REKLAMA
PIT 2023

Stoltenberg: Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO

2023-11-29 12:32
publikacja
2023-11-29 12:32

Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę na konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Stoltenberg: Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO
Stoltenberg: Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO
fot. INTS KALNINS / /  Reuters / Forum

Jak dodał, sojusznicy dostarczają obecnie rekomendacje dla ukraińskich refom, w tym walki z korupcją, wzmocnienia praworządności oraz wspierania praw człowieka i praw mniejszości.

"Będziemy kontynuować wspieranie Ukrainy w jej drodze do członkostwa w NATO. Będziemy kontynuować wpieranie Ukarany w jej walce o wolność" - podkreślił.

Zaznaczył też, że sojusznicy z NATO kontynuują wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej, co pozwoli chronić ukraińskie siły zbrojne i miasta oraz ratować życie Ukraińców.

"W ubiegłym roku Ukraina wygrała bitwy o Kijów, Charków i Chersoń. W tym roku nadal zadaje Rosji ciężkie straty. Ukraina odbiła 50 proc. terytorium zajętego początkowo przez Rosję. Na Morzu Czarnym Ukraińcy odepchnęli flotę rosyjską i stworzyli szlaki eksportu zboża, wzmacniając światowe bezpieczeństwo żywnościowe" - powiedział Stoltenberg po zakończeniu szczytu ministrów spraw zagranicznych NATO i posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.

"Rosja jest teraz słabsza politycznie, wojskowo i gospodarczo. Politycznie Rosja traci wpływy w swoim najbliższym otoczeniu. Nie tylko na Ukrainie, ale też na Kaukazie i w Azji Centralnej. Rosja staje się też coraz bardziej zależna od Chin. (...) Pod względem militarnym Rosja straciła poważną część swoich sił konwencjonalnych: setki samolotów, tysiące czołgów i ponad 300 tys. żołnierzy. Rosja jest również pod presją gospodarczą. Zyski ze sprzedaży ropy naftowej i gazu spadają" - wyliczał sekretarz generalny NATO, zastrzegając, że "nie wolno nam lekceważyć Rosji".

"Jej gospodarka przestawiła się na tryb wojenny. Putin ma wysoką tolerancję na straty, a cele Rosji na Ukrainie się nie zmieniły. Rosja zgromadziła ogromny zapas rakiet przed zimą. Widzimy kolejne próby atakowania sieci przesyłowej i infrastruktury energetycznej" - ostrzegł Stoltenberg.

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (28)

dodaj komentarz
hesus777
Tak od razu do UE przyjąć Haha. A kiedy przyjmujemy jak będzie tygodniowy rozejm ? Czy zawieszenie broni na jeden dzien?
pippin
Komus bardzo zalezy zeby przedluzyc agonie Ukrainy. "Do ostatniego Ukrainca"...
prs
Kiedys zauwaza.. jak bardzo pjutin przyklada sie do rozpadu ruslandu..
dasbot
"Lucky me" i 'Legacy"........jak to dotrze do obywateli........
lutobor
Jeśli do NATO przystąpi Ukraina, to automatycznie Polacy będą zmuszeni dołączyć do wojny o Ukrainę, bo przecież wiadomo jest, że amerykany łupy nie ruszą tam, gdzie mogą Polaków posłać.
samsza
Napisałem komentarz "Sługa narodu" i to wszystko, czemu został usunięty?
Przecież na foto jest "sługa narodu". To nikogo nie obraża.

https://www.pap.pl/aktualnosci/oryginalny-sluga-narodu-w-polskiej-telewizji-serial-z-wolodymyrem-zelenskim-podbije
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
emk6
sa cynikami, kit chlopakom wciskaja aby sie do konca wyrżneli. Dla nich w sumie najlepiej by bylo jakby tam sie do zera wyrzneli - wtedy nie bedzie miec komu pretensji ze stracili wszystko a przy okazji za darmo sie ich ziemie opchnie.
dasbot
Według oficjalnej denuncjacji tv na UA, brakuje 1,2 mln wojowników.........narodowy operator telekomunikacyjny UA kilka tygodni temu raportował "wygaśnięcie" 1 mln kart SIM.......wychodzi na to, że jest źle, a miało być tak dobrze...........ilu lemingów jeszcze uwierzy w zwycięstwo banderowców? Darius 19 & Kompania?Według oficjalnej denuncjacji tv na UA, brakuje 1,2 mln wojowników.........narodowy operator telekomunikacyjny UA kilka tygodni temu raportował "wygaśnięcie" 1 mln kart SIM.......wychodzi na to, że jest źle, a miało być tak dobrze...........ilu lemingów jeszcze uwierzy w zwycięstwo banderowców? Darius 19 & Kompania?........Clown world.
po_co
Jeżeli Stoltenberg mówi prawdę o gospodarce Rosji to nie rozumiem spokoju w jego wypowiedzi.
Przestawienie gospodarki na produkcję wojskową oznacza, że Rosja wcale nie traci zdolności do prowadzenia walki ani tym bardziej nie staje się słabsza.

Posiadając wydajną gospodarkę, ukierunkowana na produkcję wojskową Rosja będzie
Jeżeli Stoltenberg mówi prawdę o gospodarce Rosji to nie rozumiem spokoju w jego wypowiedzi.
Przestawienie gospodarki na produkcję wojskową oznacza, że Rosja wcale nie traci zdolności do prowadzenia walki ani tym bardziej nie staje się słabsza.

Posiadając wydajną gospodarkę, ukierunkowana na produkcję wojskową Rosja będzie w stanie szybciej uzupełniać zapasy niż NATO będzie w stanie dostarczać broń na Ukrainę.
Oznacza to również tyle, że każda zrzucona na terytorium Ukrainy bomba to jedna bomba mniej w magazynach NATO, która nie zostanie tak szybko zastąpiona nową jak będzie to w stanie zrobić Rosja.

Kolejną ważną sprawą jest szkolenie żołnierzy w boju, NATO obecnie posiada największą na świecie ale stacjonarną armię która w dużej części ostrzelana jest tylko na poligonach.

Liczebność i przewaga technologiczna sprawia, że struktury NATO są obecnie najpotężniejsze na świecie jednak wcale nie jest to równoważne z bezwzględną wygraną w otartej wojnie.
Gdyby Rosja zaatakowała dowolne państwo NATO dzisiaj, prawdopodobnie oznaczałoby to długi i krwawy konflikt.
Na Ukrainie walki toczą się od niemal dwóch lat i na chwilę obecną wciąż to Rosja jest stroną która zdobyła i utrzymała pod kontrolą tereny do których Ukraina rości sobie prawa.

Nie jest to przykład słabnącego przeciwnika, bardziej przypomina to robienie dobrej miny od złej gry kiedy pacjent (NATO) ma świadomość, że toczy go gangrena (Rosja).

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki