REKLAMA

Stacje paliw podnoszą marże

2020-01-24 12:30
publikacja
2020-01-24 12:30
fot. Mark Nazh / Shutterstock

Pomimo widocznego od początku roku spadku cen w hurcie cenniki przy dystrybutorach praktycznie stoją w miejscu. W ten sposób stacje paliw podnoszą marże detaliczne.

W mijającym tygodniu średnie detaliczne ceny paliw w Polsce prawie nie uległy zmianie. Według danych BM Reflex przeciętna cena benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 4,96 zł za litr i była tylko o jeden grosz niższa niż tydzień wcześniej. Olej napędowy średnio potaniał o dwa grosze na litrze, osiągając cenę 5,17 zł/l. O 1 gr/l w dół poszła też średnia cena autogazu (do 2,39 zł/l). Należy pamiętać, że ceny pomiędzy poszczególnymi stacjami mogą się znacząco różnić - w skrajnych przypadkach nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.

/ Bankier.pl

Tymczasem od początku roku systematycznie maleją ceny hurtowe. 24 stycznia PKN Orlen sprzedawał benzynę Pb95 po 3878 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,77 zł/l. To o 9 gr/l mniej niż pod koniec grudnia. A ceny na stacjach pozostały praktycznie bez zmian. W rezultacie implikowana marża detaliczna wzrosła z 11 do 19 gr/l. To wciąż wartość niższa od wieloletniej średniej wynoszącej 25 gr/l.

Znacznie większa zmiana dotyczyła oleju napędowego, który w hurcie kosztuje 3934 zł/m3. Czyli ok. 4,84 zł/l po dodaniu VAT-u. Przez poprzednie cztery tygodnie „diesel” w rafinerii potaniał o 35 gr/l, podczas gdy jego średnia cena w detalu obniżyła się tylko o 5 gr na litrze. W rezultacie mocno wzrosły marże detalistów. Implikowana marża na ON wynosi obecnie 33 gr/l i jest najwyższa od roku.

/ Bankier.pl

Trzeba jednak przyznać, że od września do stycznia marże stacji paliw przy sprzedaży oleju napędowego oscylowały wokół zera, a przez część tego czasu były wręcz ujemne. Najwyraźniej teraz detaliści „odbijają” sobie gorszy okres i wstrzymują się z obniżkami cen mimo wyraźnego spadku stawek w hurcie.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
1as
Jakoś dziwnie zgodni w tych akcjach cenowych, czyżby zmowa? To chyba jest zabronione.
kzabor
Może Sasin zaraz po rekompensatach za prąd, załatwi rekompensaty za paliwa?
kaszankanamaxa
Dawno gazu nie tankowałem ale jak wczoraj zobaczyłem 2,40 i to na kerfóże to się lekko zdziwiłem. Nie zdziwiło mnie tylko wyludnienie na stacji: żywej duszy. Z 2 zeta na 2,40 to grubo. 20% gdy zima przypomina jesień, dolar jak na wiosnę '19 a paliwa na rynkach stabilne lub spadają.
eagleeye
A to tak teraz analitycy spadek ceny ropy o 5$ uzasadniają cenami na tym samym poziomie. No masakra :-)
carlito1
U nas co by się nie działo... Jedno zawsze jest pewne, będzie gorzej

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki