana głównym zagrożeniem dla NATO - powiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu.

Szef hiszpańskiego rządu przypomniał również, że we wcześniejszej koncepcji Rosja była określana jako strategiczny partner Sojuszu.

Prezydent Macedonii Płn. na szczycie NATO: musimy uważać, by nie doszło do destabilizacji całych Bałkanów

Stewo Pendarowski, prezydent Macedonii Północnej - najmłodszego członka NATO - ostrzegł w środę w Madrycie, że na Bałkanach wciąż jest kilka "niestabilnych punktów", które mogą przyczynić się do destabilizacji całego regionu.

"Od 1949 roku nie było szczytu, który odbywałby się w chwili zagrożenia wojennego na kontynencie europejskim. Rosyjska inwazja na Ukrainę w całości definiuje porządek obrad szczytu (NATO). Do końca dnia powinniśmy przyjąć nową koncepcję strategiczną, która wczoraj (we wtorek - PAP) została uzgodniona przez wszystkich sojuszników. Powinniśmy też zaakceptować memorandum między Turcją, Szwecją i Finlandią. Zaprosimy te dwa państwa (Szwecję i Finlandię - PAP) do wstąpienia do Sojuszu tak szybko, jak to możliwe" - powiedział Pendarowski przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

Pytany o sytuację na Bałkanach Zachodnich, zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie spowodowała nasilenie zagrożeń hybrydowych, z którymi kraje regionu miały do czynienia od co najmniej czterech lat.

"W regionie wciąż jest kilka niestabilnych punktów. Wszyscy wiemy, chodzi o północne Kosowo i Republikę Serbską (jedna z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny - PAP). Musimy być tego bardziej świadomi. W przeciwnym wypadku w pewnym momencie może dojść do destabilizacji całego regionu" - ostrzegł prezydent Macedonii Północnej.

"Oczywiście powinniśmy udzielać całkowitego poparcia narodowi Ukraińskiemu, który broni swojego terytorium, swojej wolności. Walczy o wartości demokratyczne i wolność nas wszystkich" - dodał.

Premier Holandii: tylko siła redukuje ryzyko konfrontacji z Rosją

Tylko siła redukuje ryzyko konfrontacji z Rosją - oświadczył w środę premier Holandii Mark Rutte przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie.

"Musimy być gotowi. Ryzyko konfrontacji można zredukować tylko będąc silnym. Tego nauczyliśmy się w latach 80. ubiegłego wieku. I uczymy się tego na nowo. Dlatego będziemy inwestować we wschodnią flankę NATO" - oświadczył Rutte.

Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte

Zapraszając Finlandię i Szwecję, by przystąpiły do NATO, zademonstrujemy, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte - powiedział w środę sekretarz generalny Jens Stoltenberg, rozpoczynając obrady drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie, podczas którego spotykają się szefowie państw i rządów.

"Podejmiemy decyzje, które wzmocnią NATO w bardziej niebezpiecznym i charakteryzującym się rywalizacją świcie, gdzie reżimy autorytarne takie jak Rosja i Chiny otwarcie rzucają wyzwanie ładowi międzynarodowemu opartemu na zasadach. Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną, która będzie podstawą naszego przyszłego bezpieczeństwa. Jeszcze bardziej wzmocnimy nasze zdolności odstraszania i obrony (...)" - zadeklarował Stoltenberg.

"Zapewnimy, że nasz Sojusz jest odpowiednio wyposażony, by stawić czoło nowym zagrożeniom bezpieczeństwa. Wzmocnimy też nasze partnerstwa w bliskim sąsiedztwie i na całej kuli ziemskiej" - dodał.

Podkreślił, że zaproszenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu będzie demonstracją obowiązywania zasady "otwartych drzwi".

Oprócz tego podczas szczytu ma być przyjęty kompleksowy pakiet pomocy dla Ukrainy i utrzymana dotychczasowa pomoc dla jej sił zbrojnych.

"Odwaga ukraińskiego narodu i wojska stała się inspiracją dla świata. Sojusznicy NATO stoją u boku Ukrainy. Spotykamy się w kluczowym momencie (...). Decyzje, które podejmiemy, zdefiniują nasze bezpieczeństwo na kolejną dekadę oraz umożliwią Europie i Ameryce Północnej utrzymanie siły naszego Sojuszu, bezpieczeństwa naszych narodów i bliskości naszych partnerów" - podsumował Stoltenberg.

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
po_co
Rosję najbardziej zabolałoby gdyby utraciła Białoruś.
W tym kierunku powinny dążyć wszystkie działania prowadzone przez NATO i UE.
Łukaszenko i Putin to nie są najlepsi przyjaciele pod słońcem ale skoro Europa nie chce podjąć rozmów z Białorusią to Łukaszenko nie ma wyboru i musi bratać się z wilkiem.

Z Łukaszenko można
Rosję najbardziej zabolałoby gdyby utraciła Białoruś.
W tym kierunku powinny dążyć wszystkie działania prowadzone przez NATO i UE.
Łukaszenko i Putin to nie są najlepsi przyjaciele pod słońcem ale skoro Europa nie chce podjąć rozmów z Białorusią to Łukaszenko nie ma wyboru i musi bratać się z wilkiem.

Z Łukaszenko można i trzeba się dogadać.
powiemwamcomysle
No i ruska propaganda w tym jednym przypadku stala sie prawda :)
karbinadel
Kolejny sukces Putina :)
kamikaze351
@cichy380
Rosją jest od lat ważnym partnerem handlowym UE. W wyniku wrogich Europie działań amerykanów, utraciliśmy kontakty za wschodnią granicą UE i budujemy sobie kolejny zimno-wojenny mur.

Dodatkowo, od przynajmniej 20 lat Rosją nie zrobiła niczego co mogloby zagrozić EU.

IMO, ilość propagandy w mediach wzrosła
@cichy380
Rosją jest od lat ważnym partnerem handlowym UE. W wyniku wrogich Europie działań amerykanów, utraciliśmy kontakty za wschodnią granicą UE i budujemy sobie kolejny zimno-wojenny mur.

Dodatkowo, od przynajmniej 20 lat Rosją nie zrobiła niczego co mogloby zagrozić EU.

IMO, ilość propagandy w mediach wzrosła w ostatnich latach do takich rozmiarów że sam Goebels byłby z tego dumny.
karbinadel
"od przynajmniej 20 lat Rosją nie zrobiła niczego co mogloby zagrozić EU" - kpisz, czy od drogę pytasz? Tak durnej propagandy nawet w Korei Północnej by nie puścili w eter
cichy380
Jak na ironię od kiedy NATO zwiększyło swoją aktywność w Europie Europejczycy zaczęli obawiać się konfliktów zbrojnych.
karbinadel
A dlaczego NATO zwiększyło tę aktywność? Czy aby nie dlatego, że twoi mocodawcy z Kremla od kilkunastu lata nadają na sąsiednie kraje?
karbinadel odpowiada karbinadel
napadają

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki