Staże i szkolenia dla bezrobotnych są nieskuteczne

2015-07-17 11:59
publikacja
2015-07-17 11:59

Z raportu NIK wynika, że prace interwencyjne, staże i szkolenia w niewielkim stopniu pomagają bezrobotnym znaleźć pracę. Sytuacja ta się nie zmieni nawet po zeszłorocznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

Staże i szkolenia są nieskuteczne

- O tym, że staże i szkolenia są nieskuteczne mówiliśmy przynajmniej od 2010 roku. Co roku wydajemy 4 mld zł na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu i tak naprawdę trudno powiedzieć jaka jest ich skuteczność. Obiektywnie stopa bezrobocia maleje, ale staże to raczej najprostsza forma na znalezienie taniej siły roboczej dla pracodawców niż rozwiązanie problemu "młodych bezrobotnych". Z kolei szkolenia to jeden z najlepszych sposobów na zmarnowanie pieniędzy publicznych. Przykładów nie trzeba daleko szukać, np., kurs na operatorów wózków widłowych realizowane dla osób, które decydują się na naukę z myślą o emigracji - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~jerzy
Jak nieskuteczne,wiecie ilu prowadzących szkolenia z odpowiednimi znajomościami się obłowiło?
~WujekWładek
Są skuteczne, tylko nie dla tych, co trzeba! Staże - skuteczne dla pracodawców-cwaniaków, poszukujących darmowych niewolników, których po zakończeniu stażu wymieniają na nowe mięso. Szkolenia - skuteczne dla firm szkoleniowych, które za sporą kasę sprzedają masę zupełnie niepotrzebnej wiedzy. Warto sprawdzić, kto Są skuteczne, tylko nie dla tych, co trzeba! Staże - skuteczne dla pracodawców-cwaniaków, poszukujących darmowych niewolników, których po zakończeniu stażu wymieniają na nowe mięso. Szkolenia - skuteczne dla firm szkoleniowych, które za sporą kasę sprzedają masę zupełnie niepotrzebnej wiedzy. Warto sprawdzić, kto zakłada te firmy, bo to może być klucz do wyjaśnienia tego marnotrawstwa. A Urząd Pracy legitymizuje obie te patologie.
~Ona
Sama jestem po studiach dziennych i szukając prace bardzo często spotykałam się z ofertami ze strony pracodawcy stażu (aplikacja na normalne stanowisko po czym dowiaduje się, że zatrudnią jedynie na staż po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna). Jak widzę stypendium stażowe chce mi się płakać...Najśmieszniejsze,Sama jestem po studiach dziennych i szukając prace bardzo często spotykałam się z ofertami ze strony pracodawcy stażu (aplikacja na normalne stanowisko po czym dowiaduje się, że zatrudnią jedynie na staż po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna). Jak widzę stypendium stażowe chce mi się płakać...Najśmieszniejsze, że są staże dla zawodów, które wg. mnie tego nie wymagają np. pomoc kuchenna albo fryzjer... Przecież wiadomo, że w każdej pracy trzeba się czegoś nowego nauczyć.
~Tao
Bo skuteczność to nie programy z d-py - od lat w Polsce istnieje dziwne przekonanie o tym że osoba , która ma 40 lat nie nadaje się do pracy albo , że emeryci zabierają pracę młodym i tym podobne bzdury a okazuje się , że w kraju za naszą zachodnią granicą opłaca się zatrudniać takie osoby Bo skuteczność to nie programy z d-py - od lat w Polsce istnieje dziwne przekonanie o tym że osoba , która ma 40 lat nie nadaje się do pracy albo , że emeryci zabierają pracę młodym i tym podobne bzdury a okazuje się , że w kraju za naszą zachodnią granicą opłaca się zatrudniać takie osoby - ba nikt nie postrzega ich jako zło konieczne - ba Niemcom się opłaca przyjąć nawet osobę z podstawówką , zrobić jej kurs Niemieckiego i jakieś kwalifikacje do zawodu i ludzie tam pracują Polacy - płacą tam podatki - pracują cieżko ale ich stać , na wynajęcie mieszkania , samochód na jakieś małe weekendy i nawet na oszczędności - byłem w szoku jak pocztę rozwożiła kobieta na oko 60 lat i jakoś nikt nie dyskutuje w niemczech że nie powinna mieć prawa jazdy - to tu w Polsce mamy kryzys z postrzeganiem pracy - i wykorzystaniem potencjału ludzi :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki