REKLAMA

Stoltenberg: Porozumienie Turcji z Finlandią i Szwecją otwiera tym krajom drogę do członkostwa w NATO

2022-06-28 21:21, akt.2022-06-29 12:00
publikacja
2022-06-28 21:21
aktualizacja
2022-06-29 12:00
Stoltenberg: Porozumienie Turcji z Finlandią i Szwecją otwiera tym krajom drogę do członkostwa w NATO
Stoltenberg: Porozumienie Turcji z Finlandią i Szwecją otwiera tym krajom drogę do członkostwa w NATO
fot. VIOLETA SANTOS MOURA / / FORUM

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik (w NATO) nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK)" - powiedział Stoltenberg pierwszego dnia szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

"Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako (przyszli) członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji. W związku z postępem, który udało nam się wspólnie osiągnąć, Turcja zgodziła się poprzeć Finlandię i Szwecję w ich dążeniu do członkostwa w NATO" - dodał.

Doprecyzował, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

"Następnie oczywiście będzie miał miejsce proces ratyfikacji we wszystkich państwach członkowskich. Jestem jednak absolutnie pewny, że (...) przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie miało miejsce" - zadeklarował Norweg.

Równolegle, kancelaria prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podała, że porozumienie zawarte z Helsinkami i Sztokholmem obejmuje rozszerzenie współpracy przemysłów zbrojeniowych i zdjęcie wzajemnych restrykcji; wymianę informacji wywiadowczych w celu zwalczania terroryzmu; oraz podjęcie przez Szwecję i Finlandię konkretnych kroków w celu ekstradycji osób oskarżanych w Turcji o terroryzm.

Szefowa MSZ Niemiec: rezygnacja Turcji ze sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO pokrzyżuje plany Putina

Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock z ulgą przyjęła fakt, że Turcja zrezygnowała ze swojego sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. To pokrzyżuje plan rosyjskiego prezydenta Putina, aby rozbić sojusz wojskowy - powiedziała w telewizji ZDF w środę przed rozpoczęciem szczytu NATO w Madrycie.

"Najważniejsze jest teraz, abyśmy to jasno określili: stoimy razem, stoimy ze sobą" - podkreśliła Baerbock.

Oba kraje nordyckie są "bardzo silnymi liberalnymi demokracjami", członkami UE i już w przeszłości współpracowały z NATO - podkreśliła minister spraw zagranicznych. "Oba kraje mają silne armie".

"Przystąpienie Finlandii i Szwecji wzmacnia również NATO" - zauważyła szefowa niemieckiego MSZ.

bml/ tebe/

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Sukces Putina, należało mu się.

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki